Fotoğrafçılıkta Optik Bozulma Nedir?

Lensler, kameranıza taktığınız aptal tüpler değildir; ışığı karmaşık yollarla manipüle ederler. Bunun yan etkilerinden biri optik bozulmadır. Daha ayrıntılı olarak bakalım.

Resimlerdeki düzensiz çizgilerle (fotoğraf gibi) fotoğraf çekerken optik bozulmayı fark edebilirsiniz. Gerçek hayatta gerçek bir çizgi, fotoğrafınızda kavisli görünebilir. Bunu aşağıdaki örnekte pencere çerçevesiyle görebilirsiniz. Bozulmayı daha kolay görebilmek için bazı kurallar ekledim. Ahşap çıtaların, özellikle fotoğrafın merkezinden uzaklaştıkça hafifçe nasıl eğildiğini not edin.

Optik distorsiyon, farklı odak uzunluklarına sahip farklı merceklerin farklı görüş alanları verdiği ve ön plan ve arka plan nesnelerini farklı gösterdiği perspektif bozulmasından farklıdır. Perspektif bozulma hakkında daha fazla bilgi için, normal odak uzaklığındaki makalemize bakın.

İLGİLİ: “Normal” Kamera Lensi Nedir?

İki temel optik bozulma vardır: varil distorsiyonu (yukarıda görüldüğü gibi) ve pin yastık distorsiyonu. Sırayla bakalım.

Namlu Distorsiyonu

Varil distorsiyonu ile düz çizgiler görüntünün merkezinden dışarı doğru bükülür. Normalde geniş açılı bir objektifle çekim yaptığınızda oluşur, ancak belirli durumlarda diğer, daha uzun lenslerle aynı etkiyi görürsünüz. Distorsiyon modelinin abartılı bir versiyonu buna benzer.

İLGİLİ: Geniş Açı Lens Nedir?

Olan şey, kenarların daha da ilerledikçe, resmin büyütme oranının azalmasıdır ki bu da bükülme hatlarının etkisini verir. Görüntünün varil distorsiyonu denir çünkü görüntü bir küre veya varil üzerine eşlenmiş gibi görünür. Aşağıdaki etkiyi GIF'de gerçekten görebilirsiniz.

Namlu distorsiyonu, özellikle de geniş açılı lenslerle çekim yaptığınızda karşılaşacağınız en yaygın bozulma türüdür. Photoshop veya Lightroom'u kullanarak ayarlamak mümkün olsa da, kullandığınız objektiflerin bir özelliği olduğundan, tamamen kurtulmayacaksınız. Profesyonel mimarlık fotoğrafçıları, bir sebepten ötürü olmayan geniş açılı lenslere binlerce dolar harcıyor.

Varil distorsiyonu ile ilgili en büyük problem, manzara veya mimari fotoğraflarda düz çizgilerle değil, portreler için ne yaptığıdır. Aşağıdaki resimde, burnumun çok tuhaf göründüğünü görebiliyorsunuz ve normalde muhteşem bir yüzüm Hollywood yaratıklarından bir şey gibi görünüyor.

Namlu distorsiyonu, en iyi portre lenslerinin telefoto lens olma eğiliminin nedenlerinden biridir; geniş açılı lensler sadece çok gurur verici değil.

İğnelik Distorsiyon

İğnelik distorsiyonu bazı açılardan namlu distorsiyonunun tersidir. Normalde, uzun bir telefoto lens ile çekim yaptığınızda (yani, 200 mm) ve çizginin görüntünün merkezine doğru bükülmesini sağladığı görülür. Aşağıda abartılı bir distorsiyon şeklidir.

Görüntünün büyütülmesi, kenarlara daha yakın hale geliyor ve bu da belirgin eğilme etkisine neden oluyor. Resmimin kenarlarına daha yakın, mutfağımdaki bir dolabın çekimi gibi. Bir kılavuz ekledim ve yakın bir etki yaptım, böylece etkisini görebileceksin.

İğnelik bozulma, daha ucuz telefoto lenslerle oldukça yaygındır. Daha pahalı olan lensler, efekti en aza indiren öğelere sahiptir. Özellikle, uzun zoom lensinin telefoto ucu (örneğin, 18-300mm lens gibi) onu gösterme eğilimindedir.

Not : Varil ve iğne yastığı distorsiyonunun birleşimi olan bıyık distorsiyonu adı verilen başka bir distorsiyon tipi vardır. Görüntünün üst yarısındaki bozulma çizgileri, bir gidon bıyığının şeklini aldığı için bu denir. Bu çok nadir bir bozulma ve normalde sadece eski film lenslerle çalışıyorsanız göreceksiniz.

Optik Bozulma Hakkında Neler Yapabilirsiniz?

Optik distorsiyon, kullandığınız ekipmanın bir özelliğidir ve bu nedenle, bunun gerçekleştiğinin farkında olmanız ve ekipmanınızı tanımanız dışında çekim yaparken gerçekten çok fazla para kazanamazsınız. Yatırım yapmak için çok paranız varsa, daha az optik bozulma sergileyen pahalı objektifler satın alabilirsiniz. Eğer bu parayı ona koymaya istekli değilsen, biraz çarpıklığı kabul etmelisin.

Ancak distorsiyon her zaman kötü bir şey değildir. Namlu distorsiyonu geniş açılı bir lens kullanmanın bir parçasıdır ve aslında manzara görüntülerinin dramına katkıda bulunabilir; İğnelik distorsiyonu, portre konularının daha ince görünmesini sağlayabilir. Gerçek şu ki, mükemmel bir tuğla deseni çekmeye çalışıyorsanız, bu görüntü üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir, ancak gerçek bir dünya konusu çekiyorsanız ve çok geniş bir açıyla yüzünüzde değilsiniz. Objektif, o zaman muhtemelen çok fazla fark etmezsiniz.

Örneğin, aşağıdaki çekimde, tam çerçeve kamerada 17 mm geniş açılı lens ile çekilen bir portre var; bu, geniş açılı lensler kadar geniş.

İşte aynı odak mesafesindeki manzara çekimi. Orada bir miktar sapma bozukluğu var, ama kimin umurunda?

Photoshop veya Lightroom'u kullanarak bozulmayı düzeltmek için de çok şey yapabilirsiniz. Yüzlerce en popüler lens için bozulma profilleri uygulayabilecek araçlara sahipler.

Photoshop'ta görüntüyü açın ve Filtreler> Mercek Düzeltme'ye gidin. Adobe lensiniz için bir bozulma profiline sahipse, otomatik olarak uygulanacaktır.

Lightroom'da Lens Düzeltmeleri altındaki Geliştirme Modülünde “Profil Düzeltmelerini Etkinleştir” kutusunu işaretleyin.

Bu araçlar herhangi bir bozulmayı tamamen ortadan kaldırmaz, ancak etkileri en aza indirir.

Optik distorsiyon, kusurlu objektiflerle fotoğraf çekmenin sadece bir parçasıdır – ve tüm lensler, doğası gereği kusurludur. Distorsiyonun etkisini neden (ve ne zaman) olduğunun, fotoğrafın doğru vitesini seçerek ve işlem sonrası kullanarak farkında olarak azaltabilirsiniz.