Firefox'ta Okuyucu Görünümü Nasıl Kullanılır

Bir makaleyi okumak için bir web sitesine kaç kez gittiniz ve sayfa yüklendikten sonra, afişler ve dikkat dağıtıcı reklamlar ile bombalanıyorsunuz? Firefox Okuyucu Görünümü, dağınıklığı ortadan kaldırır ve daha iyi okunabilirlik için sayfayı basitleştirir, yalnızca görmek istediğiniz şeyi bırakır: makale.

Safari türü, okuyucu görünümünü ön plana çıkardı, ancak diğer tarayıcılar da bunu benimsemeye başladı. Firefox bir istisna değildir ve hem masaüstü hem de mobil sürümlerde okuyucu görünümünün tadını çıkarabilirsiniz. Reader View özelliğini etkinleştirmek hem PC hem de mobil cihazlarda şaşırtıcı derecede kolaydır ve sadece başlamadan önce Firefox'un yüklü olmasını gerektirir.

Masaüstü Tarayıcıda Okuyucu Görünümünü Etkinleştirin

Bu örnekte Windows kullanıyoruz, ancak Reader View da diğer platformlar için Firefox sürümlerinde de aynı şekilde çalışıyor.

Firefox'ta okumak istediğiniz makaleyi yükledikten sonra adres çubuğuna bir göz atın. Sayfa Görünümü Reader View'da kullanılabiliyorsa, URL'nin sağ tarafındaki Reader View simgesini göreceksiniz (Reader View'de her sayfa mevcut değildir).

Tıkladıktan sonra simge maviye döner ve sayfa Reader View için biçimlendirilmiş makaleyle yeniden yüklenir. Sayfanın nasıl temizlendiğine ve bazı şeylerin nasıl ortadan kalktığına dikkat edin. Gezinme çubuğu ve kenar çubukları gitti, tüm metin daha kolay okunabilirlik için ortalandı ve başlık altında bir makale okuma süresi eklendi.

Firefox, Reader Görünümü'nden çıkmak için birkaç seçeneğe sahip bir kenar çubuğu ekler; yazı tipinizi, boyutunuzu ve arka plan renginizi ayarlama; sesli anlatımı etkinleştirmek; ve daha sonra okumak için sayfayı Cep'e kaydetme.

Mobil Tarayıcıda Okuyucu Görünümünü Etkinleştir

Mobil cihazlarda Reader View, masaüstünde olduğu gibi, adres çubuğunu, reklamları ve gereksiz görüntüleri kaldırarak daha kolay bir okuma deneyimi sunarak çalışır.

Bir sayfa için uygun olduğunda, adres çubuğunun sağ tarafında bulunan Reader View simgesini görürsünüz. Reader View özelliğini etkinleştirmek için tıklayın ve simge maviye döner ve sayfa sizin için yeniden biçimlendirilir.

Regular View (left); Reader View (right)

Reader View özelliğini kontrol etmek için seçenekleri açmak üzere sayfanın altına doğru o yuvarlak, mavi “Aa” simgesine dokunun. Yazı tipini değiştirebilir, metin boyutunu artırabilir ve azaltabilir ve arka planı karanlık ve aydınlık arasında değiştirebilirsiniz.

Reader View, makalelerin görüntülenmesini basitleştiren ve kullanıcıların ilgi alanına odaklanmalarını sağlayan harika bir özelliktir. Yanıp sönen reklamlar ve gereksiz pankartlarla kolayca dikkat çeken kullanıcılar için web tarayıcısına mükemmel bir eklenti.