Firefox'ta Önerilen Uzantıları Nasıl Devre Dışı Bırakırım?

Mozilla

Firefox 65 şimdi ABD’deki kullanıcılar için uzatma önerileri gösteriyor. Facebook veya YouTube gibi web sitelerini ziyaret ettiğinizde, Firefox’un adres çubuğunda bir “öneri” uzantısı görebilirsiniz. İşte nasıl devre dışı bırakılacağı.

İsme rağmen, bu özellik belirli bir web sitesi tarafından önerilen Firefox eklentilerini göstermiyor. Bunun yerine, Mozilla'nın kendisi tarafından önerilen eklentileri gösterir. Mozilla, editör ekibinin bu eklentileri elle seçtiğini söyledi. Bu reklam değildir ve uzantı geliştiricileri yerleşim için ödeme yapamazlar. Mozilla'nın belirttiği gibi, “Firefox bu işlem sonucunda herhangi bir tazminat alamıyor” dedi.

Kulağa harika geliyor, ama biraz şüpheci olduk. Çoğu tarayıcı uzantısı, içerik oluşturucuların kullanıcıları, verilerini izlemek için bu uzantıyı kullanan bir şirkete sattıktan sonra zamanla bozulmuştur. Mozilla daha önce blogunda tarama verilerini izleyen bir uzantı önermişti. Mozilla'nın ortalama Firefox kullanıcılarını bu uzantıları yüklemeye teşvik etmesi gerektiğinden emin değiliz.

Önerilen bu eklentileri görmeyi istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Firefox'ta menü> Seçenekler'e tıklayın.

“Genel” bölmesinde aşağı kaydırın ve “Gözatma” bölümünü bulun. “Gezinirken uzantıları öner” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Firefox, göz attığınızda size uzantı önermeyi durdurur.