Firefox, Chrome ve Edge, WebAuthn'ın Donanımının İki Faktör Kimlik Doğrulamasını Destekleyecek

Gmail'e veya Facebook'a giriş yapmak, yakında bir USB cihazına takılmak anlamına gelebilir ve bu da geçmişte kimlik avına neden olabilir.

Şu anda Firefox tarafından desteklenen ve Chrome ve Edge'de desteklenecek donanım tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama için yeni bir açık standart olan WebAuthn'a teşekkürler. Bugün Fido İttifakı ve W3C, standardın Canddiate Tavsiyesi aşamasına ulaştığını duyurdu, yani web'in temel işlevi haline gelmesi olasıydı.

İLGİLİ: U2F Açıklaması: Google ve Diğer Şirketler Evrensel Güvenlik Simgesi Nasıl Oluşturuyor?

Google'ın ve diğer teknoloji şirketlerinin WebAuthn'da nasıl çalıştığını belirledik, merak ettiyseniz şuna bir bakın, ancak hızlı özet, bir donanım cihazının kimliğinizi doğrulamak için tarayıcınız üzerinden doğrudan web sitelerinizle iletişim kurmasıdır.

Bu gibi araçlar geçmişte var, ancak WebAuthn açık bir protokoldür, yani teknoloji bir donanım satıcısına bağlı değildir. Akıllı telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız nihayetinde daha fazla güvenlik için biyometriyle birlikte potansiyel olarak bu protokolün desteklenmesini sağlayabilir.

WebAuthn, Firefox'un en son sürümünde zaten destekleniyor. Chrome ve Edge desteği yakında geliyor. Apple, standardı destekleyen Safari hakkında bir şey söylemedi.

Bunu en kısa zamanda bir atış yapmak istiyorsanız Yubico, bugünkü standardı kullanarak yeni bir anahtar açıkladı. Şirket daha önce benzer cihazlar önerdi, ancak bu açık WebAuthn standardına dayanıyor.