Google Dokümanlar'da Sayfa ve Kelime Sayısı Nasıl Bulunur?

Kesin bir sınırlama ile ödev verilip verilmediği veya tıpkı ne kadar kelime yazdığınızı bilmek gibi, Google Dokümanlar arkanı alıyor. Belgenize tam olarak kaç kelime veya sayfa yazdığınızı göreceksiniz.

Sayfa ve Kelime Sayısı Nasıl Bulunur?

Sayfa ve kelime sayısını bulmak, Google Dokümanlar'a entegre edilen kolay bir işlemdir.

Yapmak istediğiniz ilk şey Google Dokümanlar’ı ateşlemek ve sayımı almak istediğiniz belgeyi açmak. “Araçlar” ı tıklayın ve “Kelime Sayısı” nı tıklayın. Alternatif olarak, Ctrl + Shift + C (Windows'ta) veya Command + Shift + C (macOS'ta) tuşlarına basabilirsiniz.

Bu kadar! Kelime sayımı penceresi açılır ve sayfalar, kelimeler, karakterler ve boşluk hariç kalan karakterler de dahil olmak üzere belgenizle ilgili farklı sayıların bir listesini gösterir.

Belgenizde yalnızca belirli bir paragrafın (veya cümlenin) sayısını kontrol etmek istiyorsanız, önce metni seçin ve sonra aracı açmak için Araçlar> Sözcük Sayısı'na gidin (veya tuş kombinasyonlarına basın).

Sözcük Sayımı penceresi, seçim için aynı bilgilerin çoğunu gösterir, ancak aynı zamanda, seçimin toplam dokümanın ne kadarını oluşturduğunu da gösterir. Örneğin, aşağıdaki resimde, seçtiğimiz metnin 13 toplam sayfamızın 1'ini ve 6480 toplam kelimemizin 255'ini aldığını görebilirsiniz.

Kullanımı kolay bir araçtır. Sadece belgelerimizi yazarken ekranı açık bırakabilmeyi diliyoruz. Bir kotayı karşılamaya çalışıyorsanız (veya maksimum sayfa sayısı sınırı altında gelmeye çalışıyorsanız), aracı tekrar tekrar açmaya devam etmek sinir bozucu olur.

İLGİLİ: Google Dokümanlar'a Sayfa Numaraları Nasıl Eklenir?