Gigabit Ethernet ve Hızlı Ethernet: Fark Nedir?

Tüm Ethernet eşit değil oluşturulur. Bu günlerde iki farklı standart var, Hızlı Ethernet ve Gigabit, tamamen farklı hız arayüzleri. Aralarındaki farkı ve hangisini seçmeniz gerektiğini anlamak önemlidir.

Böylece, hepsinin en yeni ve en iyi teknolojiyi kullandığını farz ederek yeni bir Ethernet anahtarı için alışveriş yaptım. Çocuğum yanılıyordu — gerçekten ihtiyacım olan şey bir “Gigabit Ethernet” anahtarı olduğunda “Hızlı Ethernet” anahtarıyla sona erdi. Dışarı çıkıyor, büyük bir fark var.

Hızlı Ethernet Geçmişi Dersi

Ethernet ilk olarak 1980 yılında halka tanıtıldı ve saniyede maksimum 10 megabit üretildi. 15 yıl sonra 1995'te, güncellenmiş bir Ethernet sürümü piyasaya sürüldü. “Hızlı Ethernet” olarak adlandırılıyordu – bazen “10/100” olarak adlandırılıyordu – ve saniyede 100 megabitlik bir iş hacmine sahipti.

Bununla birlikte, bundan sadece üç yıl sonra, daha da yeni bir versiyon sunuldu. “Gigabit Ethernet” olarak adlandırıldı – ya da “10/100/1000” – ve şu anda en son standart. Gigabit Ethernet, saniyede 1.000 megabit (veya 1 gigabit) maksimum verime sahiptir, dolayısıyla ad.

Daha hızlı arayüzler var. Saniyede 10 gigabit kullanılıyor, ancak tüketici ürünlerinde yaygın kullanıma henüz ulaşmadı. Şu anda geliştirme aşamasında olan saniyede 1.000 adet terazisi var.

Hızlı internet? Daha fazla "Hızlı" Ethernet gibi

Bugünlerde çoğu modem ve yönlendirici Gigabit Ethernet arayüzleri ile geliyor. Peki ya sopanın sağında, ev ağınız şimdiden en son ve en büyük ağ hızları ile donatılmış. Hızlı bir Ethernet cihazını miksata soktuğunuz anda, maksimum ağ hızınız anında% 90 oranında düşer. Bir önceki makalemiz bunu özetliyor:

“Maksimum hızlardan tam olarak yararlanmak için, transfer zincirindeki tüm cihazların istediğiniz hız derecesinde veya üzerinde olması gerekir. Örneğin, bir Gigabit Ethernet kartı takılıyken bir Gigabit Ethernet kartı takılı bir medya sunucunuz ve oturma odanızda bir Gigabit Ethernet kartı ile bir medya sunucunuz olduğunu varsayalım, fakat ikisini 10/100 anahtarla birleştiriyorsunuz. Her iki cihaz da anahtar üzerindeki 100 Mbit / s tavan ile sınırlandırılacaktır. Bu durumda, anahtarın yükseltilmesi ağ performansınızı önemli ölçüde artıracaktır. ”

İLGİLİ: Yönlendiricileri, Anahtarları ve Ağ Donanımını Anlama

Ethernet anahtarları için alışveriş yaparken kendimi tam olarak bu duruma getirdim. Ben Amazon üzerinde gitti, "ethernet anahtarı" için aradı ve iyi değerlendirmeleri vardı ve oldukça ucuz üstte biri aldı. Basitçe istediğim buydu, satın alma düğmesine bastım. Ama gerçekten satın aldığım şey gerçekten ihtiyacım olan Gigabit Ethernet anahtarı yerine daha yavaş bir Fast Ethernet anahtarıydı.

İLGİLİ: Bir Ağ Anahtarını Kullanarak İnternetimi Yavaşlatır mı?

Hızlı Ethernet, Bazı Sebepler için Hala Canlı ve İyi

Amazon'da “ethernet switch” için bir arama yaptığınızda, en yüksek sonuç (en azından benim için) bir Fast Ethernet anahtarıdır (bu tam olarak). İlk sayfadaki tüm sonuçların yaklaşık yarısı yalnızca cüzi 10/100 protokolünü destekleyen Hızlı Ethernet cihazları içindi.

Maliyetin daha hızlı olması durumunda tüketiciye daha ucuz bir seçenek sunmanın ötesinde, bunun neden böyle olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ama o zaman bile sadece birkaç dolarlık farktan bahsediyoruz.

Daha da önemlisi, bir Ethernet cihazında tam olarak neyi arayacağınızı bilmiyorsanız, gerçek istediğinizde Fast Ethernet'i kazara kullanmak gerçekten çok kolay olabilir Gigabit Ethernet.

Listeleme başlıklarında 10/100 veya 10/100/1000 protokolleri belirtilmediyse bu özellikle doğrudur. Birisi sadece “Hızlı Ethernet” kelimelerini görebilir ve bu terimin gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden en güncel ve en büyük olduğunu varsayabilir.

İnternet Bağlantımı Nasıl Etkiler?

Peki bir Hızlı Ethernet cihazına yerine Gigabit Ethernet cihazına ile bitirmek ne olur? Bağlantınız yüzünden acı çekecek mi? Eh, o bağlıdır.

Fiber'e geçmedikçe, İnternet bağlantınızın saniyede 100 megabit'ten daha az olması muhtemeldir. Hızlı Ethernet aygıtı saniyede 100 megabitlik bir kapasiteye sahip olduğundan, İnternet bağlantınızın sağlayabileceğinden daha fazla iş görecektir.

Yine de yerel ağınızda daha büyük bir sorun var. Ağınızda Gigabit ve Fast Ethernet aygıtlarının bir karışımı varsa, ağınız çok daha fazla (10 kat 1000 megabit) olduğunda bu Hızlı Ethernet hızıyla (100 megabit) sınırlı olacaksınız. Ağınızı büyük dosyaları, yedeklemeleri ve diğer bant genişliği yoğun etkinliklerini aktarmak için kullanıyorsanız, daha düşük hızlarda bir fark göreceksiniz.

Kısacası, bizim tavsiyemiz budur. Hızlı Ethernet cihazları yerine Gigabit Ethernet cihazları satın al, biraz daha pahalı olsalar bile. Ethernet kablolarınızın en az Cat 5e veya Cat 6 olduğundan emin olun, böylece daha yüksek hızlarda çalışırlar. Yerel ağınız daha hızlı çalışacak ve gelecekte daha iyi bir İnternet hızıyla sonuçlanacak olursanız, ağınız bunu ele almaya hazır olacaktır.

İLGİLİ: Tüm Ethernet Kabloları Eşit Değildir: Yükseltme ile Daha Hızlı LAN Hızlarını Alabilirsiniz