Geceleri Windows 10'un Karanlık Temasını Otomatik Olarak Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10'un karanlık uygulama modu gece gözlerde daha kolay, ancak MacOS Mojave'nin karanlık temasının aksine, geceleri otomatik olarak etkinleştirmenin kolay bir seçeneği yok. Bunun yerine, zamanlanmış görevleri ile otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz.

Ekranınızın renk gölgesini ayarlayan “Gece Işığı” özelliği, gece kendini otomatik olarak etkinleştirebilir ve gün içinde kendini kapatabilir, ancak karanlık modda benzer yerleşik seçenek yoktur. Karanlık mod için bir zamanlama ayarlamak için, Windows 'Görev Zamanlayıcısı uygulamasında, gece karanlık modunu etkinleştiren bir diğeri ise sabah kapatacak iki görev oluşturacaksınız.

Bunu beğendiyseniz, Windows 10'un duvar kağıdını günün saatine göre de değiştirmek isteyebilirsiniz.

Karanlık Tema Görevini Oluşturun

Öncelikle, geceleri karanlık temasına geçen zamanlanmış bir görev oluşturacağız.

Başlat menüsünü açarak, “Görev Zamanlayıcısı” nı arayarak ve ardından başlatmak için Enter tuşuna basarak Görev Zamanlayıcısı'nı başlatın.

İLGİLİ: Günün Saatine Dayalı Windows 10'un Duvar Kağıdı Nasıl Değiştirilir

Eylem> Temel Görev Oluştur'u tıklayın.

Ad kutusuna “Karanlık Temasa Geç” veya başka bir açıklayıcı isim yazın. Devam etmek için “İleri” ye tıklayınız.

“Daily” tetikleyiciyi seçin ve “Next” düğmesine tıklayın.

Karanlık temanın kendini etkinleştirmesini istediğiniz zamanı girin. Örneğin, gün batımı saat diliminizde saat 9 civarındaysa, buraya 9:00 girebilirsiniz.

“Her tekrar et” seçeneğinin “1 gün” olarak ayarlandığından emin olun ve ardından “İleri” ye tekrar tıklayın.

“Bir Program Başlat” eylemini seçin ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın.

Program / script kutusuna " reg " yazın ve ardından aşağıdaki satırı "Argümanlar ekle" kutusuna kopyalayıp yapıştırın:

add HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize /v AppsUseLightTheme /t REG_DWORD /d 0 /f

Devam etmek için “İleri” ye tıklayınız.

“Son'u tıklattığımda bu görev için Özellikler iletişim kutusunu aç” seçeneğini etkinleştirin ve sonra “Son” düğmesini tıklatın.

Görev Zamanlayıcısı yeni görevinizi oluşturur ve ardından ek seçenekleri gösteren bir pencere açar. “Koşullar” sekmesine geçin ve “Sadece bilgisayarı AC gücünde ise başlat” seçeneğini devre dışı bırakın.

Bu, pil gücünde bir dizüstü bilgisayar kullanıyor olsanız bile görevin normal şekilde çalışmasını sağlar.

“Ayarlar” sekmesine geçin ve “Zamanlanmış bir başlangıç ​​atlandıktan sonra görevi en kısa sürede çalıştır” onay kutusunu işaretleyin.

Bu, çalışmanızın programlandığı sırada bilgisayarınızın uykuda veya kapalıyken bile görevin (karanlık tema) uygulanmasını sağlar.

Görevi yapılandırmayı tamamlamak için “Tamam” a tıklayın.

Görevinizi “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” klasöründe bulabilirsiniz. Görevi doğru şekilde tıklatarak ve ardından “Çalıştır” komutunu seçerek düzgün çalışmayı onaylayabilirsiniz. Karanlık tema otomatik olarak etkinleştirilmelidir.

Işık Tema Görevini Oluşturun

Bu işlemi tamamlamak için, gün boyunca ışık modunu otomatik olarak etkinleştiren ikinci zamanlanmış bir görev oluşturmanız gerekir. İkinci görev, ilk göreve benzer olacak, ancak farklı bir isimle, günün saatiyle ve komuta sahip olacak.

Bir kez daha, Eylem> Temel Görev Oluştur'u tıklayın.

“Işık Moduna Geç” görevini veya açıklayıcı bir şeyi adlandırın ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın.

“Daily” tetikleyiciyi seçin ve sonra tekrar “Next” e tıklayın.

Işığın kendi kendini etkinleştirmesini istediğiniz zamanı girin. Örneğin, eğer bulunduğunuz yerde gün doğumu saat 5:30 ise, saat 05: 30'a girebilirsiniz.

“Her seferinde tekrarla” seçeneğinin “1 gün” olarak ayarlandığından ve “İleri” düğmesine tıklandığından emin olun.

“Bir program başlat” eylemini seçin ve tekrar “İleri” ye tıklayın.

Program / komut kutusuna " reg " yazın ve ardından aşağıdaki satırı Kopyala ekle kutusuna yapıştırın:

add HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize /v AppsUseLightTheme /t REG_DWORD /d 1 /f

Devam etmek için “İleri” ye tıklayınız.

“Son'u tıklattığımda bu görev için Özellikler iletişim kutusunu aç” onay kutusunu etkinleştirin ve ardından “Son” düğmesini tıklatın.

Açılan özellikler penceresinde, “Koşullar” sekmesine geçin ve “Görevi yalnızca bilgisayar AC gücünde ise başlat” onay kutusunu devre dışı bırakın.

“Ayarlar” sekmesinde, “Zamanlanmış bir başlangıç ​​atlandıktan sonra görevi en kısa sürede çalıştır” onay kutusunu işaretleyin.

Bu, görevin çalışmasını sağlar ve ışık teması, bilgisayarınızı saat 17: 30'dan sonra ya da başka bir zaman seçmiş olsanız bile, uyandığınızda veya önyüklediğinizde uygulanacaktır.

Görevi yapılandırmayı tamamlamak için “Tamam” a tıklayın.

Artık her iki görevi de “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” klasöründe bulabilirsiniz. Yeni görevi doğru şekilde tıklatıp, sonra da “Çalıştır” komutunu seçerek doğrulayabilirsiniz. Işık teması otomatik olarak etkinleştirilmelidir.

Ve şimdi, karanlık ve aydınlık temalarınızı bir programa ayarladınız. Karanlık mod, ayarladığınız akşam saatlerinde otomatik olarak açılmalı ve sabah tekrar kapanmalıdır.

Zamanlanmış Zamanlar Nasıl Değiştirilir

Karanlık modun kendini etkinleştirdiğinde veya devre dışı bıraktığında (mevsim değiştikçe yapmanız gerekecek olan) değiştirmek istediğinizde Görev Zamanlayıcı'ya dönebilirsiniz. Bunu yapmak için, “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” klasöründeki görevleri bulun. Bir görevi çift tıklatın, özellik penceresinin “Tetikleyicileri” sekmesine geçin, “Düzenle” düğmesine tıklayın ve ardından istediğiniz yeni süreyi girin. Değişikliklerinizi kaydetmek için iki kez "Tamam" ı tıklayın.

Ve sonra bu işlemi diğer görev için tekrarlayın.

Zamanlanmış Görevler Nasıl Kaldırılır

Karanlık temayı bir programda açıp kapatmak için “Görev Zamanlayıcı Kütüphanesi” klasörüne dönün ve oluşturduğunuz görevleri bulun. Her birini sağ tıklayın ve "Devre Dışı Bırak" veya "Sil" i tıklayın.

Uyarı: Burada görünen Windows sistem görevlerini devre dışı bırakmayın, silmeyin ya da düzenlemeyin ya da bilgisayarınızda sorunlara neden olabilirsiniz. Ancak, kendiniz oluşturduğunuz görevleri düzenlemek ve silmek güvenlidir.

Gelecekte görevleri tekrar kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, bunları silmek yerine kesinlikle devre dışı bırakın. Devre dışı bırakıldığında, görevler herhangi bir kaynak tüketmez.

Microsoft Edge hakkında ne?

Ayrıca Microsoft Edge'in karanlık temasını açıp kapatan bir komutumuz var. Ne yazık ki, bu anahtarı kayıt defterinde değiştirebilirken, Edge çalışırken bu ayar hemen uygulanmayacaktır. Sadece Edge'i kapatıp tekrar açtığınızda etkili olur, ne tür bir yenilgi yapar.

Ancak, yine de bunu denemek istiyorsanız, bunun için gidin. Öncelikle Görev Zamanlayıcısı'na gidin ve karanlık modda açmak için yarattığınız görevi bulun (daha önce “Karanlık Temas'a Geç”). Görev penceresini açmak için görevi çift tıklatın, “Eylemler” sekmesine geçin ve ardından yeni bir eylem oluşturmak için “Yeni” düğmesine tıklayın.

Program / komut kutusuna " reg " yazın ve ardından aşağıdaki satırı Kopyala ekle kutusuna yapıştırın:

add “HKCU\SOFTWARE\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main” /v Theme /t REG_DWORD /d 1 /f

Devam etmek için iki kez “Tamam” a tıklayın.

Şimdi, özellik penceresini açmak için oluşturduğunuz “Işık Temasına Geç” görevini (veya onu adlandırdığınız şeyi) çift tıklatın. “Eylemler” Sekmesine geçin ve ardından “Yeni” düğmesine tıklayın.

Program / komut kutusuna " reg " yazın ve ardından aşağıdaki satırı Kopyala ekle kutusuna yapıştırın:

add “HKCU\SOFTWARE\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main” /v Theme /t REG_DWORD /d 0 /f

Devam etmek için iki kez “Tamam” a tıklayın.

Artık, planlanan görev tetiklendiğinde, Edge'in tema ayarı da değişir; ancak Edge zaten açıksa, yeni temayı görmek için onu kapatıp yeniden açmanız gerekir.

Tabii ki, Edge temasını her zaman Kenar> yeniden ayarlanmadan Menü> Ayarlamalar> Bir tema seçin öğesinden manüel olarak değiştirebilirsiniz.