Google, Chrome'u FTP'den Kaldırmak İstiyor. Umursar mısın?

Google, FTP'yi yıllarca Chrome'dan kaldırmak istedi ve Chrome geliştiricileri bu hedefe doğru yeni bir adım atıyor. Sonuçta, FTP eski, şifrelenmemiş bir protokoldür. Yıllar önce kullanmayı bırakmalıydık.

Bleeping Computer’da Lawrence Abrams’ın işaret ettiği gibi, yaklaşmakta olan bir değişiklik Chrome’un yakında görüntüler ve PDF dosyaları gibi kaynakları FTP’de (Dosya Aktarım Protokolü) sitelerden Chrome’da görüntülemek yerine indireceği anlamına geliyor. Ancak, Chrome, tarayıcıdaki her bir FTP klasörünün içeriğinin bir listesini göstermeye devam edecektir.

Bu, sonunda FTP desteğinden kurtulmak için Google’ın uzun vadeli hedefinin bir parçasıdır. Mozilla da aynı hedefe sahip. FTP desteği eski bir protokoldür. HTTP gibi, şifrelenmemiş. İnternet şifreli HTTPS'ye doğru ilerlerken, FTP'den de uzaklaşmalıyız. Şifrelemenin olmaması, insanların FTP trafiğini izleyebileceği veya FTP üzerinden gönderilen dosyaları değiştirmek için ortada bir saldırı gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Şahsen, FTP desteğinin derhal kaldırılmasından nefret ederim. Pek çok bilgisayar üreticisi FTP sitelerinde sürücü yükleyicilerini ve bellenim güncellemelerini barındırır. FTP desteğini Chrome'dan kaldırmak, onları indirmek için ayrı bir FTP istemcisi kullanmam gerektiği anlamına gelir ve bu rahatsız edici olurdu.

Tabii ki PC üreticileri bunu yapmamalı. FTP sadece kötü bir kullanıcı arayüzüne sahip değildir; güvenli değildir. Çalıştırılabilir dosyaları şifrelenmemiş bir FTP bağlantısında barındırmak, ortadaki bir saldırıyla transit olarak değiştirilebilecekleri anlamına gelir. Bu kritik sistem dosyalarında kötü amaçlı yazılım anlamına gelir. Google, tarayıcıdaki FTP desteğini yavaşça en aza indirerek, bunun gibi web sitelerini FTP'yi atmaya teşvik etmek istiyor, böylece buna ihtiyacımız olmayacak.

Bir Chrome geliştiricisi 2014 yılında, Chrome kullanıcılarının% 0,1 ila% 0,2'sinin her hafta bir FTP sitesine eriştiğini söyledi. Bu çok az sayıda Chrome kullanıcısı olabilir, ancak çok fazla insan var. Google bir milyardan fazla Chrome kullanıcısı olduğunu söylüyor, bu da bir ila iki milyon insan arasında olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden Google henüz tetiği çekmedi. Ama bu sadece zaman meselesi.

İLGİLİ: Google Chrome Neden Web Sitelerinin Güvenli Değil Olduğunu Söyler?