Fotoğraf Çekerken Ne Zaman Görüntü Sabitleme Kullanmalısınız?

Optik mercekler – IS, OIS veya VR olarak da bilinir- bazı merceklere ve kameralara yerleştirilmiştir. Fotoğraflarınızı normalde olduğundan daha düşük enstantane hızında çekmenizi sağlar. Bununla birlikte, kullanmamanız gereken bazı durumlar vardır. Hadi kazalım.

OIS, uzun bir lens kullanırken, ellerin titremesi gibi küçük hareketleri engellemek için hareket eden mercekte veya kamera gövdesinde stabilize edilmiş elemanlara sahip olarak çalışır. Duraklamalı olarak derecelendirilmiştir, bu nedenle 2 duraklı IS, karşılıklı kuralın önerdiğinden iki durak daha yavaş bir enstantane hızı kullanmanıza izin verir. Örneğin, 200 mm lens kullanıyorsanız, karşılıklı kural minimum enstantane hızınızın saniyenin en az 1 / 200'ü olması gerektiğini söyler; 2-stop IS etkinken, saniyenin 1 / 50'sinin enstantane hızını kullanabilirsiniz. Bunu aşağıdaki çekimde görebilirsiniz. Her ikisi de saniyenin 1 / 40'ında vuruldu ancak sağdaki fotoğraf için IS açıktı.

Bu gerçekten de IS'in görüntülerinizi maddi olarak iyileştireceği tek durum. Deklanşör hızınız odak uzunluğunun tersinden çok daha yüksekse, IS kullanıp kullanmamanız önemli değildir. Öyleyse IS'nin altın kuralı, düşük ışıkta uzun ışıklı bir lens veya gerçekten düşük ışıkta herhangi bir lens kullanırken bunun açık olduğundan emin olmaktır. O zaman kesinlikle kullanmalısın ve yardımı olacak. Bunun dışında ya yardımcı olmaz ya da bakacağımız gibi işleri daha da kötüleştirebilir. Öyleyse IS'i ne zaman kullanmamanız gerektiğine bakalım.

Tripod Kullanıyorsunuz

Tripod kullanırken fotoğraf makineniz kilitlendi ve zaten sabit. IS, yalnızca karşı koyulacak bir hareket olduğunda işe yarar. Hareket yoksa, jiroskoplar ve diğer dengeleyici elemanlar küçük bir miktar oluşturabilir ve daha az keskin çekimlere neden olabilir.

İLGİLİ: Tripod Nasıl Seçilir ve Kullanılır

Ya da en azından, teori bu. Eski IS sistemleri için bu kesinlikle doğrudur, ancak çoğu yeni (veya üst seviye) kurulum, kameranın bir tripoda monte edildiğini algılayabilir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, sağlam bir tripod kullanıyorsanız, IS'nin yardımcı olmayacağı, bu nedenle tripodu tespit edecek bir IS sistemi olan bir kamera veya lens kullanıyor olsanız bile bunu kapatmak mantıklı olacaktır.

Kaydırıyorsun

Hareketli bir konuyu izlemek için panning yapıyorsanız (spor veya vahşi yaşam fotoğrafçılığında olduğu gibi), IS kullanma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu tür konular için tasarlanan lensler normalde IS'in bir eksenini kapatan ve böylece fotoğraflarınızı etkilemeyeceği özel bir IS moduna sahiptir.

Böyle bir lensiniz varsa, yatay olarak hareket eden nesneleri izlemeye çalışırken kaydırma modunda olduğundan emin olun. Aksi takdirde, IS yatay yolunuzu dener ve dengeleyecek ve işler biraz garipleşebilir. Lensinizde özel bir kaydırma IS modu yoksa, onu kapatmalı ve daha hızlı bir enstantane kullanmalısınız.

Pil Ömrü Hakkında Endişelisiniz

IS elektrikle kontrol edildiğinden pil ömrünü kullanır. Normalde sadece deklanşöre yarım bastığınız zaman aktif hale gelir, böylece normal kullanımda çok fazla güç harcamamalıdır. Ancak, Live View modundaysanız sürekli aktif olacaktır ve Live View'un pil boşalmasıyla birlikte kameranızı ne kadar süreyle kullanabileceğinizi bir düşüş göreceksiniz.

Yeni pillere erişmeden veya kameranızı şarj etmenin bir yolu olmadan önünüzde uzun bir gün (veya birkaç hafta) çekim yapıyorsanız, IS'yi kapatmalısınız. Size sadece bir düzine kadar fotoğraf çekebilir, ama yolculuğa değer verenler onlar olabilir.

Video Çekiyorsunuz

Fotoğraf çekerken, IS'nin çekimler arasındaki etkisini görürsünüz ancak kişisel çekimlerde farketmezsiniz. Öte yandan, video çekiyorsanız, IS'nin gerçek zamanlı olarak çalıştığını göreceksiniz. Video profesyonellerinin, çalışmaları için IS'den ziyade güçlü dengeleyici ifadeler kullanmasının bir nedeni var.

Video çekiyorsanız ve görünen eserlerin riskini almak istemiyorsanız, kapatın. En son GoPro modellerinde olduğu gibi, özellikle video için tasarlanmış IS kullanmıyorsanız, üretim sonrası dönemde dengeleyici olarak daha iyi sonuçlar alırsınız.

IS konusunda iki düşünce okulu var: İhtiyacınız olmadıkça ya da ihtiyaç duymadıkça bırakın. Hangisine abone olmanız gerektiğine göre ne tür şeyler çektiğinize bağlıdır. Düşük ışıkta sık sık uzun lensler kullanıyorsanız, varsayılanı açık duruma getirin. Yukarıdaki durumların çoğunu vurursanız, varsayılan kapalı durumuna geçin. Onu bırakıp, ihtiyacım olduğunda açarım. Sadece zamanı geldiğinde açmayı hatırladığından emin olmalısın.