Fotoğrafta Odak Uzunluğu Nedir?

Fotoğrafta, odak uzunluğunu merceklerin birincil tanımlayıcısı olarak kullanırız. Objektif sonsuza odaklanmışken, arka düğüm noktası ile objektifin odak noktası arasındaki mesafenin (milimetre cinsinden) ölçüsüdür. Evet, bu oldukça ağız dolusu, hadi onu kıralım.

Odak Uzunluğu Nasıl Çalışır?

Bir fotografik lensin amacı, paralel ışık ışınları almak ve onları tek bir odak noktasına yaklaştırmaktır, böylece bir film parçasında veya daha yaygın olarak dijital bir sensörle kaydedilebilir. Lensin ışık ışınlarının birbirine yaklaşmasına neden olan noktaya odak noktası denir. Ürünün üstündeki görüntüde, merceğe giren ışığın paralel ışınları iki kırmızı okla temsil edilir. Objektiften geçtikten sonra odaklandıkları odak noktası “F.” ile işaretlenir.

Kameranızın ışığını odaklamak için bir mercek olmadan, elde edeceğiniz her şey bulanık bir dağınıklıktır. İşte kameramda objektif olmadan çektiğim bir selfie örnek olarak. Hoş değil mi

Işık ışınlarını yakınlaştıracak tek bir set lens boyutu veya şekli yoktur. Herhangi bir dışbükey lens (dışa doğru kıvrılan) çalışacak, ancak odak noktası farklı olacaktır. Bir dışbükey merceğin odak uzaklığı, merceğin merkezi ve odak noktası arasındaki mesafedir.

Here, F is the focal point and f is the focal length. Different lenses converge light at different focal points, and thus, have different focal lengths.

Ne yazık ki, fotoğrafçılık için kullandığımız lensler, tek bir dışbükey mercekten çok daha karmaşıktır. Genel olarak, ışığı olabildiğince az sayıda optik aberasyonla birleştirmek için birlikte çalışan çok sayıda farklı lens elemanına sahiptirler. Bu, ölçebildiğimiz gerçek bir merkez olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, odak uzaklığı, odak noktası ile birlikte, Gauss optiğindeki önemli noktalardan biri olan mercek noktasından odaklanırken odak noktasıyla ölçülür.

Odak Uzunluğunun Lens Hakkında Neler Var?

Bütün bunlar hala biraz karmaşık gibi geliyorsa, endişelenme. Odaklama uzunluğunun iyi fotoğraflar çekmek için nasıl ölçüldüğüne dair çok derin bir anlayışa ihtiyacınız yoktur; Sadece fotoğraflarınız için ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor.

Lensleri tanımlamak için odak uzunluğunu kullanmamızın nedeni, bize çok önemli bir şeyi anlatmasıdır: o merceğin görüş alanı ne olacaktır. Sensör, kullandığınız objektife bakmaksızın aynı boyutta kaldığından, görüş alanı, bir merceğin uzaktaki nesneleri ne kadar büyütebileceğini gösterir.

İLGİLİ KONULAR: “Vurumda ve Vuruşta“ 8x ”Zoom, DSLR'imle Karşılaştırıyor mu?

Fotoğrafik mercekler genel olarak 14 mm ve 600 mm arasında bir odak uzunluğuna sahiptir, ancak daha kısa veya daha uzun odak uzunluklarına sahip bazı pahalı istisnalar vardır. Odak uzaklığı ne kadar kısaysa, görüş alanı da o kadar geniş olur. Odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, görüş alanı da o kadar dar olur.

İşte Canon 650D'de odak uzaklığı 18mm olan bir fotoğraf.

Ve tam olarak aynı noktadan birkaç saniye sonra çekilen ve 135 mm odak uzaklığındaki bir fotoğraf.

Gördüğünüz gibi, 135mm fotoğrafın daha dar bir alanı var ve bu yüzden uzaktaki nesnelere yakınlaştırılmış gibi görünüyor.

İnsan gözü, 40 mm ila 58 mm arasında bir odak uzaklığına sahiptir ve 50 mm, her zamanki uzlaşmadır. Bu “normal” odak uzaklığı olarak adlandırılır. Ölçmek zor çünkü bir kamera lensi gözlerimizin mükemmel bir analogu değil. Odak uzaklığı normal odak uzaklığından daha kısa olan objektifler geniş açılı bir mercektir ve görüntüdeki şeyler gözünüze baktıklarından daha küçük görünecektir. Odak uzunluğunun normal odak uzaklığından daha uzun olan objektifler bir telefoto lensidir ve görüntüdeki şeyler daha büyük görünecektir.

Ne Odak Uzunluğu Kullanmalısınız?

Fotoğrafta her odak uzunluğunun lensleri için bir yer var ve almaya çalıştığınız görüntü için doğru olanı seçmek genellikle çok önemli bir karardır.

Örneğin, manzara fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, geniş açılı bir merceği spor yapmaktan çok daha fazla isteyebilirsiniz, bu durumda aksiyona yaklaşmak için bir telefoto lensi isteyeceksiniz. Normal lensler gündelik fotoğrafçılık ve portreler için harikadır.

Odak uzaklığı, bir fotografik lensin en önemli ölçümüdür. Bu, diyafram ile birlikte, bir merceğin resimlerimizi nasıl etkileyeceğini bize anlatıyor.

Image Credits: Wikipedia'dan Henrik.