Google Görseller ile Resim Arama Nasıl Tersine Çevirilir?

Google Görsel Arama, sahip olduğunuza benzeyen veya fotoğrafın orijinal kaynağını internette takip etmenize yardımcı olacak bir görüntü bulmanın harika bir yoludur. Bunu nasıl kullanacağınız.

Bir Web Sitesinde Bir Görüntü Arayın

Bir web sitesinde görünen bir resmi aramak istiyorsanız, görselin URL'sini bir Google görsel aramasına ekleyebilirsiniz. İşin sırrı, yalnızca görüntünün göründüğü sayfanın adresini değil, resmin URL'sine ihtiyacınız olmasıdır.

Web sitesinde, görüntüyü sağ tıklayın ve ardından “Resim Konumunu Kopyala” komutunu tıklayın. Bu, resmin URL'sini kendi panoya kopyalar.

Google Görseller sayfasına gidin ve ardından “Görselle Ara” düğmesine (kamera simgesi) tıklayın.

“Resim URL'sini Yapıştır” sekmesinde, alanı sağ tıklattıktan sonra daha önce kopyaladığınız URL'yi yapıştırmak için “Yapıştır” komutunu seçin (veya Windows'ta Ctrl + V veya Mac'te Command + V tuşlarına basın).

URL'yi yapıştırdıktan sonra, "Görselle Ara" düğmesini tıklayın.

Google sonuçları oldukça hızlı bir şekilde döndürmelidir.

Ayrıca, Chrome'u kullanırsanız, bu prosedür daha da kolaydır. Tek yapmanız gereken bir web sitesindeki herhangi bir resmi sağ tıklatıp “Google Görüntü için Ara” komutunu seçmektir.

Chrome sizi arama sonuçlarına yönlendirecek!

PC'nizde zaten var olan bir resmi arayın

Resmin yerel bir kopyasına sahipseniz (belki de bir noktadan indirmiş ve nereden geldiğini unuttun), resim araması yapmak için Google'a yükleyebilirsiniz.

Google Görseller sayfasına gidin ve ardından “Görselle Ara” düğmesine (kamera simgesi) tıklayın.

Bu kez, "Bir Resim Yükle" sekmesine geçin.

Bir görüntüyü tararken veya bu sekme üzerinde sürükleyerek yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki bir görüntüyü bulmak için “Gözat” düğmesine tıklayın.

Yüklemek istediğiniz resmi bulun ve seçin ve ardından “Aç” düğmesine tıklayın.

Alternatif olarak, resmi PC'nizde bulabilir ve ardından Google Görseller sayfasına sürükleyebilirsiniz.

Resim yüklendikten sonra, Google'ın "Bu Görüntü İçin En İyi Tahmin" ve resmin göründüğü web siteleri listesiyle sonuç sayfasına yönlendirilirsiniz.

Resimler için orijinal kaynağı arıyorsanız ya da bulduğunuz yere benzeyen diğer görsellere bakmak istiyorsanız, Google Görseller bunu kolaylaştırır.