Gigabytes, Terabytes ve Petabytes ne kadar büyük?

Şüphesiz, gigabaytlar, terabaytlar veya petabytes terimlerini önceden etrafa fırlatmışsınızdır, ama gerçek dünya depolama açısından tam olarak ne ifade ediyorlar? Depolama boyutlarına daha yakından bakalım.

Bayt, megabayt, gigabayt ve petabyte gibi sözcüklerin tümü, dijital depolama miktarlarına işaret eder. Ve bazen megabit ve gigabit gibi terimlerle karışırlar. Sabit diskler, tabletler ve flash depolama aygıtlarındaki depolama boyutlarını karşılaştırırken, bu terimlerin ne anlama geldiğini (ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını) tam olarak bilmek faydalı olur. İnternet servisi veya ağ donanımı için alışveriş yapıyorsanız veri aktarım hızlarını karşılaştırırken de kullanışlıdır.

Bit, Bayt ve Kilobayt

Öncelikle, dijital depolama temellerinin bazı alt düzey kapasiteleriyle bir bakalım.

En küçük depolama birimi biraz (b) olarak adlandırılır. Sadece tek bir ikili basamağı (yani 1 veya 0) depolayabilmektedir. Özellikle biraz daha büyük bir kelimenin parçası olarak biraz bahsedersek, genellikle küçük bir "b" harfi kullanırız. Örneğin, bir megabit bin bittir. 45 megabit gibi bir şeyi kısaltırsak 45 Mb kullanırız.

Birazdan bir adım bir bayttır (B). Bir bayt sekiz bittir ve tek bir metin karakterini saklamanız gereken şeyle ilgilidir. Kısaltılmış bir bayt biçiminde bir “B” sermayesi kullanırız. Örneğin, ortalama bir kelimeyi saklamak yaklaşık 10 B sürer.

Bir bayttan sonraki adım, 1,024 baytlık verilere (veya 8,192 bit) denk olan bir kilobayttır (KB). Kilobaytları KB'ye kısaltırız, örneğin, tek bir düz metin sayfasını saklamak yaklaşık 100 KB alır.

Artık bu küçük ölçümlerle, artık gadget'larınız için alışveriş yaparken duyma olasılığının daha yüksek olduğu terimlere göz atabiliriz.

Megabayt (MB)

Bir megabaytta (MB) 1.024 KB vardır. 90'ların sonunda, sabit sürücüler gibi düzenli tüketici ürünleri MB'lerde ölçüldü. MB aralığında ne kadar depolayabileceğinize dair birkaç örnek:

 • 1 MB = 400 sayfa kitap
 • 5 MB = Ortalama 4 dakikalık bir mp3 şarkı
 • 650 MB = 70 dakikalık ses ile 1 CD-ROM

Sonraki birkaç bölümde 1.024 sayısını göreceksiniz. Tipik olarak, kilobayt aşamasından sonra, bir sonraki düşük ölçüm ne olursa olsun, her bir ardışık depolama ölçümü, 1.024'dür. 1,024 bayt bir kilobayttır; 1,024 kilobayt bir megabayttır; ve bunun gibi.

Gigabayt (GB)

Yani, bir gigabaytta (GB) 1.024 MB olması sürpriz değil. Tüketici depolama seviyelerine bakıldığında GB'ler hala çok yaygındır. Bu günlerde terabyte'larda çoğu normal sabit disk ölçülse de, USB sürücüler ve birçok katı hal sürücüsü gibi şeyler hala gigabaytlarda ölçülüyor.

Birkaç gerçek dünya örneği:

 • 1 GB = bir raftaki yaklaşık 10 metre kitap
 • 4.7 GB = Bir DVD-ROM diskinin kapasitesi
 • 7 GB = Netflix Ultra HD video akışı sırasında saatte ne kadar veri kullanıyorsunuz?

Terabaytlar (TB)

Bir terabaytta (TB) 1.024 GB vardır. Şu anda, TB düzenli sabit disk boyutları hakkında konuşurken en yaygın ölçüm birimidir.

Bazı gerçek dünya örnekleri:

 • 1 TB = 200.000 5 dakikalık şarkı; 310.000 resim; ya da 500 saat film
 • 10 TB = Her yıl Hubble Uzay Teleskopu tarafından üretilen veri miktarı
 • 24 TB = 2016'da YouTube'a günde yüklenen video verisi miktarı

Petabytes (PB)

Bir petabyte (PB) içinde 1.024 TB (veya yaklaşık bir milyon GB) vardır. Trendler devam ederse, petabaytlar, gelecekte bir zamanlar tüketici düzeyinde depolama için standart ölçüm olarak terabaytların yerini alabilir.

Gerçek dünya örnekleri:

 • 1 PB = 500.000 sayfalık standart yazılan metin (veya 745 milyon disket)
 • 1.5 PB = Facebook'ta 10 milyar fotoğraf
 • 20 PB = Google'da 2008'de günlük olarak işlenen veri miktarı

Exabaytlar (EB)

Bir exabaytta (EB) 1.024 PB vardır. Amazon, Google ve Facebook gibi teknik devler (düşünülemez miktarlarda veriyi işleyen) tipik olarak şu anda bu tür depolama alanıyla ilgili endişelenenlerdir. Tüketici seviyesinde, bugün işletim sistemlerinde kullanılan bazı (fakat hepsi değil) dosya sistemlerinin, teorik sınırlarının exabaytlarda bir yeri vardır.

Gerçek dünya örnekleri:

 • 1 EB = 11 milyon 4K video
 • 5 EB = insanoğlunun konuştuğu tüm kelimeler
 • 15 EB = Google tarafından tutulan tahmini toplam veri

Bu liste elbette devam edebilir. Listedeki sonraki üç kapasite (meraklılarınız için) zettabyte, yottabyte ve brontobyte. Ama dürüstçe geçmiş eksabaytlar, şu anda sadece gerçek dünya uygulanabilirliği olmayan astronomik depolama kapasitelerine girmeye başlıyorsunuz.

Fotoğraf kredisi: sacura / Shutterstock