Fotoğraf ve Videografide T-Stop nedir?

Fotoğrafçılığa videografiye geçmeye başlarsanız, bir t-stop adı verilen ve bir objektifin f-stop ve ışık geçirgenliği değerinin birleşimi olan bir şeyi duymaya başlarsınız. Bunun ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

Bir F-Stop nedir?

Fotoğrafta, bir diyafram açıklığı, kameranıza ışık veren bir lensin deliğidir. Fotoğraf makinenizin yakaladığı ışık, deklanşörün ışığa ne kadar açık kaldığını ve diyaframın ne kadar büyük olduğunu bir araya getirerek ölçülür. Açıklık, f-duraklarında ölçülür ve her bir f-stop sayısı, lensin odak uzunluğuna, diyaframın çapına bölünür. Dolayısıyla, örneğin, f / 2.0'deki 50 mm'lik bir mercek, 25 mm'lik bir diyafram çapına sahiptir; f / 2.0'da 100mm lens 50 mm'lik bir diyafram çapına sahiptir.

İLGİLİ: Aperture Nedir?

Hangi merceği kullanırsanız kullanın, f / 2.0, ters kare yasasına ve objektifin daha uzun odak uzunluklarında azaltılmış görüş alanına bağlı olarak, odak mesafesinden bağımsız olarak aynı deklanşör hızı ve ISO ile aynı pozlamayı üretecektir. Daha uzun bir lens daha küçük bir alandan daha fazla ışık toplarken, daha kısa bir lens daha büyük bir alandan daha az ışık toplar. Sonuç, her ikisinin de aynı miktarda ışığı toplamasıdır.

İLGİLİ: Fotoğrafta Odak Uzunluğu Nedir?

Bununla birlikte, “kabaca” ve “hakkında” terimlerini kullanıyorum. Çünkü fizik aynı kalırken, her bir lensin nasıl oluşturulduğu farklıdır. Ve bu, videografi için önemlidir.

Lenste Işık İletimi Nedir?

Lensler – daha önce ele aldığımız gibi – mükemmel ışık vericileri değildir. Farklı lens elemanları ışığı geçerken etkiliyor ve etkilerinden biri ışığı azaltmaktır. Çoğu mercek içindeki elemanlar, içinden geçen ışığın% 10-40'ını emer (veya saptırır veya başka şekilde boşa harcar). Bu, sadece ön elemanlarına çarpan ışığın% 60-90'ını ilettikleri anlamına gelir.

Şey, farklı mercekler mercek boyunca farklı miktarda ışık iletiyor. 50mm f / 2.0 lens,% 70'lik bir lens geçirgenliğine sahipken, 100mm f / 2.0 lensi% 80'lik bir lens geçirgenliğine sahip olabilir. Bu, 100mm lensi kullanırsanız daha fazla ışığın sensöre çarpacağı ve daha az parlak bir fotoğraf veya videoya sahip olacağınız anlamına gelir.

Peki, T-Stop nedir?

Bir t-stop, bir objektifin hem f-stop hem de ışık transmitans değerinin birleşimidir. T-stop değeri, objektif geçirgenliğinin kare kökü ile bölünen f-stop değerine eşittir. İki kurgusal lensimizi tekrar kullanalım:

  • % 70'lik bir lens geçirgenliğine sahip 50 mm f / 2.0 lens, ~ 2.4 (2.0 / √0.7 = 2.39) t-durağına sahiptir.
  • % 80'lik bir lens geçirgenliğine sahip 100mm f / 2.0 lens, ~ 2.24'lük bir t-durağa (2.0 / √0.8 = 2.236) sahiptir.

Aynı f-stop'taki iki farklı lens biraz farklı pozlamalara sahip olsa da, aynı t-stop'ta iki mercek çalışmayacaktır. Peki bu neden önemli?

Neden Görüntüleyicilere Değil T-Stops Ama Fotoğrafçılar Değil

Fotoğrafçılık için t-stoplar gerçekten bu kadar önemli değil. İki lens arasındaki pozlama değerindeki fark, yarım turdan daha fazla olmayacaktır. Bu, kameranızdaki otomatik pozlamanın veya postada on saniyenin düzeltilemeyeceği bir şey değildir.

Ancak, videografi için işler farklıdır. Video çekerken, fotoğrafçılıkta olduğu gibi deklanşör hızınızla aynı esnekliğe sahip değilsiniz. Son videonun kare hızının ne olacağını düşünmek zorundasınız, böylece pozunuzu kontrol etmek için sadece enstantane hızına güvenemezsiniz. Fotoğraflarda, deklanşör hızınızın saniyenin 1 / 60'ı veya saniyenin 1 / 90'ı olup olmadığı nadiren geçerlidir, ancak bir video çekiyorsanız, böyle bir değişiklik, çekimlerin nasıl göründüğüne dair önemli bir etkiye sahip olabilir. son.

İLGİLİ: Neden En sevdiğiniz Aksiyon Filmlerinde Bazı Sahneler bakın Jerky

Ayrıca, video çekerken, lensleri değiştirmeye daha çok ihtiyaç duyarsınız ve yine de her şeyin aynı şekilde açığa çıkmasına neden olursunuz. 35 mm'lik bir lensle çekilen geniş bir sahnede bir sahne açıldığını ve daha sonra 100 mm'lik bir lensle yakın plana doğru ilerlediğini düşünün. Objektiflerin sorunsuz görünmesi için, mümkün olduğunca benzer bir pozlama ile bir video üretmek için onlara ihtiyacınız var. Aynı t-stop'a ayarlanmış objektifler kullanıyorsanız, aynı f-stop'a ayarlı objektif kullanıyorsanız, bunu yapamaz. Fotoğraftaki pozlamalara uymak için nadiren bu baskıya ihtiyacınız var.

Lenslerinizin T-Stop Değerini Bulma

Videografi için özel olarak tasarlanan objektifler, f stopları yerine lens üzerinde işaretlenmiş t-stop'ları ile birlikte gelir. Bu, video yapmak için fotoğrafçılık merceklerini kullanamayacağınız anlamına gelmez, sadece t-stop'u anlamak için biraz araştırma ve matematik yapmanız gerektiği anlamına gelir.

DxOMark, her büyük üreticinin hemen hemen her lensini test eden bir şirkettir ve ölçtükleri şeylerden biri de ışık geçirgenliğidir.

DxOMark'a gidin ve kullanmak istediğiniz lensi bulun. Amatör film yapımcıları arasında oldukça popüler olan Canon EF 50mm f / 1.8 STM'nin ayrıntıları.

F / 1.8 f-stop değerine sahip iken, t / 1.9 t-stop değerine sahiptir. Biraz matematik ile, ~ 0,9 ([1,8 / 1,9] ^ 2 = 0,897) 'lik bir transmitans değerine sahip olduğunu anlamak basittir. Bu, herhangi bir f değeri için eşdeğer t-değerini hesaplayabileceğimiz anlamına gelir. Örneğin, f / 11'de ~ t / 11,6; f / 16'da, ~ / 16.87. Daha sonra bu bilgiyi, video çekerken lenslerinizi eşleştirmek için kullanabilirsiniz.

F-stoplar fotoğraf için harika çalışıyor, burada biraz daha gevşek olmaktan kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, videografi için, çoğu zaman çok daha kesin olmanız gerekir ve bu da t-stopların devreye girdiği yerdir.

Image Credit: Unsplash, GodeNehler ve Cbuckley ile Vikipedi üzerinden ShareGrid.