Google E-Tablolardaki Özet Tablolar nedir ve bunları nasıl kullanırım?

Özet tablolar, büyük miktardaki verileri analiz etmenize ve veri noktaları arasındaki ilişkileri görmek için büyük veri kümelerini daraltmanıza izin verir. Google E-Tablolar, verilerinizi özetlemek için özet tabloları kullanır ve böylece e-tablonuzdaki tüm bilgileri anlamayı kolaylaştırır.

Pivot Tablolar Nedir?

Pivot tablolar, büyük miktarda veriyi analiz etmek için kullanışlıdır. Normal bir e-tablonun yalnızca iki eksen kullandığı durumlarda (sütunlar ve satırlar) pivot tablolar, seçilen tüm sütunları ve veri satırlarını özetleyerek e-tablonuzdaki bilgileri anlamamıza yardımcı olur. Örneğin, tüm bilgilerin rastgele bir veri kümesine girildiği belirli bir ay boyunca bir şirketin bölümlerinin getirdiği satışları analiz etmek için bir pivot tablo kullanılabilir.

Yukarıdaki resimdeki bilgilerden bir pivot tablo oluşturmak, bölümlere göre sıralanmış şekilde seçilen sütunlardan gelen bilgileri içeren, düzgün biçimlendirilmiş bir tablo görüntüler.

İLGİLİ: En İyi Google Sayfa Eklentileri

Özet Tablo Nasıl Oluşturulur

Chrome'u çalıştırın ve Google E-Tablolar’da bir elektronik tablo açın.

Ardından, pivot tablonuzda kullanmak istediğiniz hücrelerin herhangi birini seçin. Veri kümenizdeki her şeyi kullanacaksanız, e-tabloda herhangi bir yeri tıklayabilirsiniz, önce her hücreyi seçmek zorunda değilsiniz.

Not: Seçilen her sütun, bu veri noktalarıyla birlikte bir pivot tablo oluşturmak için kendisiyle ilişkilendirilmiş bir başlığa sahip olmalıdır .

Sayfanın üstündeki menü çubuğunda, “Veri” yi ve ardından “Özet Tablo” yu tıklayın.

Yeni tablo otomatik olarak açılmazsa, e-tablonuzun altında bulunan “Özet Tablo” yu tıklayın.

Özet Tablo Nasıl Düzenlenir

Pivot tablo sayfasından, yan panel verilerinizi görüntülemek için satırlar, sütunlar, değerler ve filtreler eklemenizi sağlar. Bazen, Sayfalar seçtiğiniz bilgilere dayanarak önerilerde bulunur. Bir öneriyi tıklayın veya aşağıdaki diğer seçeneklerden herhangi birinin yanında bulunan “Ekle” düğmesini tıklayın.

Önerilerden herhangi birini tıkladığınızda, Sayfalar, belirtilen listeden seçtiğiniz seçeneği kullanarak pivot tablonuzu otomatik olarak oluşturur.

Bir pivot masasını kendi gereksinimlerinize göre özelleştirmek isterseniz, aşağıdaki dört seçeneğin yanındaki “Ekle” düğmelerinden birine tıklayın. Her seçeneğin farklı bir amacı vardır, işte onların anlamı:

  • Satırlar: Belirli bir sütunun tüm benzersiz öğelerini veri kümenizden özet tablonuza satır başlıkları olarak ekler. Pivot tablonuzda gördüğünüz ilk veri noktaları soldaki açık gri renktedir.
  • Sütunlar: Tablonuzdaki her sütun için tablonuzun üstündeki koyu gri ile gösterilen, seçilen veri noktalarını (başlıklar) toplanmış biçimde ekler.
  • Değerler: Pivot tablonuzda sıralamak için her başlığın gerçek değerlerini veri kümenizden ekler.
  • Filtre: Tablonuza yalnızca belirli kriterleri karşılayan veri noktalarını göstermek için bir filtre ekler.

Satırlar'ın yanındaki “Ekle” düğmesini tıklayın ve pivot tablonuzda görüntülemek istediğiniz satırları ekleyin. Bu örnek için, bölüm ve alt bölüm ekleyeceğiz.

Ardından, Değerler'in yanındaki “Ekle” düğmesini tıklayın ve bilgileri sıralamak istediğiniz değerleri ekleyin. Satılan birim sayısının toplamını ve birim başına ortalama fiyatı kullanacağız.

Her birimin sıralamasını değiştirmek için, “Özetle” başlığı altındaki açılır menüyü tıklayın. Aşağıda listelenenler arasından toplam, say, ortalama, min, maks.

Tüm satırları, sütunları, değerleri vb. Ekledikten sonra, geride bıraktığımız şey, hangi bölümün en çok sattığını ve satılan tüm birimlerin ortalama maliyetini belirten özet bir tabloyu okumak kolaydır.

İLGİLİ: Bir Excel Belgesini Google Sayfalarına Alma

Kendi formülünüzü oluşturmayı tercih ederseniz, Değerler başlığının yanındaki “Ekle” yi ve ardından “Hesaplanan Alan” ı tıklayın.

Yeni değer alanından, pivot tablonuzdaki verileri en iyi şekilde özetleyen bir formül girin.

Tablonuza bir filtre eklemek istiyorsanız, Filtreler başlığının yanında bulunan “Ekle” düğmesini tıklayın.

Tablonuza filtre eklerken, tablonuzda göstermek istediğiniz değerleri seçin veya seçimi kaldırın, ardından filtreyi uygulamak için “Tamam” ı tıklayın.

Hepsi bu kadar. Bu, pivot tabloları kullanmaya sadece bir giriş olmasına rağmen, pek çok insanın bilmediği, bu özelliği kullanmak için görünüşte sonsuz sayıda olanak bulunmaktadır.