Google, Düşük Kaliteli Android Telefonlar ve IoT Cihazları için Daha Hızlı Şifreleme Oluşturdu

Google

Düşük kaynaklı Android telefonlar ve IoT aygıtları, modern şifreleme hizmetlerini kullanmak için işlem gücüne sahip değildir; Bu nedenle Google, düşük kaynaklı Android cihazlar için süper hızlı bir şifreleme standardı olan Adiantum'u tanıtıyor.

Google Pixel veya Samsung Galaxy serisindeki herhangi bir şey gibi popüler Android telefonlar, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) etrafında oluşturulmuştur. AES ile telefonunuzdaki tüm bilgiler şifrelenir ve verilere yalnızca doğrulanmış kullanıcılar erişebilir. Ancak bir çok Android telefon ve akıllı cihaz AES'yi kullanamaz çünkü bilgi hızlı bir şekilde şifrelemek ve şifresini çözmek için yeterli işlem gücüne sahip değildir. Ayrıca, parmak izi tarayıcıları veya iris tarayıcıları gibi yerleşik güvenlik özelliklerine sahip değillerdir. Bu, akıllı saatler ve IOT ürünleri de dahil olmak üzere düşük kaynaklı Android cihazlarından ödün vermemeyi çok kolaylaştırıyor.

Bildiğiniz gibi, Android gelişmekte olan ülkelerde lider işletim sistemidir. Kullanımı ücretsizdir, zaten birçok uygulaması vardır ve daha düşük seviye cihazlarda desteklenir. Google, düşük kaynaklı akıllı telefonlar için optimize edilmiş olan Android Go OS'yi oluşturmaya bile dikkat çekti. Bu gerçekten harika bir şey, çünkü ucuz telefonlar interneti birçok gelişmekte olan ülkeye getirdi. Ancak bazı yönlerden, bu bir güvenlik sorununu hızlandırdı.

Üreticiler, ucuz telefonlar, ucuz tabletler, akıllı saatler, akıllı TV'ler ve akıllı ev ürünleri gibi düşük kaynaklı cihazlara Android işletim sistemi koyabilirler. Sorun şu: bu cihazların çoğu, Gelişmiş Şifreleme Standardı ile çalışacak kadar güçlü değil. Bu, düşük kaynaklı cihazların saldırıya açık kalmasına neden olur.

Adiantum ile tanışın

Açıkçası, Google bu durumda iki seçeneğe sahip: sorunu görmezden gelin veya ucuz cihazları şifrelemek için bir yol bulun. Neyse ki, şirket ikinci seçeneği seçti.

Adiantum, AES'ye verilen düşük kaynak yanıtıdır. Bilgileri AES'ten beş kat daha hızlı şifreleyebilir ve şifresini çözebilir ve telefondan veya akıllı cihazdan neredeyse hiç işlem gücü gerektirmez. Bu yeni şifreleme standardı, ucuz telefonların gelişmekte olan ülkelerdeki güvenliğini arttırmalı ve akıllı ev ürünlerinizi saldırıya karşı daha az savunmasız hale getirmelidir.

Google

Google, Adiantum'u geliştirmek için çok zaman harcadı ve gerçek dünyada çok fazla zaman harcamamasına rağmen, geliştiriciler Adiantum'un düşük kaynaklı telefonların ve IoT cihazlarının geleceği olduğuna güveniyor.

Google Güvenlik Ekibi, IoT cihazlarına çok fazla odaklandığı için akıllıdır. Şu anda, halk akıllı ev ürünlerinin güvenliği konusunda çok endişeli ve tüm telefonlar sonunda AES kullanacak kadar güçlü olsa da, IoT cihazları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Akıllı ev ürünleri daha küçük ve daha akıllı hale geliyor, bu nedenle çok fazla işlem gücü kullanmadan tüm bilgilerimizi şifreli tutmak için Adiantum gibi güvenlik çözümlerine ihtiyacımız olacak. Tüm teknik detaylar dahil Adiantum hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Kaynak: Google Güvenlik Blogu