Fotoğraf ve Videografide Post-Prodüksiyon veya Post-İşlem Nedir?

Muhtemelen filmler hakkında “post prodüksiyon”, “post proses” veya sadece “post” terimlerini duymuşsunuzdur ancak aynı zamanda fotoğrafçılık için de geçerlidir – ve aynı derecede önemlidir. Ne demek istediklerini kıralım.

Üç post-prodüksiyon, post-işlem ve post, Hollywood filmlerinin özünde kısa, birbiriyle değiştirilebilir. “Üretim”, sette veya yerde olan şeydir; Elinizde fotoğraf veya video çekerken kameranızla dolaşırken yaptığınız şey budur. “Post-prodüksiyon”, o zaman, çekiminizi tamamladıktan sonra gerçekleşen her şeydir, “post-işlem”, çekiminizi tamamladıktan sonra yapılan tüm işlemlerdir ve “post”, iki için kısaltmadır.

Gönderi Nedir?

Öyleyse, bu gönderinin üstünde bir çekimden sonra olan her şey olduğunu belirledik, ama bunun anlamı nedir? Çoğu durumda, aşağıdakilerden bazılarını (veya tümünü) içerir:

  • Çektiğiniz tüm malzemeleri içe aktarın ve yedekleyin.
  • Çektiğiniz tüm malzemelerin üzerinden geçmek ve iyi şeyleri seçmek.
  • Videolar için, tüm farklı klipleri tek bir filme birlikte düzenleme.
  • Videolar için müzik ekleme ve tüm ses sorunlarını düzeltme.
  • Renk, parlaklık, kontrast ve diğer temel pozlama ayarlarını düzeltme.
  • Çarpık ufuklar, bozulma, toz lekeleri veya lekeler gibi sorunları düzeltmek.
  • Renk tonu veya benzeri stilistik ayarlamalar yapmak.
  • Fotoğrafları veya videoları dışa aktarma ve yazdırma, paylaşma veya web’de yayınlama için hazırlama.

Son işlemlerin ne kadar içerdiği ve ne kadar sürdüğü projeye bağlıdır. Profesyonelce çekilmiş kısa bir film, her adımın birden fazla kez yapılmasıyla, prodüksiyonda aylar harcayacak, diğer taraftan, büyük rötuşlar yapamadığım sürece, bir saate kadar birkaç düzine fotoğrafı işleyebiliyorum.

İşte yukarıdaki adımları yaklaşık 20 dakika içerisinde attığım bir resim örneği. İşte kameradan çıktığı gibi görünüyordu (ayrıca gönderdiğimde reddettiğim fotoğraflardan da birkaç tane daha vardı).

Ve işte neye benziyorsa.

Not: Yukarıdaki listenin, üretim sonrası için atılan adımların tamamından çok uzak olduğunu unutmayın. Mesajdaki bir fotoğrafa veya filme yapabileceğiniz sonsuz şeyler vardır – bu sadece ne yapmaya çalıştığınıza bağlıdır.

İşlem Sonrası Neden Önemli?

Üretim sonrası en az gerçek üretim kadar önemlidir. Birkaç nedenden dolayı harika işler yapmanın büyük bir parçası.

Post, bulunduğunuz yerde göz ardı ettiğiniz küçük sorunları düzeltmek, renkleri ve pozlamayı düzeltmek için bir fırsattır ve genellikle işinizin iyi ve profesyonel göründüğünden emin olun. Dijital kameralar mükemmel değil ve dünya hakkında pek çok varsayımda bulunuyorlar, bu yüzden onları ayarlamanız için bir fırsat.

Postada, pullarınızı işinize koyabilirsiniz. Aynı turistin fotoğrafını herkesin biraz farklı ziyaret ettiği noktaya getirme şansın. Bu iş için veya tüm işiniz için tutarlı bir görünüm geliştirebilirsiniz. Mesela, işte benim kayak fotoğraflarımın ikisi. Bir yıldan fazla bir süredir çekilirken, aynı koleksiyonun bir parçası olarak görünmek üzere düzenlenmişlerdir.

İşte ilki.

Ve işte ikinci.

Post-prodüksiyon ayrıca çalışmanızı farklı ortamlara hazırlamanızı sağlar. Facebook yüklediğiniz tüm görüntüleri kasaplar ancak kalite kaybını en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar vardır. Diğer yandan, çalışmanızı yazdırmayı planlıyorsanız, tamamen farklı şeyler yapmanız gerekir.

İşlem sonrası artık eskisinden çok daha fazla dikkat çekiyor olsa da, yeni olmadığını belirtmekte fayda var. Tüm büyük film fotoğrafçıları – ve her film yönetmeni – en azından çekimlerinden sonra yapım sonrası için harcadılar.

“Postayı Düzelt” diyemezsiniz

Tüm bunlarla birlikte, post prodüksiyon bir sihirli mermi değil. Postadaki kompozisyon gibi şeylerle ilgili ana hataları asla çözemezsiniz. İstediğiniz çekimleri yaptığınızdan emin olmak için hala çok çalışmanız gerekiyor.