Google Dokümanlar Dosyasında Belirli Konumları Nasıl İşaretlerim?

Belgeler çok uzun sürebilir. Yer imleri, Google Dokümanlar dosyasının içindeki belirli bir yere bağlanmanıza olanak tanıyarak belirli bir bölüme geri dönmeyi (veya başka birini yönlendirmeyi) kolaylaştırır. Google Dokümanlar’da belirli yerleri nasıl favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Google Dokümanlar Dosyasında Belirli Konumları Nasıl İşaretlerim?

Dosyanın içine yer imi eklemek, doğrudan belgenizdeki bir noktaya atlayan bir bağlantı oluşturmak gibidir. Yer imleri yalnızca belgeyi bilgisayarınızda görüntülerken görünür ve yazdırırsanız görünmez.

İLGİLİ: Word Belgelerini Daha Hızlı Gezinmek İçin Yer İmlerini Kullanma

Bir Google Dokümanlar dosyasının belirli bir yerinde yer imi oluşturmak için, istenen konumu vurgulayın (veya ekleme noktasını yerleştirin). “Ekle” menüsünü açın ve ardından “Yer İşareti” komutunu tıklayın.

Sözcüğün yanında mavi bir yer imi şeridi görünmelidir. İki seçeneği ortaya çıkarmak için tıklayın: “Link” ve “Remove”.

Bağlantıyı panonuza kopyalamak için “Bağlantı” yı sağ tıklayın ve “Bağlantı Adresini Kopyala” yı seçin.

Bu bağlantıyla genellikle bir URL ile yapacağınız her şeyi yapabilirsiniz: birisine gönderin, sık kullanılanlarınıza ekleyin, başka bir sayfaya veya belgeye ekleyin, hatta bir içindekiler tablosu oluşturmak için kullanın. Kullanıldığında, URL sizi belgenizin tam bölümüne yönlendirir.

Yer imi bağlantısını artık belgenizde istemiyorsanız, mavi şeridi tıklayın ve ardından bağlantıyı silmek için “Kaldır” ı tıklayın.

Birden fazla yer imi eklemek istiyorsanız, belgenizin farklı bölümlerine bağlantılar oluşturmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Bonus: Belirli bir slaytı Google Slaytlarda da yer imlerine ekleyebilirsiniz. Belirli slaytı tıklayın ve ardından URL'yi adres çubuğundan kopyalayın. Her slaydın benzersiz bir URL'si vardır.

Yer imleri eklemek, büyük bir dosyada gezinmek ve belgenin belirli bölümlerine bağlanmak için basit bir yoldur. Bu, her seferinde baştan başlamaktan ve her şeyi kaydırmaktan çok daha kolay yönetilebilir.