Fotoğraf Yayınım ve iCloud Fotoğraflarım Arasındaki Fark Nedir?

Aile fotoğraflarınızı cihaz arızasından korumak, yedeklemelerin var olmasının temel nedenidir. iCloud, tüm fotoğraflarınızı "bulutta" yedeklediğini iddia ediyor, ancak çalışma şekli, hangi ayarları etkinleştirdiğinize bağlı olarak değişiyor.

Fotoğraf Akışı ve iCloud Fotoğrafları

“İCloud Photos” beklediğiniz şeyi yapar; tüm fotoğraflarınızı iCloud'da saklar. İPhone'unuzda bir resim çektiğinizde, telefonunuzu kırsanız bile anında yedeklendiği iCloud'a yüklenir. iCloud Photos ayrıca çektiğiniz fotoğrafları Mac'inize ve iCloud'a bağladığınız diğer tüm aygıtları da gönderir, böylece her şey senkronize edilir. Bu, her şeyin internete bağlı olduğunu ve hücresel verileri kullanarak iCloud Photo Library'yi kapatmadığınızı varsayıyor.

iCloud Photos harika ancak önemli bir sorunu var: depolama alanı. Ücretsiz iCloud veri planı, size Google Drive gibi diğer ücretsiz depolama planları ile karşılaştırıldığında bile oldukça küçük olan 5 GB depolama alanı sağlar. 5 GB alana yaklaşık 1600 resim sığdırabilirsiniz, ancak bu videolar ve iCloud'da sakladığınız diğer her şeyi içermez.

Depolama alanınız dolduğunda, iCloud Photos çalışmayı durdurur. Hızlı bir şekilde doluyor ve ne zaman, yükseltmenizi isteyen bildirimlerle sinirleneceksiniz.

“Fotoğraf Akışım” bu sorunu çözmeye çalışıyor. Yalnızca geçen ay çekilen ilk 1000 resmi saklar ve eski fotoğrafları Fotoğraf Akışınızdan kaldırır. Bu, Mac'inizi veya diğer cihazlarınızı, resimlerinizi diğer cihazlarınızda yedekleyerek, iCloud ile senkronize etmek için yeterli zaman sağlar. Resimleriniz bulutta depolanmayacak, ancak bunları manuel olarak bilgisayarınıza yedeklemeniz gerekmeyecek. Cihazlarınızdan biri arızalanırsa, tüm fotoğraflarınızı diğer cihazlarınızda da bulundurmaya devam edersiniz.

Tüm cihazlarınızı bir kerede kırmadığınız sürece, Fotoğraf Akışım fotoğraflarınızın bir kopyasını almanızı sağlar. Bununla ilgili asıl sorun, yeni bir cihaz aldığınızda veya telefonunuzu yükselttiğinizde, fotoğraflarınızın otomatik olarak bu cihaza indirilmemesidir, çünkü Fotoğraf Akışım yalnızca en yeni fotoğrafları saklar. Fotoğrafları Mac'inizden yeni telefonunuza manuel olarak yüklemeniz gerekir ve bir Mac'iniz yoksa, iCloud'da iCloud Photos'u açmak için yeterli alanınız olmadıkça şansınız kalmaz.

Hangisini Kullanmalısınız?

İCloud'un 50 GB aşaması için ayda 0,99 ABD Doları ödemeniz yeterli ise, iCloud Photos uygulamasını kullanın. Çok daha iyi bir çözüm ve My Photo Stream'den daha az güçlük çekiyor. Fotoğraflarınızı kaybetme konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, iCloud hesabınız olduğu sürece tüm fotoğraflarınız yedekleneceğinden bu seçenekle devam edin.

Birden fazla cihazınız varsa ve çok fazla fotoğraf çekiyorsanız, Photo Stream'in kullanımı iyidir. Cihazlar arasında fotoğrafları senkronize etmek iyi bir iş çıkarır; Her iki cihazı da düzenli kullandığınız sürece, resimleriniz sahip olduğunuz her cihaza yedeklenecektir. Yükseltme zamanı geldiğinde, resimlerinizi manuel olarak yeni bir cihaza taşımak zorunda kaldığınızda biraz sorun yaşayacaksınız, bu yüzden en iyi seçenek değil. Ayrıca, Mac'iniz için bir yedekleme planı edinmenin en iyi yolu, her şeyin güvenli olmasını sağlamaktır.

Çok fazla resim çekmiyorsanız veya iCloud'u bu kadar çok kullanırsanız, 5 GB'ınız doluncaya kadar iCloud Photos'u açık tutabilirsiniz. Olduğunda, daha fazla alan için ödeme yapmak ya da Fotoğraf Akışı'na geçmek için karar vermeniz gerekir.

Yalnızca tek bir cihazınız varsa veya ikinci cihazınızı düzenli olarak kullanıp iCloud ile senkronize etmiyorsanız Photo Stream'i kullanmayın. Ana cihazınızı kırarsanız eski fotoğraflarınız kaybolur. Tek bir cihazınız varsa ve 5 GB'den fazla fotoğrafınız varsa, daha fazla yer için ödemeniz veya fotoğraflarınızı Google Drive gibi bir depolama hizmetine taşımanız gerekir.

İPhone'unuzun fotoğraflarını da otomatik olarak yedeklemek için başka seçenekleriniz de var. Örneğin, sınırsız sayıda fotoğraf saklamak için Google Foto’yu kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Akıllı Telefonunuzdaki Fotoğrafları Otomatik Olarak Yedeklemenin En İyi Yolları