Geniş Açıklıklı Lenslerle Odaklanma

Bir f / 8 diyafram kullanıyorsanız odaklanma kolaydır veya daha dar: sahnedeki çoğu şey odakta olur. Ancak f / 2.8, f / 1.8, hatta f / 1.2 gibi geniş diyaframları kullanmaya başladığınızda, odağı daha çok özlemeye başlayacaksınız. Geniş açıklıklı merceklerle odaklanırken en iyi sonuçları almanın yolları.

İLGİLİ: Daha iyi fotoğraflar çekmek için alan derinliğini nasıl değiştirebilirim?

Odak hakkında konuştuğumuzda konuştuğumuz şey keskinliktir. Bir portre çektiğini söyle. F / 1.8 veya f / 16 kullanıyorsanız, objektif yine de aynı noktaya odaklanacaktır: model. Aradaki fark, alan derinliğinin – veya odaklama açısından, kabul edilebilir netlik aralığının – f / 16'da daha büyük olmasıdır. Buna eylemde bakalım.

İLGİLİ: Fotoğrafın “Keskin” Olmasının Anlamı Nedir?

Konunuzu 2,5 metre uzakta olan bir full frame kamerada 85mm lens kullandığınızı hayal edin. F / 1.8'de, odak-içi alan derinliği sadece dokuz santimetre, odak noktasının önünde dört santimetre ve arkasında beş.

Bu, deneklerin yüzüne altı santimetre eliyle odaklanırsanız, yüzlerinin son görüntüde bulanık görüneceği anlamına gelir. Bunu aşağıdaki çekimde görebilirsiniz: konunun elleri odaktadır, ancak yüzünün önünde gözlerinin olmadığı kadar yeterlidir.

F / 16'ya geçtiğinizi hayal edin. Bu kez, odak noktasının önünde 35 santimetre ve arkasında 48 santimetre olan kabul edilebilir bir 82 cm santimetre odak var. Bu vurmak için çok daha kolay bir hedef. Uzanmış kollarına odaklanabilir ve muhtemelen iyi bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Açıklık, alan derinliğini etkileyen faktörlerden sadece bir tanesidir. Diğer bir büyük odak uzaklığıdır. 35 mm lense taktıysanız ve konunuzla aynı mesafede kaldıysanız, f / 1.8'de, 54 santimetre derinlikte bir alana sahip olacak ve f / 16'da, 72 metrelik saçma olacaktı. Telefoto lenslere gelince geniş bir diyafram olarak sayılanın daralmasının nedeni budur. 200mm lens üzerinde f / 5.6 kesinlikle geniş bir açıklık, ancak 17mm lens üzerinde değil. Yardımcı olacağını düşündüğünüz zaman bu makaledeki tavsiyelere uyun.

Bu hesaplamalar için DOFMaster'ın çevrimiçi hesap makinesini kullandığımı unutmayın. Harika bir araçtır ve normalde ne kadar alan derinliği elde ettiğinizi görmek için normalde kullandığınız vitese takmak için birkaç dakikanızı ayırmanızı öneririm.

Doğru, kapalı, hadi kazalım. El ile netleme için tasarlanmış eski donanımları kullanmıyorsanız veya kameranızı bir tripoda kilitlemiyorsanız, geniş diyafram açıklığında, otomatik netleme kullanmanız gerekir. El ile anında odaklanamazsınız. Bu, sizin için çalışacak otomatik netlemeyi almanız gerektiği anlamına gelir.

İLGİLİ: Yıldızlı gökyüzü iyi fotoğraf çekmek nasıl

Tek Bir Otomatik Netleme Noktası Kullanın

Her kameranın birden fazla otomatik netleme noktası vardır. Tüm farklı noktalar, alt gruplar veya tek bir otomatik netleme noktası arasında seçim yapabilirsiniz. Bunu otomatik netlemeden en iyi şekilde yararlanmak için makalenin derinliklerinde ele aldım.

İLGİLİ: İyi Sokak Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Genel olarak konuşmak gerekirse, bir grup otomatik odak noktası çoğu durumda en iyi dengeyi yakalar. Fotoğraf makinenizin çok kısıtlayıcı olmadan odaklanmayı deneyeceği yer üzerinde size biraz kontrol sağlar. Geniş bir diyafram açıklığıyla çalışırken, kısıtlayıcı olmak istersiniz. Yeterince sığ bir alan derinliği ile, gözleri bulanıkken bir nesnenin burnunu ve kaşlarını keskin odakta alabilirsiniz.

Bu amaçla, doğrudan kameranızın odaklanmasını istediğiniz yere yerleştirilmiş tek bir otomatik odak noktası (veya muhtemelen çok küçük bir nokta grubu) kullandığınızda en iyi sonuçları elde edersiniz. İyi portreler için bu, aktif otomatik netleme noktasını doğrudan nesnelerinizin gözüne yerleştirmek anlamına gelir.

Geniş diyafram açıklığıyla kullanılmaya değer diğer tek otofokus seçeneği, fotoğraf makineniz destekliyorsa, göz otomatik odaklamayı algılar. Bununla birlikte, kameranız tek bir otomatik odaklama noktasını yerleştirme işini gerçekleştirir.

Sürekli Otomatik Netleme Kullan

Benzer şekilde, kameranızda üç farklı otomatik odak modu olacaktır: Tek, Karma ve Sürekli.

Tekli otomatik odaklama, odağı arayarak çalışır ve daha sonra, bir kez bulunduğunda kilitli kalır; manzara için harika, ancak sığ bir alan derinliğine ve hareketli bir nesneye sahipseniz odağı çok özleyeceksiniz.

Sürekli otofokus ise konunuzu sürekli izler; birkaç saniye kaçırabilirsin çünkü fotoğraf makinen bir saniye boyunca arkaplana odaklanmaya karar veriyor, ancak genel olarak daha güvenilir olacak. Kullanman gereken kişi.

Hibrit otofokus, tek ve sürekli otofokus birleştirir. Sorun, alan derinliğiniz gerçekten sığ olduğunda, hibrit otomatik netlemenin konunuz tarafından küçük hareketlere uyum sağlayamayacağıdır. Daha fazla bilgi için farklı otofokus modları ile ilgili makalemize bakın.

İLGİLİ: Otofokus nedir ve farklı modlar ne anlama gelir?

Patlamalarda Vur

Tek bir otomatik netleme noktası ve sürekli mod kullanıyor olsanız bile, yine de adil bir kaç çekimi kaçıracaksınız. Bu, gerçekten sığ bir alan derinliği ile çalışmanın gerçekliği. İyi olan, patlama modunu kullanarak numaralarınızı pompalayabilmenizdir.

Şimdi, Call of Duty'yi çalıyor gibi deklanşör düğmesini basılı tutmanıza gerek yok. Sadece bir fotoğraf çekerken, birinden sonra durmak yerine üç veya dört fotoğraf çekmeniz yeterlidir. Konunuz hareket etse bile, otomatik odaklamanın yetişmek için zamanı vardır.

Diğer bir şey ise, patlama yaptığınız zaman, konunuzun hareketsiz kalması konusunda endişelenmenize gerek yok. Hareket etmeleri, pozlar arasında geçiş yapmaları ve genellikle aktif olmaları için teşvik edebilirsiniz. Odakta daha fazla çekim yapmanın yanı sıra daha iyi sonuçlar elde edecek ve daha doğal fotoğraflar çekeceksiniz.

Modern kameralar geniş diyafram açıklıklı objektiflerle odaklanma konusunda çok iyi. Sadece otomatik odaklamayı doğru kullanmanız gerekir. Son bir ipucu, arka buton odağı hakkındaki makalemize göz atmak. Bu profesyonel teknik size daha fazla kontrol sağlar.

Resim Kredisi: Canon