Google Gelişmiş Koruma Nedir ve Kim Kullanmalı?

Belki Google’ın “Gelişmiş Koruma” programını duymuşsunuzdur. Belki yapmadın. Her iki durumda da ne olduğu, kimin kullanması gerektiği ve nasıl etkinleştirileceği hakkında konuşacağız. Hadi gidelim.

Google Gelişmiş Koruma nedir?

Google Gelişmiş Koruma (GAP) temel olarak steroidlerde iki faktörlü kimlik doğrulamadır (2FA). Sürecin bir parçası olarak 2FA kullanıyor, ancak yalnızca biri yerine iki güvenlik anahtarı gerektiriyor – GAP için bir kablosuz anahtar ve yalnızca bir USB anahtarı önerildiği için Google'ın Titan Anahtar paketi gibi bir şey mükemmel.

İkinci anahtar daha güvenli olmayan bir işlemdir, bu yüzden birinciye bir şey olursa hesabınız hala korunur. Bu, herhangi birinin Google hesabına ekleyebileceği bir şeydir; iki güvenlik anahtarı kullanmak için GAP'a ihtiyacınız yoktur. Yine, Titan Paketi bunun pratikte nasıl çalıştığına mükemmel bir örnektir.

Bunun ötesinde, GAP, Google hesabınıza üçüncü taraflara erişimi de kısıtlar. Bazı sitelerde oturum açmak için Google hesabınızı kullanabilirsiniz, ancak bu erişim türü verilerinizi potansiyel olarak sahte etkinliklerden korumaya yardımcı olan "Google uygulamaları ve üçüncü taraf uygulamaları seçme" ile sınırlıdır. Ayrıca, bir çok üçüncü taraf hizmetine giriş yapmak için Google hesabınızı kullanıyorsanız, işleri zorlaştırabilir. Hepsini kazanamam, sanırım.

Son olarak, GAP, hesabınızı potansiyel korsanlardan korumak için ekstra güvenlik önlemleri sağlar. Çok düşük bir ihtimal olsa da, en çok hesaplanan hırsızlar sizin gibi davranarak hesabınızı çalmaya çalışabilirler. Hesabınızda GAP etkin durumdayken, her iki güvenlik anahtarınızı da kaybetseniz bile, bunun önlenmesine yardımcı olmak için ilave adımlar atılır. Bu, Google’ın hesabınıza erişmek için sizden ek bilgi isteyeceği anlamına gelir; bu, “Google’ın sizin olduğunu doğrulaması için birkaç gün sürebilir”. Böylece… anahtarlarınızı kaybetmemeye çalışın.

Gelişmiş Koruma Kim İçin?

Şimdi büyük soru var. Tüm bu ekstra güvenlik katmanları ve burada dürüst olalım, büyük sakıncalar var, GAP'ın herkes için olmadığı açık. Aslında, muhtemelen senin için bile değil.

Google’ın Gelişmiş Koruma’ya yönelik amacı “gazeteciler, aktivistler, iş dünyası liderleri ve siyasi kampanya ekipleri gibi hedefli saldırı riski taşıyan herhangi birinin kişisel Google Hesaplarını” korumaktır. Diğer bir deyişle, hedeflenmesi ve bir şeyleri olması muhtemel kişiler saldırıya uğradığında kaybetmek. Ya da saldırganların saldıracak bir şeyleri vardır.

Bu insanlardan biri değilseniz, GAP’ı etkinleştirmeniz gerekmez. Çoğu kullanıcı için bu sadece çok üzücü – çoğu insan için, sadece 2FA kullanmak yeterli. Daha önce de söylediğim gibi, Google hesabınıza güvenlik anahtarları eklemek için GAP kullanmak zorunda değilsiniz, bu yüzden bu da iyi bir fikir.

Fakat, eğer gerçekten GAP'ı istiyorsan , işte nasıl yapılacağı.

Ama önce, ihtiyacınız olan şeylerin bir listesi:

  • İki güvenlik anahtarı. Bir Bluetooth, bir USB tercih edilir – Google'ın Titan Key paketi gibi.
  • Google Hesabınızda 2 Adımlı Doğrulama etkin.
  • Google şifreniz ve doğrulanmış 2 Adımlı Doğrulama cihazı.
  • Bunun istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz bir şey olduğu kesinliği. Cidden, bir düşün.

Bu kadar. Zamanı geldi.

Google Hesabınızda Gelişmiş Koruma Nasıl Etkinleştirilir

İlk önce ilk şeyler: iki güvenlik anahtarına ihtiyacınız olacak. Eğer buna sahip değilseniz, bu işe başlamadan önce biraz alın ve elinizde tutun. Gereklidir.

Anahtarlarınız sallanmaya ve yuvarlanmaya hazır durumdayken, Google’ın Gelişmiş Koruma sayfasına gidin. İsterseniz ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz, ancak bu noktada, bu tür şeyleri zaten bilmelisiniz (çünkü bu yazıyı 😎'da okudunuz). Topun yuvarlanmasını sağlamak için “Başlarken” düğmesine tıklayın; sağ üst köşede biri diğeri alt tarafta.

Aşağıdaki sayfa zaten bildiklerinizi onaylayacaktır: bunun için bir çift tuşa ihtiyacınız var. En altına gidin ve “2 güvenlik anahtarım var” düğmesine tıklayın.

Devam etmeden önce bir sonraki sayfaya şifrenizi girmeniz gerekecektir.

Şimdi güvenlik anahtarlarınızı kaydetme zamanı. Burada ilginç olan şey, bu işleme başlamadan önce hesabımda iki güvenlik anahtarının olması, ancak hiçbirinin burada görünmemesi. Bu yüzden onları tekrar ekledim, ki bunlar mevcut anahtarlarımın üzerine.

Anahtarınızı kaydetmek için kutuyu tıklayın ve talimatları izleyin. Onlara benzersiz adlar verdiğinizden emin olun, hangisinin hangisi olduğunu bilirsiniz. Burada Titan Key paketini kullanıyorum, bu yüzden sırasıyla Bluetooth ve USB için onları Titan BLE ve Titan USB olarak adlandırdım.

Her ikisini de ekledikten sonra “Devam” düğmesini tıklayın. Bu etkinleştirildiğinde ne değişeceğini onaylayan son bir ekran sunulacak. Bununla ilgili sorun yaşarsan , "Aç" düğmesini tıkla!

Oh, ondan sonra bir kutu daha var. Bu, yalnızca tüm cihazlardan (bu ayarları kurduğunuz dahil) çıkış yapacağınızı ve şifreniz ve güvenlik anahtarınızla tekrar oturum açmanız gerektiğini bildirmenizi sağlar. Ne güçlük, değil mi? Belki, ama risk altındaysanız, buna değer.

Etkinleştirildiğinde balonlar var. Ne kadar tatlı. 🎉

Gelişmiş Koruma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Gelişmiş bir şekilde korunma bıktınız mı? Ter yok, arkadaşım – kapatmak, açmaktan çok daha kolaydır. Önce, Google Hesabı sayfanıza gidin, ardından “Güvenlik” i tıklayın.

Neyse ki, Gelişmiş Koruma, buradaki listenin en başında yer almaktadır. Şu "Kapat" düğmesine baktın mı? O küçük adama yaşlı tıkırdayanı ver ve şifreni gir.

GAP ile ilgili sorun yaşıyorsanız, Google burada bazı potansiyel düzeltmeler sunar. Sadece ona kızarsanız, alttaki butona tıklayarak hala kapatabilirsiniz.

Bununla, GAP’e kaydoldunuz, ancak oturum açmak için güvenlik anahtarlarınıza ihtiyaç duyacağınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sizin için en büyük acı noktasıysa, bunları da kaldırabilirsiniz – 2 Adımlı Doğrulama seçeneğini tıklayın. doğrudan o sayfaya atlamak için. Şifreni tekrar girdikten sonra, elbette – çok dikkatli olamazsın!

Anahtarlarınızı kaldırmak için, anahtar adının sağındaki küçük kalem simgesini tıklayın, ardından “Bu Anahtarı Kaldır” ı seçin. Tamamlandı ve tamamlandı.

Artık hesabınız Gelişmiş Koruma ve güvenlik anahtarlarından arındırılmış durumda. Ama lütfen, tüm olanların sevgisi için, en azından 2 Adımlı Doğrulamayı etkin bırakın. Anlaştık mı?