Google Glass Ölü Değil; Endüstrinin Geleceği

Hattanas/Shutterstock

Google Glass, kısa ve üzgün bir hayat yaşadı. Ve geriye dönüp baktığında, biraz rüya gibi geliyor. Fakat hayal henüz bitmedi, çünkü Glass kendini endüstriyel bir kariyer olarak buldu.

Cam, Tüketici Cihazı Olarak Neden Başarısız Oldu?

Joe Seer/Shutterstock

2012’de ilan edildiğinde Google Glass’ın etrafında çok fazla yutturmaca vardı. TIME dergisinde yer aldı, ünlüler tarafından onaylandı ve akıllı cihazların geleceği olarak lanse edildi. Ancak akıllı gözlük medya tarafından gülünçtü ve halk arasında büyük bir şaka haline geldi. Google, halkın Glass ile ilgilenmesini sağlamak için bazı zorlu girişimlerde bulundu (Google Glass'ı duşa koydular ve Glass kullanıcıları bir uçaktan çıkarmak için bir Google+ ana konuşmasını durdurdular), ancak Glass hiç buhar almadı ve halkın hayatı sona erdi 2015 yılında.

Neden başarısız oldu? Birincisi, hiç kimse Glass'ın ne yapması gerektiğini bilmiyordu. Google’ın kendisi ürün için herhangi bir kullanım bulamadı. Glass'ın yeteneklerini göstermek için yaşamı değiştiren bir yazılım geliştirmek yerine, Glass'ı cep telefonunuzun salakça bir uzantısı gibi gösteren bazı garip videolar yayınladılar. “Explorer” programının bir parçası olan müşterilerin (cihazı satın alan herkes), cihazı 1500 $ 'dan daha az maliyetli olması durumunda daha heyecan verici bir olasılık olacak şekilde kendi başına yazılım geliştirmeleri teşvik edildi.

Ancak Cam'ın sıkıntılarının çoğu gizlilik ve güvenlik sorunları ile ilgiliydi. Cam bir kamera ile donatılmıştı ve insanlar, herkesin yüzünde bir kamera ile dolaşabileceği bir gelecekten korkuyorlardı. Birinin Glass'ı ne zaman video kaydetmek veya fotoğraf çekmek için kullandığını söylemenin bir yolu yoktu, bu yüzden insanlar Glass kullanıcılarının her şeyi kaydettiğini varsaydılar. Bir çok eyalet, insanların araç sürerken Cam'ı kullanmalarını yasakladı, çünkü bu bariz bir görsel rahatsızlıktı ve birçok işletme (özellikle sinema salonları) kamerası yüzünden cihazı yasakladı.

Bu, Glass'ın kötü bir donanım parçası olduğunu söylemek değildir; sadece tüketici pazarına atılmaya hazır değildi. Bir şey olursa, ürün hala beta modundaydı. Google’ın çalışması için gereken çok fazla açık belirti vardı. Cihazın güvenlik ve gizlilik sorunları da meşru ve öngörülebilirdi ve Google, ürünü bu kadar tanıtmadan önce onları düşünmek için zaman ayırmalıydı.

Cam Sessizce İşgücüne Nasıl Katıldı?

x.company

Glass kamuya açıkken, Google sessizce endüstri dünyasında test ediyordu. Google’ın “kendi uygulamalarını oluştur” yaklaşımı pek çok tüketiciye hitap etmedi, ancak bazı şirketler için iyi bir anlaşma gibi geldi. Boeing gibi ilk evlat ediniciler akıllı gözlüklere binlerce dolar düşmeyi göze alabilirdi ve bazı faydalı yazılımlar geliştirmek için kaynakları vardı.

Google, Boeing ve diğer şirketlerin Glass ile ortalama tüketicinizden çok daha fazla ilgilendiğini fark ettiğinde, buna eğildi. Glass Explorer programı 2015 yılında sona erdikten sonra, Google, özellikle endüstriyel kullanım için üretilmiş, ancak insanların Glass ile ilgili sorunlarının çoğunu gideren, cihazın “Enterprise” sürümü üzerinde çalışmaya başladı.

Glass Enterprise, Explorer sürümünden daha hafif, daha konforlu bir gözlük çiftidir. Sekiz saati aşan bir batarya ömrüne sahiptir (bir depodaki tatil vardiyaları için mükemmel) ve fotoğraf çekerken veya video kaydederken başkalarına söyleyen bir LED ile donatılmıştır. Glass Enterprise donanımı, Explorer sürümünden çok daha esnektir. İnsanlar, Enterprise'ı standart gözlük çerçevesinden çıkarabilir ve güvenlik gözlüklerine veya kaskın içine takabilir.

Camları güneş gözlüğü, koruyucu gözlük, hatta bir çift gözlük takarken teorik olarak kullanabilirsiniz.

Glass Enterprise Maliyetleri Düşürür ve Güvenliği Artırır

x.company

Boeing Glass'ı bir amaç için benimsedi. Akıllı gözlüklerin eğitim süresini kısaltabileceğini ve kağıt kılavuzlarını çıkarıp halkların ellerini serbest bırakarak karmaşık montaj işlemlerini kolaylaştırabileceğini düşündüler. Bazı özel yazılımlar geliştirdikten sonra doğru oldukları ortaya çıktı. Boeing, Glass uygulamalarının% 30'luk bir iş azaltma süresiyle sonuçlandığını ve yeni çalışanların çalışma kalitesini% 90 oranında şaşırtıcı bir şekilde artırdığını bildirdi.

Ancak, Camcılar için yalnızca mühendisler ve fabrika işçileri çarpışmıyor. Depolar, cihaz için çok çeşitli kullanım alanları buldu. Akıllı gözlükler çalışanlara ihtiyaç duydukları ürünlere giden en hızlı yolu anlatabilir ve barkodları bir bakışta otomatik olarak tarayabilir. Ayrıca envanteri takip etmek ve çalışanlar arasında daha kesin bir iletişimi kolaylaştırmak için de kullanılabilirler. Glass'ın modern depolarda yaygın hale gelen tabletleri, PA sistemlerini ve hacimli barkod tarayıcılarını nasıl değiştirdiğini hayal etmek zor değil.

Navlun sektöründe çok fazla iş yapan bir şirket olan DHL, 2015'ten bu yana depolarında Glass kullanıyor. Eğitim süresini azaltmak ve depo çalışanlarının genel verimliliğini artırmak için cihazı kullanıyorlar. Glass Enterprise kullanımlarının, toplama ve paketleme işlemini% 25 daha hızlı hale getirdiğini, verimlilikte uzun vadede maliyetleri önemli ölçüde azaltabilecek ölçülebilir bir artış olduğunu bildirdiler.

Cam'ın, işçiler arasındaki iletişimi kolaylaştırarak ve tehlikeli işleri (yüksek irtifa inşaat işleri, zor kaynak işleri) daha hızlı ve kolay hale getirerek fabrikalarda ve depolarda güvenlik koşullarını iyileştirebileceği bildiriliyor. Glass'ın güvenlik iddiasını destekleyen şirketler hakkında kesin bir veri yok (şirketler alt sıralarda daha fazla ilgileniyorlar), ancak en azından ellerinizi serbest bırakarak güvenliği artırdığını varsaymak adil olur.

Para nerede?

Diyelim ki bir işletme sahibi ve Google Glass’la ilgileniyorsunuz. Bu şeyleri nereden satın alabilirsin? Cihazı doğrudan Google'dan satın alamazsınız. Bir Cam Ortağı ile bir sözleşme imzalamanız gerekir. Bunlar, Glass'ın endüstriyel amaçlarla özel sürümlerini geliştirme ve satma lisansına sahip işletmelerdir. İşletmenizin ihtiyaçlarını değerlendirir ve sizin için özel Glass yazılım çözümleri geliştirir.

Peki ya bir geliştirici ya da hobistiyseniz ve tek bir Glass Enterprise gözlük çifti satın almak istiyorsanız? 1970 $ 'a tek tek Glass Enterprise çiftleri sunan bir Glass Partner olan Streye ile bağlantı kurmalısınız. Bu, Glass'ın eski tüketici sürümünden neredeyse 500 dolar daha fazla. İşletmelerin satın aldıkları her bir çift için 1500 dolardan fazla ödeme yaptığını varsaymak güvenlidir, ancak cihazları kiralayarak para biriktirme şansı vardır.

Glass'ın çok pahalı olduğunu biliyoruz, ancak Google ne kadar para kazanıyor? Glass Enterprise'ın satış numaralarını bulmak zor, ancak Forrester Research tarafından hazırlanan bir raporda, cihazın 2025’te Google’ın çantasına bir veya iki milyar dolar daha ekleyeceği öngörülüyor. Bu çok para ve diğer teknoloji şirketleri görmezden gelemiyor Böyle büyük, el değmemiş bir pazar. Apple ve Amazonların kendi akıllı cihazlarını geliştirdikleri, akıllı gözlüklerin agresif, milyarlarca dolarlık bir sektör olabileceğinin bir işareti olduğu söylentileri var.

Amazon akıllı gözlük yarışına katılırsa, Google’ın yetişmek için fazladan çalışması gerekiyor. Amazon, cehennemce verimli depoları ile tanınır. Kendi çalışanlarını akıllı gözlüklerle donatarak çok para biriktirebilirlerdi. Akıllı gözlüklerini her gün kendi fabrika çalışanlarında test edeceklerini söylemedikleri için, cihaz için Google'dan çok daha hızlı uygulamalar geliştirebilecekleri anlamına geliyor.

Camın Geleceği

x.company

Cam daha çok fabrikalarda ve depolarda kullanılıyor, ancak akıllı bardakları tıbbi ve gıda endüstrisi sektörlerine sürüklemeye çalışan birçok Cam Ortağı var. Cihazın restoranlarda maliyetleri düşürebileceğini, otizmli çocuklara yardım edebileceğini ve körlere daha iyi bir bağımsızlık sağlayabildiklerini iddia ediyorlar. Bu işletmeler oldukça ileri görüşlüler, ancak web sitelerinin hızlı bir incelemesi, hala çok az gelişmiş ve pratik olmadıklarını gösteriyor. Glass'ın fast-food çalışanlarına bir jambonlu sandviçin nasıl monte edileceğini açık bir şekilde söyleyebilmesinden önce, çok fazla çalışma yapılması gerekiyor ve aklı başında bir restoran sahibinin bunu benimsemesini bile düşünmeden önce teknolojinin 500 doların altına düşmesi gerekiyor.

Ancak Cam'ın her yerde iyi iş çıkarması etkileyici ve en azından hafifçe heyecan verici. Umarım, Glass Google kamuoyuna yeniden tanıtmaya çalışmadan önce sektörde bir araya gelme şansına sahiptir. Sonuçta, cihazla ilgili en büyük şikayetlerin bir kısmı endüstriyel dünyada çoktan iyileşmiştir. Ve eğer Apple ve Amazon akıllı gözlük yarışına katılırsa, ekonomik rekabet Cam gelişimini hızlandırmalıdır.

Öte yandan, Glass her zamankinden daha pahalıya mal oluyor, hala tüyler ürpertici bir titreşim veriyor ve hala biraz saçma görünüyor. İşlerin nasıl geliştiğini görmemiz gerekecek.

Sources: Google, Wonolo, Glass Almanac, Wired