Google Güncelleme Chrome'u Ne Sıklıkta Yapar?

Google, Chrome'u düzenli olarak yeni özellikler, güvenlik güncellemeleri ve daha fazlasıyla günceller. Chrome bu güncellemeleri indirir ve otomatik olarak yükler. Ama bu ne sıklıkla oluyor? Değişir – Chrome güncelleme işleminin oldukça karmaşık olduğu ortaya çıkar.

Her Altı Haftada Bir Temel Kararlı Sürümler

Chrome açıkta geliştirilmiştir ve dengesiz sürümleri herkes yükleyebilir. Ancak, Stabil şubesine gelince, inşaatlar her altı haftada bir kabaca serbest bırakılıyor. Örneğin, Chrome 73, 12 Mart’ta ve Chrome 74, 23 Nisan’da, yani altı hafta boyunca piyasaya sürüldü.

Her zaman böyle olmamasına rağmen – başlangıçta, Chrome güncellemeleri oldukça dağınıktı – Chrome ekibi, 2010'da altı haftalık yayın aralıklarını bıraktı ve o zamandan beri nispeten tutarlıydı. Bazen bültenleri dört haftada, diğer zamanlarda sekizde gelir. Ancak genel olarak konuşursak, altı haftalık izin etrafında her zaman doğru bir yerdedir.

Ayrıca Google’ın kararlı sürüm programını Chrome’da “toplantı haftası yok” ve tatiller boyunca ayarlayabildiğini belirtmek gerekir.

Gerektiğinde Güvenlik ve Hata Düzeltmeleri

Düzenli olarak çıkan belli başlı sürüm sürümlerine oldukça güvenebilirsiniz, ancak hata düzeltme ve güvenlik güncelleştirmeleri daha az tahmin edilebilir. Yalnızca Kararlı sürüm güncelleme değişikliklerini taramak, Chrome 73'ün 12 Mart'ta piyasaya sürülmesinden bu yana üç güncelleme yapıldığını ve her sürüm arasında fark edilebilir bir aralık olmadığını gösteriyor. Bu tür güncellemeler için kurs için oldukça uygun.

Ancak, en azından büyük sürümler arasında birkaç hata düzeltmesi ve / veya güvenlik güncellemesi almasına güvenebilirsiniz.

Chrome, büyük ana güncellemeleri ve daha küçük güncellemeleri uygun olduklarında otomatik olarak kuracaktır. Her zaman menüyü açabilir ve güncellemeleri hemen kontrol etmek ve yüklemek için Yardım> Google Chrome Hakkında seçeneğine gidebilirsiniz.

Gelecek Sürüm Ne Zaman Geliyor?

Chrome'un bir sonraki ana sürümünün kararlı kanala ne zaman piyasaya sürüleceğini merak ediyorsanız, Chrome Platform Durumu web sitesine bakın. Bu, mevcut kararlı sürümün ne zaman stabil hale geldiğini ve Beta ve Dev kanallarında test edilmekte olan Chrome'un dengesiz sürümleri hakkındaki bilgileri de gösterir.

Chrome OS Ayrıca Her Altı Haftada Bir Güncelleme Yapıyor

Büyük tarayıcı sürümleri gibi, Chrome OS da her altı haftada bir kabaca güncellenir. Sürüm numaraları ve özellikleri genellikle tarayıcıdaki meslektaşlarının aynısını yansıtırken, Chrome OS sürümleri genellikle tarayıcı güncellemesinden bir hafta sonra olur.

Örneğin, Chrome 73, 12 Mart'ta piyasaya sürüldü, ancak Chrome OS 73, 19 Mart'a kadar istikrarlı bir kanalda inmedi.

Aksi halde, Chrome OS, Chrome OS tarayıcısıyla aynı temel yayın sürecini takip eder. Buradaki en büyük istisna, kullanıma başlama zamanlamasının belirli bir Chrome OS cihazına bağlı olarak değişebileceği – her birinin biraz farklı olması nedeniyle bazı cihazlara ulaşmak birkaç hafta alabilir.

Chrome Güncelleme Kanalları Nasıl Çalışır?

Dört Chrome geliştirme dalı vardır: Kanarya, Dev, Beta ve Kararlı. Bunlar en az kararlı (Kanarya) ila en sağlam (um, Kararlı) arasındadır.

Sonunda, Kanarya'da ilk ortaya çıkan özellikler kararlı kanala geçmelidir – bu nedenle geleceğe göz atmak isteyen birçok kullanıcının bilgisayarında Chrome'un birden çok sürümünü kullanması gerekir. Ayrıca, sürüm kanallarında ilerlerken özelliklerin ilerlemesini görmek gerçekten de harika.

Chrome Release Cycle

Her altı haftada bir Kanarya yapısı yeni kilometre taşı dengeleme kolu olarak belirlenir. Burası yeni özelliklerin ve geliştirmelerin tasarlandığı ve uygulandığı yerdir. İki hafta daha burada kalır, bu noktada ilk beta sürümüne itilir. Beta kanalında iki hafta daha geçtikten sonra, bir özellik donması gerçekleşir; bu, kararlı kanal için hedeflenen tüm özelliklerin kod tamamlanmış olması gerektiği anlamına gelir. Bu, başlangıçta belirli bir kararlı sürüm için planlanan bazı özelliklerin bir sonraki ana yapıya geri gönderilmesinin nedeni de budur.

Beta aşamasının geri kalan dört haftasında, yeni sürümler istikrarlı sürümüne kadar haftalık olarak serbest bırakılır. Kararlı versiyonun dağıtılmasından önceki Perşembe (genel olarak Salı günleri oluyor), en son beta yapımı sürüm adayı oldu. Bu noktada, tüm kararlı özellikler sonlandırılır ve sabit dalla birleştirilir.

Hata düzeltmelerini test etmek için Google’ın “Kararlı Yenileme” olarak da adlandırılan başka bir yapısı da vardır. Bu, düzenli sürüm zamanlamasının dışına düşen kararlı bir sürümdür ve bekleyemeyeceği kritik sorunları çözmek için kullanılır.

Kararlı Bültenleri Yavaş Yavaş Çıkın

Tüm kararlı Chrome sürümleri aşamalı bir sürüm programını izler (sürüm sırasında% 100'e itilen Linux için tasarruf edin). Masaüstü sürümleri (Mac ve Windows) dört durumda yayınlanır:% 5,% 15,% 50 ve% 100. Bu yüzden farklı kullanıcılar farklı zamanlarda güncellemeler alırlar.

Android, ek bir adım da olsa benzer bir programı takip ediyor:% 1,% 5,% 15,% 50 ve% 100.

iOS, diğerlerine göre farklı bir kalıp izliyor, güncelleme yedi günlük bir süre içerisinde tüm kullanıcılara yayılıyor: 1. Gün:% 1; 2. Gün:% 2; 3. Gün:% 5; 4. Gün:% 10; 5. Gün:% 20, 6. Gün:% 50; ve Gün 7:% 100.

Bu aşamalı sunumlar, Google’ın tüm kullanıcılara ulaşmadan önce sorunları tespit etmesine olanak sağlar;