Google Dokümanlar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Google Dokümanlar harika, ancak genellikle kullanmak için bir internet bağlantısı gerektirdiğinden, çevrimdışı olduğunuzda yapılacak işleri yapmak zor olabilir. Google Chrome kullanıyorsanız, Google Dokümanlar Çevrimdışı adlı bir resmi uzantı bunu değiştirir.

İLGİLİ: Google Dokümanlar için 10 Tavsiye

Not: Google Dokümanlar'ı çevrimdışı kullanmak Google’ın resmi Chrome uzantısını gerektirir, bu nedenle yalnızca Google Chrome'da kullanabilirsiniz. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için çalışır, ancak Formlar için değildir.

Google Dokümanlar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Öncelikle, Google Dokümanlar Çevrimdışı Chrome uzantısını yüklemeniz gerekir. Yüklemeden sonra, çevrimdışı kullanım için işleri ayarlamanıza izin veren ana Google uygulamalarının her birinde yeni bir ayar bulacaksınız. Bu ayarı bir uygulamada etkinleştirdiğinizde, desteklenen tüm Google uygulamalarında otomatik olarak etkinleştirilir, böylece etkinleştirmek için her uygulamaya gitmeniz gerekmez.

Örneğimizde Google Dokümanlar ile birlikte çalışacağız, ancak Slaytlar ve Tablolarda aynı şekilde çalışır. Uygulamada, sol üst köşedeki hamburger simgesine ve ardından tekrar "Ayarlar" üzerine tıklayın.

Ayarlar penceresinde, “Çevrimdışı” anahtarını açık konuma getirin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Bunu yapmak, tüm Google Drive uygulamalarında (Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar) çevrimdışı mod sağlar.

Yerel olarak yer kazanmak için Google Dokümanlar, çevrimdışı kullanım için yerel olarak yakın zamanda erişilen dosyaları kaydeder. Belli bir belgenin yanındaki üç nokta simgesine tıklayarak elle etkinleştirmeniz, ardından her yerden dosyaya erişmek için “Çevrimdışı Kullanılabilir” seçeneğine geçmeniz gerekir.

Çevrimdışı kullanılabilen herhangi bir dosya, Dokümanlar, Slaytlar veya Sayfalar ana sayfanızın sol alt köşesinde gri bir onay işareti gösterir.

Şimdi, dosyayı çevrimdışı modda açtığınızda, belgenin en üstünde, çevrimdışıyken dosyayı açtığınızı belirten bir şimşek simgesi görünür.

Artık internete bağlanmadan herhangi bir dosya oluşturabilir, açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bilgisayarınız bir sonraki ağa bağlandığında, yaptığınız tüm değişiklikler Google sunucularına senkronize edilir.