Geri Düğmesine Odaklanma Nedir?

Geri düğmesi odak sadece göründüğü gibi. Otomatik odaklamayı etkinleştirmek için deklanşöre yarım basmak yerine, kameranızın arkasında özel bir düğmeyi basılı tutarsınız. Gitmene izin verdiğinde, odak kilitli kalır. İşte bu yüzden kullanmak isteyebilirsiniz.

İLGİLİ: Kameranızla Otomatik Netlemeden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz

Geri Düğme Odak Avantajları

Geri düğmesi odağının en büyük avantajı, odaklanma eylemini fotoğraf çekmekten ayırmasıdır. Deklanşör düğmesinin her iki eylemi de kontrol ettiği varsayılan kamera ayarı, sahnenin otomatik netleme noktasının altına girmeyen bir bölüme netleme yapmaya çalışmak gibi bazı şeyleri garip hale getiriyor. Ayrıca otomatik netleme özelliği avlanırken fotoğraf çekmenizi engelleyen kameranızın patlama modunu da yavaşlatabilir.

Geri düğmesi otomatik netleme ile, sahnede istediğiniz herhangi bir konuya kolayca netleme yapabilir ve ardından herhangi bir AF kilidi kullanmak konusunda endişelenmenize gerek kalmadan çekiminizi yeniden oluşturabilirsiniz. Odakınız siz değiştirene kadar kilitli kalacağından, başka bir şeye yeniden odaklanmaya çalışırken otomatik netleme konusunda endişelenmeden çekmeye devam edebilirsiniz. Konunuz çok fazla hareket etmediğinde bu çok kullanışlı.

Bir başka güzel özellik, manuel netleme veya tek ve sürekli otomatik netleme modları arasında seçim yapmak zorunda olmamanızdır. Geri düğmesi odağını etkinleştirir ve kameranızı sürekli otomatik odaklamaya ayarlarsanız:

  • Manuel olarak netlemek için netleme düğmesine basmayın, bunun yerine mercek halkalarını kullanarak manuel netleme yapın. Çoğu prostat ve profesyonel lens, lens otomatik netlemeye ayarlanmış olsa bile manuel olarak odaklanmanıza izin verir.
  • Tek odaklama için, odak kilitlenene kadar odak düğmesini basılı tutun. Sonra onu serbest bırak ve ateş et.
  • Sürekli odaklanmak için, odak düğmesini basılı tutun ve çekmeye devam edin.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir şeyleri mahvettiğinizde bu, farklı durumlara tepki vermenizi çok daha hızlı hale getirir. Ve tekrar tekrar söylediğim gibi, kameranızın otomatik özelliklerini kullanmamakla ilgili değil; Onları nasıl çalıştıklarını kontrol edecek şekilde kullanmakla ilgilidir. Geri düğmesi otomatik odaklama bu yollardan biridir.

Geri Düğmesine Odak Ayarı

Düğme odağını ayarlamak için kameranızın menülerine bakmanız gerekir. Normalde iki şey yapmanız gerekir:

  • Otomatik odaklamayı deklanşör düğmesinden kaldırın.
  • Otomatik netlemeyi etkinleştirmek için AF-ON düğmesini – veya kameranızda değilse, AE-L (Canon kameralarda *) -.

Canon fotoğraf makineleri için, Özel İşlevler bulana kadar menüyü kazın. Tüketici kameralarında, deklanşör düğmesini AE Kilidi ve AE kilit düğmesini AF olarak ayarlayan seçeneği arayın. Daha gelişmiş kameralarda, hangi düğmelerin işleyeceğini daha fazla kontrol edersiniz, böylece hangi işlevleri yerine getirirsiniz?

Nikon fotoğraf makineleri için, Özel Ayarlar menüsünü (kalem simgesi) bulun ve Kontroller'e gidin. Ata AE-L / AF-L düğmesini seçin ve AF-ON'u seçin. Ardından, Otomatik odaklama seçeneğine gidin ve AF Etkinleştirme'yi seçin. Yalnızca AF-ON'u seçin, gitmeye hazırsınız.

Herhangi bir zorluk yaşıyorsanız veya kameranız bu üreticilerden biri değilse, kameranızın modelini ve “geri düğmesi otomatik netlemesini” Google yapın. Neredeyse belirli bir rehberi olacak.

Geri düğmesi odağı çok daha esnektir. Temel poz ayarlarını kontrol etmeye başladığınızda, onunla oynamaya ve sizin için uygun olup olmadığını görmeye değer.