Google Daydream ve Gear VR: Hangi Mobil VR Kulaklık Daha İyi?

Mobil VR söz konusu olduğunda iki önemli rakip var: Google Daydream View ve Samsung Gear VR. Bir Galaxy telefonunuz varsa, ya kullanabilirsiniz. Yani, hangisi daha iyi? Çıkıyor, neyin peşinde olduğuna bağlı.

Temel Bilgiler: Fiyat ve Telefon Uyumluluğu

Fiyat, hangi kulaklığın alınacağını anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken ilk şeydir. Aslında, şimdi şu an yoldan çıkaralım.

Sadece MSRP'ye bakıyorsanız, Daydream View $ 99 ve Gear VR 129 $. Yani orada 30 dolarlık bir fiyat farkı var. Korkunç değil, aynı zamanda iki birimi de Amazon gibi yerlerde daha ucuz bulabilirsiniz – şu an Daydream View $ 80 ve Gear VR $ 101. Bu daha küçük, 20 dolarlık bir fiyat farkı, Gear VR hala ikisi daha pahalı olarak çıkıyor.

Telefon uyumluluğu başka bir önemli husustur. Gear VR sadece Samsung telefonlarla uyumludur – özellikle S9 / +, Not 8, S8 / +, S7 / Edge, Not 5, S6 / Edge / Edge + ve A8 / +.

Öte yandan Daydream, daha geniş bir telefon yelpazesiyle uyumludur, dolayısıyla bir Samsung cihazınız yoksa, Daydream'e bakmak isteyeceksiniz.

Ancak, Daydream ve Gear VR'yi burada karşılaştırdığımızdan, sadece Daydream ile uyumlu Samsung cihazlarına odaklanacağız. S9 / +, S8 / + ve Not 8'in hepsi kesimi yapar – ama bu kadar. Örneğin, S7 gibi eski bir Galaxy telefon kullanıyorsanız, o zaman bir Gear VR ile gitmek isteyeceksiniz.

Son 18 aydaki bir Galaxy telefonunu kullanıyorsanız, yine de bir seçeneğiniz var. Ve gerçekten göz önünde bulundurmanız gereken üç şey var: konfor, özellikler ve içerik. Hadi hadi bakalım.

Konfor: Yüzünüze Nasıl Sarılır?

Bazıları içeriğin kral olduğunu ve çoğu durumda aynı fikirde olduğumuzu iddia ederdi. Ancak ürün bir şey olduğu zaman yüzünüze takılırsa uzun süre kullanabilirsiniz, konfor oldukça önemli bir faktör haline gelir.

Sağa doğru geldiğinde, her iki kulaklık da oldukça rahat. Bununla birlikte, Gear VR daha fazla plastik, daha fazla toplu ve daha fazla askıya sahiptir. Sadece daha büyük bir kulaklık.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Gear VR da daha ağır bir kulaklıktır. Her iki kulaklığı da aynı koşullar altında tarttık: telefon yok, Gear VR'de koruyucu kapak yok ve kontrolör yok. Her iki kulaklık da telefona hazırdı.

  • Daydream Görünümü: 7.7 ons
  • Vites VR: 10.9 ons

Bu ikisi arasında üç ons fark var ve bir telefonun ağırlığını bile dikkate almıyor. Örneğin Galaxy S9, her iki kulaklığa da 5,6 gram daha ekler. Bu, Gear VR'nin yüzünüze bağlanmış bir poundta olduğu anlamına geliyor. Daha büyük bir telefon kullanırsanız, daha da büyük bir fark yaratır.

Her iki kulaklığın da yüzünüzün etrafında smoosh oluşturan güzel bir dolgu var, bu da hem rahat hem de rahat bir kullanım sağlıyor, ancak gözlük takıyorsanız bu durum değişebilir. Bu kesinlikle dikkat çekici bir şey, çünkü bir VR kulaklığı ile iyi bir deneyime sahip olması gereken çok fazla gözlük kullanıcısı var.

Sol: Daydream Görünümü; Sağ: Vites VR. Şu yumuşak, smooshy şeylerine bak.

Benim için Daydream gözlük takarken çok daha hoş bir deneyim oldu. Gear VR her zaman garipti ve çerçevelerimi yüzüme – özellikle de burun parçasına – bastırıyordu. Öte yandan Daydream, kulaklık ve gözbebeklerim arasında daha fazla alan sağladı. En azından bu şekilde hissettim.

Gear VR, Daydream'in sahip olmadığı üst kısımda bir kayışa sahiptir, bu yüzden giydiğinizde biraz daha güvenlidir.

Ancak Daydream View'un daha küçük ayak izi, daha hafif ağırlığı ve genel olarak yumuşak materyalleri – kulaklığın dışındaki her şey yumuşak dokunuşlu bir bezle kaplıdır — kolayca iki tarafın daha rahat olmasını sağlar.

Kazanan: Daydream Görünümü

Özellikler: Daha fazla çan ve ıslık var?

Her iki kulaklık da yüzünüze takılır ve her ikisi de uyumlu kontrol cihazlarıyla gelir. Ama benzerliklerin nerede bittiği, en azından özellik ve donanım söz konusu olduğunda bu oldukça fazla.

Daydream View gerçekten sadece bir kulaklık ve denetleyici. Denetleyiciyi kulaklıklı mikrofon seti ile kullanmalısınız – aksi halde çalışmaz.

Öte yandan Gear VR, kulaklıkta ihtiyacınız olan tüm kontrollere sahiptir. Denetleyiciyi kullanmak istemiyorsanız, yapmanız gerekmez; kulaklığa dokunabilir, dokunun, işaretleyebilir ve tümüyle ilerleyebilirsiniz. Ev ve arka düğmeleri var. Hatta odağı ayarlamanızı sağlayan bir düğme bile vardır. Daydream'in hiçbiri yok.

Gerçekten karşılaştırmak için daha fazla şey yok: her iki kulaklık da aynı şeyi yapıyor ve aynı işlevlere sahip. Gear VR sadece bunu yapmanın daha fazla yolunu veriyor. Daydream denetleyicisini kaybederseniz, ne olduğunu tahmin edin? Sarhoşsun. Ancak Gear VR ile, kontrolör olmadan gayet iyi kullanabilirsiniz – kontrolörsüz oyunlar için en iyisi değil, ama yapmaya çalıştığınız tek şey bir film veya bir şey izlemekse, sadece yerleşik kontrollerle yuvarlanabilirsiniz. .

Denetleyicilerden bahsetmişken, her ikisi de aynı işlevi görür ve çok benzerdir, ancak bir anahtar farklılık vardır. Daydream denetleyicisi yeniden şarj edilebilir (USB C Tipi bağlantı üzerinden), Gear VR denetleyicisi iki AAA pil alır.

Sol: Daydream'in denetleyicisi; Sağda: Gear VR's controller

Başka küçük kolaylık özelliği var. Daydream View'de, denetleyiciyi depolayabileceğiniz “bölme” telefonunun içinde küçük bir kayış bulunur. Gear VR çalışmıyor. Bu, Gear VR'de bir şekilde çoğaltılmasını dilediğim hoş bir dokunuş.

Ne temiz bir depolama çözümü.

Buna gelince, Gear VR'nin ek kulaklık kontrolleri özellikler kategorisinde Daydream View'u dışlar.

Kazanan: Gear VR

İçerik: Sizin İçin Önemli Şeyler Alın

Burada her iki kulaklık gerçekten birbirinden ayrılmaya başlıyor. Tüm Daydream View'ın uyumlu uygulamaları Play Store'da bulunur (bu da mantıklıdır), ancak Gear VR Oculus Store'u kullanır. Ve ikisi de bulacağınız şey açısından daha farklı olamazdı.

Mağazalardaki her şeyin doğrudan karşılaştırmasını yapmanın bir yolu yok, ama eğer çabucak özetlememiz gerekirse, işte burada. Oculus Mağazası (ve buna ek olarak, Gear VR) oyunlar için daha iyidir. Play Store (ve Daydream View), filmler, resimler ve kendi içeriğiniz için daha iyidir.

Tabii ki, Daydream için oyunlar var, elbette bunların birçoğu. Onlar sadece kalite açısından karşılaştırılamazlar. Oculus, VR oyunlarında kendisine bir isim yapmış bir şirkettir, bu yüzden odaklamanın Gear VR'de olduğu bir sürpriz değildir. Play Store'da bulamayacağınız bazı oldukça yüksek kaliteli oyunlar var – örneğin Gunjack ve Gunjack 2 gibi.

Daha da basit bir ifadeyle, Daydream eğlence, keşif ve eğitim hakkında daha çok şey ifade ediyor. Gear VR oyun hakkında daha fazla. Bu ikisine gelince aldığı kadar kesilmiş ve kuru.

Yükledikleri uygulamalar veya Play Store'dan şey yok t Oculus Başlatıcıda görünecektir: Şimdi bütün bu dedi, biz Dişli VR hakkında işaret gereken bir büyük şey var. Örneğin, kitaplığınızda zaten karton uyumlu bazı uygulamalar varsa, Gear VR'nizde bunları kolayca kullanamazsınız. Orada bazı geçici çözümler var, ama biz sizin içeriğe erişmek için bir araç olarak bu saymak olmaz. Geçici çözümler sadece bu: geçici çözümler. Her zaman işe yaramayabilirler.

Ayrıca, gerçekten popüler uygulamaların çoğunun her iki platformda (Netflix VR, Plex Vr, Skybox, vb.) Tek bir önemli istisna dışında kullanılabileceğini de belirtmek gerekir: YouTube VR. Bu bir Google uygulaması olduğundan, Gear VR'de bulamazsınız.

Yani kullanabilirsiniz söyledi dahili tarayıcı web'de YouTube VR videoları izlemek için. Bu bir tür acıdır, ancak sadece YouTube VR videoları izlemek istediğinizde bir çözümdür.

Burada net bir kazanan yok, çünkü nihayetinde oldukça sübjektif – VR deneyiminiz için neyin peşinde olduğunuza bağlı. Eğer oyun oynuyorsa, Gear VR muhtemelen daha iyi bir seçim. Eğer her şeyse, Daydream gitmenin kötü bir yolu değildir.

Kazanan: Kravat

Belki de bunun geldiğini gördünüz, ancak bu kulaklıkların hiçbiri diğerinden mutlaka “daha ​​iyi” değil — ikisi de farklı nedenlerle çok iyi. Ve daha da önemlisi, ikisi de eğlencelidir. Eğer VR'ye ucuza girmeyi düşünüyorsanız, her iki şekilde de yanlış gidemezsin.