Gingerbread'dan Oreo'ya Android Paskalya Yumurtaları: Bir Tarih Dersi

Android eğlencelidir. Onun sürümleri tatlılar sonra adlandırılır ve Google genellikle küçük Paskalya yumurtaları boyunca serpilir. Hiçbiri, her bir Android sürümüyle ilişkilendirilen Paskalya yumurtasından daha popüler değil, bu yüzden biraz tarih var.

Bu Paskalya Yumurtaları Nedir ve Bunları Nasıl Bulursunuz?

Gingerbread ile başlayan Google, Telefon Hakkında bölümünde gizli bir sanat eseri koydu. O zamandan beri, Android'in her sürümü kendi küçük Paskalya yumurtasına sahipti – bazıları sürümle ilgili, bazıları ise çok fazla değil.

Telefonunuzda Paskalya yumurtasını bulmak için Ayarlar> Telefon Hakkında (veya bazı cihazlarda Ayarlar> Sistem> Telefon hakkında) bölümüne gidin ve bir süreliğine Android sürüm numarasına dokunun. Poof — gizli bir ekran, oradaki küçük bir şeyle ya da başka bir şeyle ortaya çıkıyor. Bazı versiyonlarda, sadece bir resim. Diğerlerinde, bu bir oyun olabilir. Ne var ne olursa olsun, sadece eğlencelidir .

Google'ın geçmiş yılların çeşitli sürümlerinde sunduğuna bir bakış.

Android 2.3, Gingerbread: Zombiler ve Zombi Kurabiye

Bu sanat eseri, şaşırtıcı, ürkütücü ve kesinlikle harika. Mutlu bir küçük Bugdroid'in yanındaki zombi zombileri ve zombi zencefilli kurabiye adamının sahip olması, hepimizin aynı anda tamamen tatmin olmuş ve tamamen kafası karışmış hissetmesine neden oluyor. Bu yeni bir özellik tanıtmanın en iyi yoludur.

Android 3.0, Honeycomb: Bzzzzz

Honeycomb'un logosu hala, bu güne kadar, tüm Android logolarının favorisi. Arı form faktörü (bir form faktörü olarak kabul edilen arılar mıdır?) Bugdroid için çok iyi çalışır ve colorscheme da aynı şekilde gelişir. Bu harika bir Paskalya yumurtası. Sadece ona bakın kızdırma.

Android 4.0, Dondurma Sandviç: Nyan Ice Cream Sandwich

Ice Cream Sandwich logosu bir dondurma sandviçi gibi giyinmiş bir Bugdroid. Paskalya yumurtası burada o-ama aslında bu paskalya yumurtası kendi Paskalya yumurtası gizler başka bir şey gibi görünüyor. Uzun basmak Bugdroid'i büyütür ve tam kapasiteye ulaştığında, ekran Nyan Cat'e haraç vermek için görünen Ice Cream Sandwich Bugdroids ile doludur. İyi zamanlar.

Bu uzun basma özelliği, Paskalya yumurtaları içinde saklı birçok Paskalya yumurtalarının başlangıcı oldu.

Android 4.1-4.3, Jelly Bean: Fasulye, Fasulye, Her Yerde Ama Yemekte Bir Isırık Değil

Jöle Fasulyesinin Paskalya yumurtasına girerken kocaman, kırmızı bir fasülye ortaya çıkar. Sıkıcı, değil mi? O küçük adama dokun. Aniden bir yüz ve anten olur! Ama bekle, dahası var: uzun basın. Ekranın her yerinde gerçek bir sebep olmaksızın fasulye yiyebileceğiniz küçük bir Jelly Bean tabanlı “oyun” belirir. Güzel.

Android 4.4, KitKat: Bir Parçayı Boşalt

Android KitKat, Google'ın bir Android sürümünü tanıtmak için gerçek bir konfeksiyon üreticisi (bu örnekte, Nestlé) ile eşleştirdiği ilk kez işaretlendi. O tarihte oldukça büyük bir anlaşma oldu ve bugüne kadar Google'ın yeni bir sürümünü yayınlarken Google'ın şimdiye kadar yaptığı en büyük açığa çıktı. Herkes tamamen Key Lime Pie olarak adlandırılacağına inandı, bu yüzden yanlış yönlendirme inanılmazdı.

 

Ancak, Paskalya yumurtasının kendisi çok fazla değil – dokunduğunuzda dönen basit bir “K” ile başlıyor. Uzun basışta KitKat tarzı bir logoda “Android” ve bu logoya uzun süre basıldığında geçmiş sürümlere bir haraç çıkar. Bir Paskalya yumurtasının içindeki bir Paskalya yumurtasının içindeki bir Paskalya yumurtası gibi.

Android 5.x, Lollipop: Flappy Droid

Lolipop paskalya yumurtası, bir daire ile başlıyor. Dokunarak onu bir lolipop haline dönüştürür (hatta ortasına kadar söyler). Ancak bu görünüşte masum küçük lolipopun uzun süre basması, altında bulunan çok daha koyu bir oyunu açığa çıkarır.

Flappy Bird'ü hatırlıyor musunuz? Biliyorsun, geliştiriciyi sonsuza dek çekmeden önce, telefonlarını saf bir hayal kırıklığına uğratmayan oyun vardı. Peki, bu, ama bir Bugdroid yerine lolipoplar ile uçuyor. Ne kadar eğlenceli."

Android 6.x, Zefir: Flappy Droid, Redux

Flappy Bird gerçekten popülerdi, bu yüzden Google neden tekrar kullanmadığını düşündü? Ve bu tam olarak Marshmallow'la olan şeydi. Sadece lolipop yerine marshmallow ile. Oh, ama bu sefer çok oyunculuydu – en üstte + dokunmak altı kişiye kadar eklemenize izin verdi. Mutlak kaos gibi görünüyor.

Android'in eski sürümleri gibi, bu küçük oyuna ulaşmak için birkaç çemberden atlamak zorundaydınız – önce M logosuna basın, sonra da göründüğünde Marshmallow'a uzun basın.

Android 7.x, Nougat: Erm, Kediler?

Nuga ile el ele ne geçiyor biliyor musun? Kediler. En azından Google'ın düşündüğü şey budur, bu yüzden Nougat'ın Paskalya yumurtası tartışmasız en tuhafıdır – temel olarak bir kedi koleksiyonu.

İLGİLİ: Android Nougat'ın Kedi Toplama Easter Egg Nasıl Etkinleştirilir

Paskalya yumurtası başlangıçta sadece bir N'dir; ona dokunun ve yanıp söner. Uzun basın ve ekranın alt kısmında bir kedi emoji görüntüler.

Bu temelde kedileri çekmek için ikramlar yerleştirmenizi sağlayan yeni bir Hızlı Ayarlar karosu oluşturdu. Sonra o kedileri toplayabilirsin. Neden bir ipucu yok, ama bu sürüm ilk düştüğünde o aptal kedileri toplamaya bağımlıydım . Ve kedileri bile sevmem.

Android 8.x, Oreo: Kurabiye ve Ahtapot

Oreo'nun Paskalya yumurtası çok ilginç, çünkü Nougat'taki kedileri kadar iyi hissettiriyor. Sadece bir Oreo kuralı (Oreo logosu) olarak başlıyor, ancak uzun basması, bir ahtapotu ortaya çıkarır. O sadece seyir ekranın etrafında yüzen garip (o bir Oreo hatırlatıyor mu gerçi) ancak kafasından tutup yerde onu tüm sapan olabilir. Bunu yaptığınız zaman uzanır, ki bu Paskalya yumurtası hakkında en garip şey olabilir.

Android?.? P: ??

Android P hala geliştirici oluşturma aşamasında olduğundan (ve Google, sürüm numaralarını / kod adlarını göğsüne yakın tutar), bunun ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Şimdilik, sadece P'nin en iyi türü olan renkli bir P.

Paskalya yumurtaları yıllardır daha eğlenceli (ve daha ilginç) aldıklarını ve Android P için olanların da bu temposu umarımda tutacağı konusunda hiçbir soru yok. Bunun ne olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum.