Google, Hayatınızdan Nasıl Kaldırılır? (Ve Neredeyse İmkansızdır)

Google oldukça yaygındır ve gizliliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, bu sizi endişelendirebilir. Dolayısıyla, tüm Google hizmetlerinden kurtulmak istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğinizi ve kaybedeceğiniz şeyi burada bulabilirsiniz.

Editörün Notu: Başlamadan önce, Google'dan kurtulmayı savunmamak gerektiğini belirtmeye değmez – genellikle hizmetlerini rekabet üzerinde tercih ederiz. O rotaya gitmeyi denemeniz için size tüm gerçekleri vermeye çalışıyoruz.

Google Her Yerde, Ve Bir Çok Verecek

Başlamadan önce, Google'ı hayatınızdan kaldırma amacının ne kadar gerçekçi olduğunu ve dezavantajların bazılarını da göz önüne aldığımızı düşünmeye değer.

Google her yerdedir ve her zaman görmeyeceğiniz yollarda her yerdedir. Bu sitedeki reklamlar? Onlar Google Reklamları. Trafiğimizi analiz etmek için kullandığımız analiz yazılımı mı? Google Analytics. Kullanmakta olduğumuz yazı tipi? Bu Google'dan çekildi. Herhangi bir Google hizmetini kendiniz kullanmasanız bile, yalnızca bu siteyi ziyaret ederek üç tanesine maruz kalıyorsunuz.

Ve diğer şeylerle aynı şey. Anneniz Gmail kullanıyorsa, siz olmasanız bile, Google hala e-posta adresinizi ve şifrelenmedikleri sürece ona gönderdiğiniz e-postaları alacaktır. Google'a maruz kalma olasılığınızı en aza indirmek kesinlikle mümkün, ancak kendinizi hiçbir yerde, internetin olmadığı bir kabinde kilitlemediğiniz sürece tamamen ortadan kaldırmak çok zor.

Diğer bir konu da Google’ın hizmetlerinin popüler olması, çünkü iyi oldukları; gerçekten çok iyi. Google inanılmaz hizmetler sunmuyorsa, bugün bildiğimiz ve hoşgördüğümüz gizlilik kabusuna asla sahip olamayacağız. Çok fazla ihtiyaç duymadığınız sürece, Google Arama en iyi arama motorudur ve Gmail en iyi ücretsiz e-posta istemcisidir. Sunulan alternatiflerin çoğu, değiştirdikleri Google hizmeti kadar iyi değildir.

Ayrıca, bir Google hizmetini başka bir ücretsiz hizmetle değiştiriyorsanız, aynı sorunlarla aynı anda farklı bir şirketle yatarsınız. Bazı istisnalar olsa da, ücretsiz bir hizmet sunan hemen her şirket sizin hakkınızda veri toplar ve bunları reklam yayınlamak için kullanır (veya daha sonra reklamları sunmak için kullanan diğer şirketlere satar). Bu noktada bir yazım klişesi var, ama bu onu daha az doğru kılmaz: eğer siz müşteri değilseniz, siz ürünü sizsiniz. Gizliliğinizin gerçekten korunmasını istiyorsanız, neredeyse her zaman hizmetler için ödeme yapmanız gerekir. Aksi takdirde, reklamlar olmadan, şirketler sadece işte kalamazlar.

Akılda tutulması gereken diğer bir şey, Google hizmetlerinin birlikte çalışmasıdır. Google Drive'da depoladığınız dosyalar Google Dokümanlar’da düzenlenebilir ve Gmail’deki bir e-postaya hızlı bir şekilde eklenebilir. Bu hizmetlerin her birini farklı biriyle değiştiriyorsanız, Google’a bağlı kalmanızla aynı kusursuz entegrasyona sahip olmanız olası değildir.

Google Arama Nasıl Değiştirilir?

Google Arama, Google’ın en görünür ürünüdür. Tüm imparatorluğunun inşa edildiği temel. Neyse ki, hala başka bazı arama motorları var.

Bing ve Yahoo hala kullanılabilir iken, bunlardan birini kullanarak gerçekten sadece Google ile Microsoft yerine veya Verizon (evet, şimdi Yahoo sahibi olan). Ve bu şirketlerden hiçbiri, tüketici gizliliğinin bir şampiyonu olarak gerçekten haber vermedi.

Google’ı gizlilik odaklı bir arama motoruyla değiştirmek istiyorsanız DuckDuckGo’yu öneriyoruz. DuckDuckGo, temel olarak Google karşıtı olarak kendisini faturalandırır. Her şey, aradığınız şeyle alakalı reklamlar sunarken, reklamverenlerin sizi izlemesine asla izin verilmez ve arama geçmişiniz tamamen gizli tutulur.

Kullandığınız tüm cihazlarda DuckDuckGo’yu varsayılan arama motoru olarak eklemek kolaydır. İşte nasıl yapılacağı:

  • Telefonunuz veya tabletiniz.
  • Safari.
  • Firefox.
  • Microsoft Edge.
  • Google Chrome (lol).

Arama motorlarını objektif olarak derecelendirmek zor: eğer aradığınızı bulursanız iyi oldu; Aradığınız şeyi bulamazsanız başarısız olur. Çoğu arama motoru, aradığınız şeyi (veya en azından ona çok yakın bir şey) bulmakta çoğu zaman çok iyidir. Kendi deneyimimle, DuckDuckGo genel şeyler için Google kadar iyi oldu.

Google Chrome Nasıl Değiştirilir?

Google Chrome'u değiştirmek muhtemelen bu listede yapılacak en kolay şeydir. How-To Geek'te çok sayıda farklı tarayıcı kullanıyoruz. Justin Pot ve Firefox Quantum'da oldukça meraklıyken Justin Pot ve ben Safari'nin büyük hayranlarıyız. Edge bile bugünlerde iyi bir tarayıcı.

İLGİLİ: Mac Kullanıcıları Google Chrome’u Safari’ye Soldurmalı

Şahsen, bir Mac’te olursanız, Safari’ye yapışmanızı öneriyorum. Google'dan kaçmaya çalışıyorsanız, başka bir şey kullanmak için neredeyse hiçbir neden yok. Başka bir şey kullanıyorsanız, Firefox ile gerçekten yanlış gidemezsiniz.

Chrome'u kapatmanın olumsuz tarafı, genellikle diğer Google hizmetlerini kullanmaya devam ediyorsanız. Entegrasyon oldukça sıkı.

Gmail Nasıl Değiştirilir?

E-posta, hayatın bu hüzünlü gerçeklerinden biri – telemarketers, vergiler ve Kardashians gibi – kaçınılması imkansız. Sadece e-posta göndermeyi çok isterim, ancak bu gerçekçi değil. Bunun yerine, Gmail’de How-To Geek’te sevdiğimiz iki alternatif var.

Öncelikle, düzgün bir ücretsiz hizmet istiyorsanız, yalnızca Google'ın verilerinizi almasını engelliyorsunuz ve yalnızca resmi uygulamaları kullanarak sorun değil, Mail.com'a göz atın. POP3 veya IMAP e-posta istemcilerini kullanmak veya reklamları atlamak için, ancak yılda 20 dolara mal olacak.

Öte yandan, gizlilik odaklı bir hizmet istiyorsanız, ProtonMail'e bir göz atın. İsviçre'de bulunan ve tüm verileriniz e-posta istemcisi tarafından tamamen şifrelenmişken, gerçekten kullanıcı gizliliğine adanmıştır. Aslında ücretsiz bir katman var, ama sadece 500MB depolama alanıyla, aslında ücretsiz bir deneme. Bunun yerine, düzgün bir şekilde kullanılabilen bir hesap için ayda en az 6 TL (5 €) almanız gerekecek.

Ne yazık ki, Gmail gerçekten iyi bir e-posta hizmetidir. Google’ın spam filtreleri en iyileridir ve dürüstçe insanların Gmail’den ayrılırken en çok özledikleri şeydir. Spam e-postasında Mail.com veya ProtonMail ile Gmail’de kazanamayacağınız bir artış olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, Google’dan ücretsiz olarak alabileceğiniz ve bir çok insan için büyük bir dezavantaj olan aynı hizmet seviyesini elde etmek için ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Google Haritalar Nasıl Değiştirilir?

Apple kullanıcıları için Google Haritalar'ın yerini değiştirmek oldukça kolaydır: Sadece Apple Haritalar'ı kullanın. Kayalık bir başlangıca rağmen, Apple Haritalar şimdi çok iyi. Navigasyon için kullandığım tek uygulama.

Ancak Apple Maps hayranı değilseniz, işler biraz daha zorlaşır. Waze genellikle harika bir alternatif olarak trompet edilir, ancak aslında şu anda Google tarafından sahip olunan, hangi amaç tümüyle yenilgidir. OpenStreetMap, yol tarifi için ücretsiz ve oldukça iyidir, ancak trafik yapmaz. Bing Haritalar bir şeydir ve trafiğe sahiptir, ancak bunun yerine verilerinizi Microsoft'a vermek anlamına gelir.

Haritalar'ı nasıl kullandığınıza bağlı olarak, arabanız için gerçek bir navigasyon sistemi için pony etmeyi düşünebilirsiniz. Özel bir aygıta sahip olmak aslında uygun ve çok iyi bir rota bulmaya eğilimlidir. Modele bağlı olarak, akıllı telefonunuzun hücresindeki bağlantı üzerinden radyo veya piggy desteğiyle bağlantı kurarak trafik güncellemelerini gerçekleştirme şansı da artar.

Google Takvim Nasıl Değiştirilir?

İyi bir takvim bu kadar basit bir özellik kümesi gerektirdiğinden, Google Takvim’den başka bir şeye giderek çok fazla şey kaçırmazsınız.

Herhangi bir boyutta bir şirkette çalışıyorsanız, muhtemelen Microsoft Outlook'ta yerleşik olan takvimi zaten biliyorsunuzdur. Ayrıca Microsoft hesabı olan herkese ücretsiz bir sürüm sunarlar. Apple ayrıca iCloud hesabı olan herkese iCloud Takvimleri de sunuyor. Şahsen, Apple'ın ekosisteminde boynuma bağlı olduğum için her şey için iCloud Takvimler kullanıyorum. Bu seçeneklerin dışında, her bir cihazınızda yerel takvimleri göz önünde bulundurabilirsiniz, ancak etkinlikleri senkronize etmeyeceklerdir. Ayrıca, Gmail veya Outlook gibi şeylerle entegrasyon, kullanıcıların Google, Apple veya Microsoft ile birlikte gitmesinin temel nedenidir.

YouTube Nasıl Değiştirilir?

Evet, yapamazsın.

Hayır, ciddi olarak, videoları çevrimiçi görüntülemek için YouTube'a gerçekten iyi bir alternatif yok. Vimeo, kendi eşyalarınızı barındırmak için harika, ancak sitenin içeriği, film yapımcılarına ve video görüntüleyicilere vloggerlardan daha çok ilgi gösteriyor. İzlemek için bazı harika belgeseller bulacaksınız, ama pek çok komik kedi videoları değil. Benzer şekilde Twitch, oyuncuların canlı akışını izlemek isterse iyidir, ancak bu oldukça hoş. Aynı zamanda Amazon'a aittir, bu yüzden bir kez daha gizliliğiniz için önemsiz olan büyük bir şirketle uğraşıyorsunuz.

Google Dokümanlar Nasıl Değiştirilir?

Google Dokümanlar, ilk büyük çevrimiçi işbirlikçi belge paketiydi, ancak artık yalnızca bir tanesi değil. Microsoft ve Apple'ın her ikisi de sırasıyla Office ve iWork'un ücretsiz çevrimiçi sürümlerine sahiptir; Sadece giriş yapmak ve başlamak için ilgili hesaba ihtiyacınız var.

Dışarıda başka alternatifler olsa da, insanlarla işbirliği yapmak istiyorsanız gerçekten onları tavsiye edemem. Daha önce hiç duymadıkları bir servise kaydolmak için beş kişilik bir ekibi ikna edemeyeceksiniz.

Google Drive Nasıl Değiştirilir?

Bulut depolama alanı, Google'ın kesinlikle bir tekele yaklaşan hiçbir şeye sahip olmadığı bir alandır. Orada çeşitli ücretsiz katmanlar sunan birçok bulut depolama hizmeti var.

İLGİLİ: Ücretsiz Depolama Olan Tüm Bulut Depolama Servisleri

Şahsen, Dropbox'ın büyük bir hayranıyım ve daha fazla depolama için ayda 10 dolar ödüyorum. Onların serbest kademeleri (2GB artı ikramlar için ikramiye) sadece çok iyi bir anlaşma değil. Sadece biraz daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, Box.com ve onların 10GB ücretsiz planı ile giderdim.

Android Nasıl Değiştirilir?

Tamam, bu bir küçük bir uyarı, ama Google’dan kaçınmaya çalışıyor ve bir Android telefon kullanıyorsan, oldukça kötü bir iş çıkarıyorsun. Android için yalnızca iki gerçek alternatif var: iOS ve OS dumbphones'ları bugünlerde kullanıyor. Apple, sürekli olarak müşteri gizliliğini koruma isteğini gösterdi, dolayısıyla iOS kesinlikle daha iyi bir seçenek.

Google'ın her turta parmağı olduğunu düşünebilir, ancak kullanmak için alternatif hizmetler bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Biraz düşünerek, Google ile olan etkileşimlerinizi en aza indirebilir ve üzerinde ne kadar veri olabilir. Ne yazık ki, bazı oldukça büyük ticaret offs var. Google’ın tahakkümü bazı Machiavellian arsaları değil, bunların iyi bir şekilde bir araya getirilmesi için çok iyi ürünler üretmelerinin bir sonucudur.

Image Credit: Foto: Unsplash'ta Jake Oates.