Gmail veya Google Şifre Nasıl Değiştirilir?

Google hesabınızın ele geçirilmiş olabileceğinden şüpheleniyor musunuz, yoksa “parola” kullanmanın hesabınızı güvenli hale getirmenin en güvenli yolu olmayacağına karar verdiniz mi? Sebebiniz ne olursa olsun, şifrenizi değiştirmek basit ve ağrısız bir işlemdir.

Google Ana Sayfanızdan Parolanızı Değiştirin

Öncelikle, Google ana sayfasına gidin ve sağ üstteki "Oturum Aç" düğmesini tıklayın.

Mevcut Google kullanıcı adınızı (veya hesabı oluşturmak için kullandığınız telefon numarasını) belirtmeniz gereken bir sayfaya yönlendirildiniz. Bunu yapın ve sonra “İleri” düğmesine tıklayın.

Mevcut şifrenizi yazın ve tekrar “İleri” ye basın.

Not : Mevcut şifrenizi unuttuğunuz için şifrenizi değiştiriyorsanız, sıfırlamak için Google'ın şifre kurtarma seçeneğini kullanmanız gerekir.

Oturum açtıktan sonra, Google'ın ana sayfasına döndürülürsünüz. Sağ üstte profil resminizi tıklayın ve ardından “Hesabım” düğmesini tıklayın.

Bir sonraki sayfanın “Oturum Açma ve Güvenlik” bölümünde, “Google'da Oturum Açma” bağlantısını tıklayın.

Ardından, “Şifre” seçeneğini tıklayın.

Şifreniz, hesabınıza erişmenin tek yolu olduğundan, Google şifrenizi bir kez daha doğrulamanızı gerektirir (birinin şifresini farklı bir bilgisayardaki etkin bir oturumdan değiştirmeye çalışması durumunda). İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, sağlanan telefon numarasına bir onay kodu gönderileceğini unutmayın.

İLGİLİ: Google Authenticator'la Google Hesabınız İçin İki Faktörlü Doğrulama Nasıl Açılır?

Son olarak, kullanmak istediğiniz yeni şifreyi yazıp onaylayın. Bunu yapın ve ardından “Parolayı Değiştir” düğmesine tıklayın.

Yeni bir şifre seçerken, birisinin hesabınızın gelecekte ele geçirilmesini engellemek için tahmin etmesi güçlü ve zor olanı oluşturmayı düşünmelisiniz.

İLGİLİ: Güçlü bir şifre nasıl oluşturulur (ve hatırla)

Şifrenizi Gmail Gelen Kutunuzdan Değiştirin

Şifrenizi Gmail gelen kutunuzdan değiştirmek isterseniz, Gmail sayfasının sağ üst köşesindeki ayarlar menüsüne tıklayın ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Ayarlar sayfasında, "Hesaplar ve İçe Aktar" bağlantısını tıklayın.

Ve ardından “Şifre Değiştir” bağlantısını tıklayın.

Kalan adımlar, şifrenizi Google ana sayfasından değiştirmekle aynı. Kimlik bilgilerinizi doğrulamak için mevcut şifrenizi girin ve işlemi tamamlamak için bir sonraki sayfada yeni bir güvenli şifre oluşturun.

Şifreni onaylayıp formu teslim ettikten sonra, hepiniz belirlenir. Bu noktada, Google hesabınızın, iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesi ve bir ikincil e-posta adresi sağlanması gibi diğer kurtarma ve güvenlik seçeneklerine göz atmak isteyebilirsiniz.