Google Dokümanlar'da Yazım Denetimi Nasıl Yapılır?

Çoğu kelime işlem yazılımı gibi, Google Dokümanlar da yazımınızı ve dilbilginizi kontrol etmek için bir araçla birlikte gelir. İşte bu aracı nasıl kullanacağınız.

Google Dokümanlar'da Yazım Denetimi Nasıl Yapılır?

Varsayılan olarak, Google Dokümanlar'ın heceleme ve dilbilgisi kontrolü bir dokümanı ilk açtığınızda etkindir. Bir kelimeyi yanlış yazdığınızda veya “siz” derken “sizin” kelimesini yazdığınızda, yazım denetleyicisi, kırmızı bir dalgalı çizgi ile hatanın altını çizerek değişiklik yapmanızı ister.

Bir Google Dokümanı kullanacağım, ancak aynı yazım ve dilbilgisi aracı Sayfalar ve Slaytlar ile de kullanılabilir.

İlk önce, Google Dokümanlar ile bir doküman açın.

Aracın etkinleştirildiğinden emin olmak için, yanlış yazılmış bazı sözcükleri yazmaya başlayabilir veya Araçlar> Yazım Denetimi'ne gidebilir ve “Altındaki Hataların” işaretli olduğundan emin olabilirsiniz.

Daha sonra, herhangi bir hata oluştuğunda, altında kırmızı bir dalgalı çizgi görünecektir.

 

Aracı açmak zorunda kalmadan anında düzeltmek için herhangi bir hatayı sağ tıklayabilirsiniz.

Küçük bir pencere açılır, önerilen bir düzeltmeye göre hatayı değiştirmek, mevcut hatayı yok saymak veya sözlüğe bir kelime eklemek gibi, bir hata olarak görünmeyecek şekilde seçebileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Belgenizin yazım hatalarını kontrol etmek için Yazım Denetleyicisi aracını açmak için Araçlar> Yazım Denetimi> Yazım Denetimi bölümüne gidin.

Google Dokümanlar, tespit ettiği her hatada size yol gösterir ve siz de aynı düzeltmeleri uygulayabilirsiniz. Belgenizde başka hata varsa, araç tüm hatalar giderilinceye kadar belge içinde ilerler.

Sözlük Nasıl Kullanılır?

Yazım ve dilbilgisi denetleyicisinin yanı sıra, Google Dokümanlar, kelimeleri aramak için kullanabileceğiniz dahili bir sözlüğe sahiptir ve hatta seçili kelimelerin eş anlamlılarını doğrudan belgenizin içinde bile önerir.

Belgenizde bir sözcüğü vurgulayın, sağ tıklayın ve ardından “Tanımla [sözcüğü]” nü seçin. Alternatif olarak, sözcüğü vurguladıktan sonra, aynı pencereyi açmak için Ctrl + Shift + Y tuşlarına basın.

Kelimenin sözlük tanımının yanı sıra, kelimeyle ilgili eş anlamlıların bir listesi ile birlikte bir pencere açılacaktır.

Yazım ve dilbilgisi denetleyicisi yazım hataları ve yanlış yazılmış kelimeler için güçlü bir araç olmasına rağmen, tamamen kusursuz değildir. Tüm bağlamsal hataları (“yerine” yerine “atma” gibi) doğru şekilde düzeltemez veya cümle parçalarını veya virgül eklerini tanımlayamaz.