Gear VR vs Oculus Go: Hangisi Daha İyi?

Oculus Go, fazladan bir çift yüz dolarlık yalan söyleyen herkesin başına VR koyar, ama ya bir Galaxy telefonunuz varsa? Oculus, Gear VR'den iki kat daha iyi mi? Hadi bulalım.

Oculus Go Nedir ve Gear VR'den Nasıl Farklı?

İlk önce ilk şeyler: Oculus Go'nun ne olduğu hakkında konuşalım. Mümkün olduğu kadar basitleştirmek gerekirse, Android'i çalıştıran tamamen bağımsız bir VR kulaklığı. Oculus Rift gibi bir şey kadar güçlü değil – ama aynı zamanda yarı fiyatına.

Oculus Go, Samsung'un Oculus ile Galaxy akıllı telefonlarına VR kazandırmak için yaptığı işbirliği olan Gear VR'ye çok benziyor. Gear VR ve Oculus Go aynı yazılımı çalıştırıyor. Asıl fark, Oculus Go'nun kendi başına çalışması ve Gear VR'nin tamamen telefonunuz tarafından desteklenmesi.

Başka bir deyişle: biri diğeri olmazken telefonunuzu bağlar. Geçmişte, bu ikisi oldukça benzer. Ayrıca, zaten bir Samsung telefonunuz yoksa (ve almayı planlamıyorsanız), o zaman Oculus Go daha iyi bir seçim olacaktır.

Dolayısıyla, esas olarak, Samsung telefonu olan ve seçenekleri tartışan insanlar için hangisinin daha iyi bir seçim olduğuna bakıyoruz. Bu ayrıntılara daha yakından bakalım.

Fit, Hisset ve Donanım

Yan yana yerleştirildiğinde, Gear VR çok daha büyük bir kulaklıktır. Kendi iç donanım bazı vardır ve bunu içine bir telefon şeyler için yer açmak zorundadır, çünkü mantıklı.

Diğer taraftan Oculus Go, çok daha kompakt olabilir çünkü her şey dahili olarak barındırılıyor. Bu da Gear VR'den biraz daha hafiftir (Gear VR'de bir telefon olduğunda). Oculus Go, 466 gram ağırlığındadır ve Gear VR, içine takılı bir Galaxy S9 ile 503 gramdır. S9 + veya Not 8 kullanırsanız, daha da ağır olacaktır.

Bu büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak kilonuzun üzerine bir kilo verdiğinizde çok hızlı bir şekilde ağırlaşır. Kulaklık daha hafif, daha iyi.

Uygun olduğunda, her iki kulaklık oldukça rahat, ancak Oculus Go biraz daha esneklik sunuyor. Örneğin, gözlük takanlar için bir eklenti ara parçası ile birlikte gönderilir, bu da onu biraz daha ileriye doğru iter. Öte yandan Gear VR'nin sadece gözlükle “çalışması” gerekiyordu, ancak yine de harika bir deneyim değil.

Benzer şekilde, Oculus Go kullanırken gözlüklerinizi takmayı tercih ederseniz, bunun için reçeteli lens ekleri satın alabilirsiniz. Gözlüklere gerek yok ve hala her şeyi görebiliyorsunuz. Çok havalı.

Sonra donanım farklılıkları var. Gear VR, telefonunuzun hoparlörlerini ses çıkışı için kullanır (ayrıca kulaklıklar da kullanabilirsiniz), burada Oculus Go'nun kulaklarının yan taraflarına yerleştirileceği küçük hoparlörler vardır. Bu, kulak deliklerinizi kulaklıklarla takmanıza gerek kalmadan sürükleyici bir deneyim için harika bir çözümdür (eğer isterseniz, Go ayrıca bir 3,5 mm kulaklık jakına sahiptir).

VR Deneyimi

Oculus Go ve Gear VR, aynı Oculus yazılımını çalıştırır ve aynı Oculus Store'a erişim sağlar. Dolayısıyla, arayüz aynıdır, mevcut başlıklar aynıdır – dürüst olmak gerekirse, tüm deneyim hemen hemen aynıdır.

Sonuç olarak, üzerinde satın aldığınız her şey diğer tarafta da mevcut. Bu yüzden daha eski bir Gear VR sürümüne sahip olsaydınız ve kontrol etmek için bir ya da iki oyun aldıysa, bunlar Oculus Go tarafından kurulacak.

Performansa gelince, ikisini karşılaştırmak zor çünkü telefona bağlı. Go, performans söz konusu olduğunda hiçbir hendek değil, aynı zamanda sadece VR yazılımı kullanıyor. Telefonunuzda olduğu gibi arka planda çok fazla şey yok, bu nedenle tüm işlem gücü yalnızca VR görevlerini ele alacak. Aynı şey senin telefonun için söylenemez.

Şimdilik, telefonlar daha da güçlü hale geldikçe, yeni Samsung telefonunuzu ileride Gear VR'ye takabilirsiniz. Bunu Oculus Go ile yapamazsın.

Oculus Go'nun Gear VR üzerinde sahip olduğu önemli bir avantaj da var: telefonunuzu kullanmak zorunda değilsiniz.

VR oldukça yoğun bir işlemcidir, dolayısıyla uzun bir süre boyunca kullanırsanız telefonun pilini gerçekten öldürebilir. Dolayısıyla, telefonunuzun pil ömrü sizin için önemliyse, Gear VR zor bir satıştır. Ayrıca, genellikle telefonunuzu bağlar, bu da rahatsız edici bir durumdur – özellikle bir başkasının VR'ye girmesine izin vermek istiyorsanız ancak telefonunuzu kullanırken kullanmak istediğinizde.

Öte yandan Oculus Go, bu konuya sahip değil. Tamamen kendi içinde bulunduğundan, telefonunuzla neredeyse hiçbir ilgisi yoktur. Bunu ayarlamak için Oculus uygulamasını kullanmanız gerekiyor, ancak kendi yazılımlarının tümünü çalıştırıyor.

Bunu daha fazla perspektife koymak için maliyet hakkında konuşalım. Oculus Go 32GB sürümü için 200 $. Gear VR, 120 dolara satıyor, ancak genellikle 100 $ civarında bulabiliyorsunuz. Gear VR, Oculus Go'nun maliyetinin yarısı olabilir, ancak Go'nun kapağının altında ne kadar dolu olduğunu düşündüğünüzde, kolayca daha iyi bir değer olur.

Artı, daha önce söylediğimiz gibi: telefonunuzu kullanmıyor.

Yani, eğer buna geldiğinde, eğer Gear VR'niz yoksa – yeni Galaxy telefonunuzu aldığınızda bir özgürlüğünüz olma şansınız var – ve VR'ye girmeye çalışıyorsanız, Oculus Go ise açık seçim. Benzer şekilde, daha önce Gear VR'nize sahipseniz ve telefonunuzun kulaklıklı mikrofon setine çok fazla zaman harcadıysanız, Oculus Go, telefonunuzu açmanız ve yine de tanıdık bir VR deneyimi yaşamanız için harika bir çözümdür. Bu bir kazan-kazan.

Bu madalyonun diğer tarafında, Eğer bir Gear VR'niz varsa ve bunu sık sık kullanmıyorsanız, Oculus Go için gitmeye değmez – neredeyse aynı deneyime sahip (😎), muhtemelen muhtemelen kazanmışsınızdır. Daha sık kullanın.