Google Dokümanlar'da Sesle Yazma Nasıl Kullanılır

Google Dokümanlar, bilgisayarınızın mikrofonunu kullanarak dikte etmek için sesle yazma özelliğini kullanmanızı sağlar. Tekrarlayan bir gerilme hasarı çeken veya yazmayı sevmeyenler için harikadır. Google Dokümanlar’da Sesle Yazma nasıl kullanılır?

Not: Sesle Yazma yalnızca Google Dokümanlar'da ve Google Slaytların konuşmacı notlarında ve yalnızca Google Chrome kullanıyorsanız kullanılabilir.

Google Dokümanlar'da Sesle Yazma Nasıl Kullanılır

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, takılı ve çalışan bir mikrofonunuzun olduğundan emin olmaktır.

Mikrofonunuz ayarlandıktan sonra Chrome'u ateşleyin ve Google Dokümanlar'a gidin. Alternatif olarak, Chrome'daki adres çubuğundan, anında yeni bir belge başlatmak için docs.new yazın.

Sesle Yazmayı Etkinleştirme

Sesle yazmayı etkinleştirmek için Araçlar> Sesle Yazma'yı tıklayın. Ayrıca Windows'ta Ctrl + Shift + S tuşlarına veya macOS'ta Command + Shift + S tuşlarına basabilirsiniz.

Mikrofon simgeli bir pencere belirecektir; dikte etmeye hazır olduğunuzda tıklayın. Pencereyi istediğiniz yere tıklayıp sürükleyerek aracı hareket ettirmeyebilirsiniz.

Not: Sesle Yazmayı ilk defa kullanırken, mikrofonunuzu kullanmak için Chrome'a izin vermeniz gerekir.

Ses Yazma otomatik olarak ana dilinizi yüklemiyorsa, üç noktaya tıklayın ve 100'den fazla dil ve lehçeden seçim yapmak için Dil açılır menüsünü kullanın.

Aracın ne söylediğini anlayabilmesi için normal cildinizde ve normal hızınızda net konuşun. Şimdi söylediğiniz her şey belgenizin gövdesinde görünür. Sizi anlamakta güçlük çekiyorsa, diller menüsünden doğru lehimi seçtiğinizden emin olun.

Sesle yazma, sesinizi gerçek zamanlı olarak işler. Konuşmayı bitirdiğinizde, dinlemeyi durdurmak için mikrofona tekrar tıklayın.

Noktalama İşaretleri Ekleme

Bu cümleleri kullanıyorsanız, sesli yazım, belgenize noktalama işareti eklemek istediğinizde bile anlar:

 • dönem
 • Virgül
 • Ünlem işareti
 • Soru işareti
 • Yeni hat
 • Yeni paragraf

Örneğin, “Google Dokümanlar’da dikte etmek, kolay ve eğlenceli bir dönem. Yapabilirsiniz…” diyebilirsiniz.

Not: Noktalama işaretleri yalnızca Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Rusça olarak çalışır.

Sesli Komutları Kullanma

Sesle yazma özelliğini kullanmak, sözcükleri yazma ve noktalama işaretleri ekleme ile bitmez. Araç çubuğundaki herhangi bir şeyi tıklamak zorunda kalmadan belgenizdeki metni ve paragrafları düzenlemek ve biçimlendirmek için kullanabilirsiniz.

Not: Sesli komutlar yalnızca Google Dokümanlar için İngilizce olarak mevcuttur; Slaytlar konuşmacı notlarında bulunmazlar. Hem hesap hem de belge dili İngilizce olmalıdır.

Sıkışır ve yanlışlıkla silmek istediğiniz bir şey söylerseniz, imlecin önündeki sözcüğü kaldırmak için “Sil” veya “geri al” diyebilirsiniz.

İşte size daha üretken olmaya ve Sesle Yazmadan en iyi şekilde yararlanmaya başlamanızı sağlamak için bazı yararlı komutlar:

 • Metin seçme: [kelime, kelime öbeği, tümü, bir sonraki satır, bir sonraki paragraf, bir sonraki kelime, son kelimeyi] seçin ”
 • Belgenizi biçimlendirin: Başlık Uygula [1-6], normal metin uygula, Kalın, italikleştir, italik, altı çizili
 • Yazı tipi boyutunu değiştir: Yazı tipi boyutunu küçült, yazı tipi boyutunu büyüt, yazı tipi boyutunu [6-400], daha büyük yap, daha küçük yap
 • Belgenizi düzenleyin: Kopyalayın, kesin, yapıştırın, [kelimeyi veya cümleyi] silin, [içindekileri, yer imi, denklem, altbilgi, başlık, sayfa sonu] ekleyin
 • Belgenizin etrafında hareket edin: [satır, paragraf, sütun, satır, belge] 'nin başlangıcına / sonuna gidin, sonraki / önceki [karakter, sözcük, sayfa, sütun, başlık, satır, yazım hatası, paragraf, satır]

Ses komutlarının sayısı neredeyse sonsuz görünüyor ve aracın penceresindeki soru işaretini tıklatarak veya “Ses komutları listesi” diyerek tam bir liste bulabilirsiniz.

Belgenizle işiniz bittiğinde ve artık söylediğiniz kelimelerin herhangi birini almak için sesle yazmak istemiyorsanız, "Dinlemeyi durdurun" deyin.

Ses Yazma ve metinden konuşmaya son yıllarda uzun bir yol kat etti ve birçok özellik, komut ve daha fazla doğrulukla, tüm notlarınızı yazmak için bile kullanabilirsiniz – hatta tüm bir belge.

Voice Typing ayrıca, karpal tünel sendromundan muzdarip veya yazarken acı çeken insanlara yardımcı olur. Tüm komutlara hakim olduktan sonra, bir belgeyi tekrar yazarken bir klavye veya fare kullanmak zorunda kalmayabilirsiniz!