Google E-Tablolar Google Dokümanlar'a Nasıl Eklenir?

Bazen, bir Google Sheet’ten bir Google Dokümanı veya Slaydına veri eklemek istersiniz. Sayfalara doğrudan hücre ve satır ekleyemeseniz de, bir tablo, grafik veya slayt oluşturabilir ve ardından bunu Belge veya Slaydınıza ekleyebilirsiniz.

Not: Google Dokümanlar'ı bu örneklerde kullanacağız, ancak Slaytlara bir grafik eklemek neredeyse aynı şekilde çalışır.

Öncelikle, Google E-tablolarınız elektronik sayfasında bir grafik oluşturmanız gerekir. Bunu, Google Sheets ana sayfanızı ateşleyerek ve yeni veya mevcut bir elektronik tablo açarak yapabilirsiniz.

Bazı verileri girdikten ve bir elektronik tabloya kaydettikten sonra, tüm hücreleri seçip Ekle> Grafik seçeneğini tıklayın. Bir grafik türü seçin, ayarlamalar yapın ve son özelleştirmeleri yapın, ardından Sayfaları kapatın – endişelenmeyin, Google her adımda tasarruf eder. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Sayfalarda çizelge oluşturma hakkında bir makalemiz var.

Google E-Tablolar'da bir grafik oluşturduktan sonra, Google Dokümanlar'ı ateşleyin ve grafiğinizi eklemek için yeni veya mevcut bir belge açın. “Ekle” yi tıklayın, “Grafik” i işaretleyin ve ardından “Sayfalardan” seçeneğini tıklayın.

Kullanılabilir elektronik tablolar listesinden, kullanmak istediğinizi seçin ve ardından “Seç” i tıklayın.

Bir sonraki pencerede, o sayfadaki içe aktarma için uygun olan çizelgeleri listeler. Birini ve ardından “İçe Aktar” ı tıklayın.

Ayrıca burada başka bir seçeneğiniz var. Yukarıdaki ekran görüntüsünde "Elektronik Tabloya Bağlan" onay kutusunu görüyor musunuz? Bunu etkinleştirirseniz, Dokümanınızdaki veya Slaydınızdaki grafik, Sayfanızdaki orijinal tabloya bağlanır. Sayfanızda değişiklik yaptığınızda, bu değişiklikleri yansıtacak şekilde Dokümanınızdaki veya Slaydınızdaki grafiğin otomatik olarak güncellendiğini göreceksiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız, bu onay kutusunu devre dışı bırakın; Bu durumda, grafik, slaydınız veya sayfanızdaki zaman içinde donmuş durumda. Güncellemek istiyorsanız, yeniden yerleştirmeniz gerekir.

Bağlantı seçeneğini etkin bırakırsanız, grafik veya tablodaki verileri Sayfalar belgenizle senkronize etmek için istediğiniz zaman “Güncelle” düğmesini tıklatabilirsiniz.

Bu grafikler görüntü olarak kaydedildiğinden, ekleme özelliğini kullanırken ilginç olan bir nokta, orijinalin tüm verileri görecek şekilde ölçeklendirilmemesi veya uygun boyutta olmaması durumunda, bazı veri noktalarının güncellenirken kesilmesi olabilir.

İşte bu kadar! Google Sheets verileriniz şimdi Google Dokümanınıza eklenmiştir.

Bir nedenden dolayı grafiğinizin artık güncellenmesini ve Sayfalar belgenize bağlanmasını istemiyorsanız, bir grafiği tıklayın, ardından zincir simgesini tıklayın ve ardından bağlantı özelliğini kaldırmak için tekrar “Bağlantıyı Kaldır” seçeneğini tıklayın.

İLGİLİ: Google Dokümanlar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Bu, Sayfalarda değişiklik yapma yeteneğini devre dışı bırakır ve yeniden eklemeden dokümanınızın içinde otomatik olarak görünmelerini sağlar. Güncellenmiş bir grafik istiyorsanız veya bağlantıyı tekrar kurmak istiyorsanız, adımları tekrar tekrar tekrarlamanız gerekir.