Google Asistan Bir Gün Sizin İçin Telefon Aramaları Yapabilir

Geçtiğimiz hafta Google, kullanıcıların adına telefon görüşmeleri yapma amacı taşıyan bir AI olan Dublex'i tanıttı. Kimin sorduğuna bağlı olarak ya zihin üfleme ya da distopik.

İşte, sunumu kaçırdıysanız, tanıtım, giriş bölümünü atlamak isterseniz, 1:12 civarı başlar.

Fark edeceğin ilk şey: bu şey ayakları üzerinde düşünürken oldukça iyidir. Bu bir kayıt, canlı bir demo değil, yani olasılıklar, bu teknoloji için en iyi durum senaryosudur. Ancak, özellikle de telefon görüşmesi yapmaktan nefret ediyorsanız, bunun yararlı olması gibi bir şey hayal etmek zor değil. Tüm bunların nasıl çalıştığıyla ilgileniyorsanız, Google Blog’da daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Orada da birkaç tane daha demo var.

Birkaç kişiden fazlası, makinenin daha insani görünmesini amaçlayan “umm” gibi dolgu sözcüklerini Dubleks ekleyerek fark etti. Bu, etkileşimi daha kusursuz kılan ya da kasten bir aldatmaca yaratan kullanışlı bir özellik midir?

Google Asistan sesinin bir insan gibi davranması ve diğer insanların bir telefon görüşmesi sırasında aldatıcı ve diğer dil tuhaflıklarını kullanarak aldatıcı bir şekilde ahlaki açıdan yanlış olduğunu gerçekten rahatsız ettim ve rahatsız ettim. "Merhaba, 3 Mayıs'ta müsait bir şeyin var mı?" # io18

– Bridget Carey (@BridgetCarey) 8 Mayıs 2018

Bu şeyler gerçekten çok basit, ancak: teknoloji ile veya teknoloji şirketlerinin ürünleri ile herhangi bir etkileşimi, bilgilendirilmiş rıza bağlamında mevcut olmalıdır. #GoogleDuplex gibi bir şey bu testi başarısız, _by design_. Bu düzeltilemez bir kusur.

– Anil Dash (@anildash) 9 Mayıs 2018

Google, daha sonra Dubleks'in kendisini bir AI olarak tanımlayacağını ve bu şikayetlerin bir kısmını karşıladığını belirtti. Ancak, belli belirsiz sosyal durumlarda insan gibi davranan AI hakkında rahatsız edici bir şey var ve bence bu tür bir geri çekilme sadece teknoloji geliştikçe daha da yükselecek.