Google Dokümanlar'da Paragraf Nasıl Girilir?

Google Dokümanlar'daki paragraflarda girilen paragraflar, yalnızca tam web sürümünde kullanacağınız cetvele erişim gerektirir. Cetvel, mobil uygulamalarda mevcut değil.

Her ne sebeple olursa olsun, Google Dokümanlar cetveli mobil uygulamalarında kullanamaz. Google Dokümanlar ayrıca stilleri biçimlendirerek girintiler oluşturmanıza da izin vermez. Dolayısıyla, girintiler oluşturmak istiyorsanız tam web sürümünü kullanmanız gerekir ve cetveli görünür hale getirmeniz gerekir.

Başlamak için girintinizi uygulamak istediğiniz paragrafları seçin (veya Ctrl + A tuşlarına basarak tüm belgenizi seçin).

Ardından, belgenin en üstündeki cetvele bir göz atın (cetveli görmüyorsanız, Görünüm> Cetveli Göster'e gidin). Cetvelin sol tarafında, iki açık mavi işaretin bir araya getirildiğini göreceksiniz: üstte yatay bir çubuk ve altta aşağı doğru bakan bir üçgen.

Yatay çubuk İlk Satır Girintisi işaretleyicisidir. Seçtiğiniz herhangi bir paragrafta ilk satırın girintisini kontrol etmek için kullanılır. Üçgen Sol Girinti işaretleyicidir. Seçtiğiniz tüm paragrafların girintisini kontrol etmek için kullanılır.

Varsayılan olarak, her iki işaretçi de sol kenar boşluğunun sağ kenarına yerleştirilir (böylece metniniz kenar boşluğunun kenarında başlar), ancak bunu değiştirebilirsiniz.

En sık rastlanan girintiyi yaratarak başlayalım – ilk satır girintisi. Bir veya daha fazla paragraf seçin ve ardından İlk Satır Girintisi işaretini sağa sürükleyin. Kesin bir tıklama işlemi gerektiren küçük bir unsurdur, bu nedenle ihtiyacınız varsa tarayıcınızın yakınlaştırma işlevini kullanın.

İşaretçiyi sağa sürüklediğinizde, girintinizi hizalayabilmeniz için dikey bir çizgi gösterir ve üstte girdiğinizde kaç inç olduğunu gösteren bir kara kutu görüntülenir. Yerleştirdiğinizde işaretleyiciden çıkın ve paragraflarınız yeni girintiyi gösterecektir.

Sol kenar boşluğundan seçilen paragrafların tüm satırlarını girintilemek isterseniz Sol Girintiyi kullanabilirsiniz. Paragraflarınızı seçin ve ardından Sol Girinti işaretini sağa sürükleyin. Bu kez, paragrafların tüm satırları sağa taşınır. Bu tür girinti, resimleri veya yan başlıkları yana eklemek istiyorsanız kullanışlıdır.

Ayrıca, bir paragrafın ilk satırının girintilemediği, ancak sonraki tüm satırların olduğu asılı girinti (bazen negatif girinti olarak adlandırılır) olarak adlandırılan bir şey oluşturmak için iki işaretleyicinin birleşimini de kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle kaynakçalarda, alıntılanan eserlerde ve referans sayfalarında kullanılır.

Bu iki adımlı bir süreçtir. İlk olarak, istediğiniz girintinin düzeyini ayarlamak için Sol Girinti işaretleyiciyi sağa sürükleyin.

İkinci olarak, satırın girintisini iptal etmek için İlk Satır Girintisi işaretçisini sola doğru sürükleyin.

Google Dokümanlar, araç çubuğunda "Girintiyi Artır" ve "Girintiyi Azalt" düğmelerini de kullanır. Onları tarayıcı penceresinin tam ekranını görmüyorsanız bile, herhangi bir gizli düğmeyi ortaya çıkarmak için üç noktaya sahip bir düğmeyi tıklamanız gerekebilir. Girinti düğmeleri şu şekilde görünür:

Her bir butona basıldığında, soldaki girintiyi (seçilen paragrafların her satırı) sağa ya da sola yarım inç çarpmak için ya tıklayın. Tüm paragraf girintilerini kontrol etmenin hızlı bir yoludur, ancak düğmeler, yöneticilerdeki işaretleyicileri kullanmanın esnekliğini size vermez.