Genel Sorunları Çözmek İçin Android'de Bir Uygulamanın Verilerini ve Önbelleğini Temizleme

Bir uygulamayı açarsanız hemen kapanır. Onu tekrar açarsın, aynı şeyi yapar. Burada açıkça bir sorun var. Ancak uygulama verilerinizi ve önbelleğinizi temizlemeniz oldukça kolay bir düzeltme olabilir.

Diğer tüm işletim sistemleri gibi, Android tercihlerinizi, girişlerinizi ve benzerlerini kaydeden belirli uygulama verilerini depolar. Bu yüzden sadece Facebook ya da Instagram'ı ateşleyebilir ve her seferinde giriş yapmak zorunda kalmazsınız. Ancak bazen bu veriler bozulabilir ve sorunlara neden olabilir.

Uygulama içinden temizlenebilir iki temel dosya türü vardır: önbellek ve veri. Önbellek dosyaları, uygulamanın indirdiği dosyaları geçici olarak depolar. Örneğin, müzik akışı yaptığınızda, uygulama herhangi bir bozulmayı önlemek için şarkıları çaldıkça önceden indirebilir. Bu dosyalar daha sonra önbellek dosyaları olarak kaydedilir. Önbelleği temizledikten sonra, uygulamanın geçici kullanım için kaydettiği tüm dosyaları yeniden indirmesi gerekir. Aksi takdirde, büyük bir dezavantaj yok.

Diğer yandan veriler, uygulama tarafından saklanan önemli bilgilerdir. Bu giriş bilgileri, uygulama tercihleri ​​ve benzerlerini içerir. Uygulama verilerini temizlediğinizde, uygulamanın kaldırılması ve yeniden yüklenmesi buna benzer. Uygulamaların depoladığı her şeyi temizler, temel olarak onu yeni bir duruma zorlar. Bu, “en kötü durum” çözümünün bir türüdür – önbelleğin temizlenmesi yardımcı olmazsa, verilerin temizlenmesi gerekir.

Uygulama Önbelleği ve Verileri Nasıl Temizlenir?

Bir uygulama ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, önbelleğini temizleyerek başlamalısınız. Bu sizin probleminizin nedeni olmayabilir, ancak denemek için kolay ve zararsız bir ilk adımdır.

Bunu yapmak için önce Ayarlar menüsünü açın ve ardından “Uygulamalar ve Bildirimler” bölümüne gidin.

Telefonunuz Android Oreo veya daha yeni bir sürümünü çalıştırıyorsa, tam listeyi görmek için “Tüm Uygulamaları Göster” düğmesine dokunmanız gerekir. Aksi takdirde, yalnızca size sorunları veren uygulamayı bulun.

Uygulamayı bulduktan sonra, yapmanız gereken ilk şey, onun tüm çalışan örneklerini öldürmektir. “Zorla Durdur” düğmesine dokunun ve ardından bu eylemi açılır pencerede onaylayın.

Uygulama kapatıldığında, “Depolama” girişine dokunun.

Depolama menüsünde, “Önbelleği Temizle” düğmesine dokunun.

Uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyin. Sorun devam ederse, yukarıdaki adımları tekrarlayabilirsiniz, ancak bunun yerine “Depolamayı Temizle” (veya “Verileri Temizle”) düğmesine dokunun. Sadece bu uygulama ile ilişkili verilerinizi kaybedeceğinizi unutmayın.

Uygulamayı bir sonraki başlatmanızda, yeni yüklenmiş gibi ayarlamalısınız, ancak bu, yaşadığınız tüm sorunları umarız çözecektir.

Bu adımlardan hiçbiri sorunu çözmezse, sorun sizin sorununuzda olmayabilir. Uygulama geliştiricisi tarafından zorlanan bir güncelleme olabilir ve bu noktada, yapabileceğiniz en iyi şey geliştiriciye bir hata raporu göndermek ve düzeltilmesini ummaktır.