Fotoğraflarınızı Mac'te Akıllı Albümlerle Otomatik Olarak Sıralama

Apple'ın Fotoğrafları mükemmel olmayabilir, ancak fotoğrafları kolayca düzenleyebileceğiniz bir yer olarak, özellikle iCloud Fotoğraf Kütüphanesi yaşam tarzını yaşıyorsanız, benzersizdir. Akıllı Albümler bunun için harika, ama onları sonuna kadar kullanıyor musunuz?

Akıllı Albümler, giderek artan bir fotoğraf kütüphanesini hayal edebildiğinizden daha kolay kontrol altında tutmaları nedeniyle utanç verici olan, fotoğrafların çok az kullanılmasına neden oluyor. Belirli bir döneme ait tüm fotoğrafları tek bir yerde görmek ister misiniz? Belirli bir günde, belirli bir kamerayla çekilmiş tüm fotoğraflara ne dersiniz? Tüm portre görüntüleri?

Kaptın bu işi.

Burada, kendi Akıllı Albümünüzü nasıl yaratacağınızı göstereceğiz ve bu süreçte bunları nasıl kullanabileceğinize dair size birkaç fikir vereceğiz.

Akıllı Albüm Nasıl Oluşturulur

Başlamak için, Fotoğrafları açın ve “Dosya” ve ardından “Yeni Akıllı Albüm” i tıklayın.

Ardından, yeni Akıllı Albümünüze bir ad verin ve albümü oluştururken Fotoğraflar'ın kullanmasını istediğiniz kriterleri seçmeye başlayın.

Birden fazla kural yapılandırılmışsa, albüme eklenmeden önce bunlardan 'Herhangi birinin' mi yoksa “Hepsi” nin mi eşleştirilmesini istediğinizi seçmek önemlidir. “Hepsi” seçildiğinde daha küçük bir resim koleksiyonu ortaya çıkar, oysa “Herhangi biri” albüme eklenecek bir resim için bu kurallardan yalnızca bir veya daha fazlasının karşılanmasını gerektirir.

Açılır menüleri seçerek, fotoğraf türüne, çekildiğinde, atanan anahtar kelimelere ve daha fazlasına bağlı olanlar dahil olmak üzere, hangi kuralları eklemek istediğinizi seçebilirsiniz. Birden fazla kombinasyon mevcutken, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı kural vardır. Her birini gözden geçirmekten ziyade, size bunların ne kadar basit veya karmaşık olabileceğine dair bir fikir vermek için kuralların nasıl yapılandırılabileceğine dair bazı örnekler paylaşacağız.

Belirli Bir Dönem İçinde Alınan Tüm Görüntüleri Bul

Bu belki de en temel Akıllı Albümler filtresidir, ancak en kullanışlılardan biri olabilir. Varsayılan olarak, Fotoğraflar belirli bir ay boyunca çekilmiş fotoğrafları görmeyi kolaylaştırmaz. İşte Şubat 2019’da çekilen tüm fotoğrafları görmek istiyorsanız Akıllı Albüm’ün nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, “Yakalanan Tarih” i “aralık içinde” seçtik ve bir başlangıç ve bitiş tarihi belirledik.

Dönem İçinde Tüm Portre Fotoğraflarını Gör

Fotoğraflar, iCloud Photo Library ve iOS aygıtlarıyla çok sıkı bir şekilde bütünleştirildiğinden, iPhone Portre özelliğini kullanarak hangi fotoğrafların çekildiğini algılayabilir. İşte bu özelliği kullanarak çekilmiş tüm fotoğraflarınızı tek bir yerde nasıl görüyorsunuz. Ayrıca yalnızca 2019'da çekilmiş fotoğrafları görmemizi sağlayacak kriterler ekledik.

Bunu yapmak için, bir başlangıç tarihinin ve bitiş tarihinin “Fotoğraf Portre” ve “Yakalanan Tarih” “aralığında” seçiliyor. Akıllı Albümlere aşağıdaki koşulların “tümü” ile eşleşmesini söylediğimizde, yalnızca bu tarihler arasında çekilen portre fotoğraflarını seçer.

Dönem İçinde Belirli Bir Kişinin Tüm Selfieslerini Görüntüleme

Çektiğiniz özçekimlerin bir koleksiyonunu görmek istiyorsanız, muhtemelen telefonunuzda oynayan çocuklarınızın hiçbirini görmek istemezsiniz. Bu Akıllı Albüm, yalnızca yüzünüzü içeren özçekimler olan fotoğrafları arayacak ve aynı zamanda 2019'da çekilmiş olan herhangi bir şeyi filtreleyecektir.

Bu örnekte, Fotoğraflar'a aşağıdakilerin “tümü” ile eşleşmesini söyleriz: “Fotoğraf” ““ ”,“ portre ” “belirli bir kişiyi içerir”.

Siz de daha önce tanımak için Fotoğraflar eğitmiş olduğunuz herhangi bir kişiyi seçebilirsiniz.

Tüm Videoları Filtrele

Fotoğraflar tamamen resimlerle ilgili değil, aynı zamanda videoyla da başa çıkabilir. Yalnızca DSLR'nizle çekilen videoları gösteren basit bir Akıllı Albüm ne dersiniz?

Bunu yapmak için “Fotoğraf” “is” “video” yu seçin. “Kamera Modeli” “is” ve belirli bir kamera cihazından çekilmiş fotoğrafları veya videoları görmek için belirli bir kamera modelini de seçebilirsiniz.

Olasılıklar sonsuzdur, peki neden bir saat ayırıp oynamasın ki? Beklediğinizden daha eğlenceli ve yararlı bulacağınızı düşünüyoruz.