Google Maps vs Waze: Hangisi Gerçekten Daha İyi?

Google, Waze'in sahibi olabilir, ancak bu kendi Maps ürünü ve Waze'in aynı olduğu anlamına gelmez. Aslında, ikisi de navigasyon ihtiyaçlarınız üzerinde hâkimiyet için mücadele ediyor. Yani, hangisi daha iyi? Çıkıyor, bağlıdır.

İşleri basit tutmak için, bunu üç kategoriye ayırırız: gezinme, bir şeyler bulma ve diğer özellikler. Herhangi bir navigasyon uygulaması basit olmalı ve sadece işe yaramalıdır, çünkü son düşünceniz bilinmedik bir bölgede dolaşırken endişelenmeniz gereken şey, gittiğiniz yere götürmeniz gereken uygulama ile uğraşmaktır.

Navigasyon: A'dan B'ye Ulaşım

Açıkçası, navigasyon herhangi bir navigasyon uygulamasının en önemli parçasıdır. Gitmen gereken yere gitmeliler.

Bu konuya geldiğinde, hem Google Maps hem de Waze işini yapıyor! Waze ve Google'ın çok sayıda harita ve trafik verisi paylaşması göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Bu, bazı büyük farklılıklar olduğunu söyledi.

Waze, insanların harita oluşturmasını ve göndermesini sağlar. Ayrıca, insanların mevcut haritalarla ilgili sorunları kolayca rapor etmesini sağlar. Ve bu raporlar haritalara hızlı bir şekilde karışmaya eğilimlidir. Kırsal ve uzak bölgelerde, Waze'de Google Maps’te kolayca bulunabilecek hiçbir haritanın bulunmadığı kullanıcı tarafından oluşturulan haritaları bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, Google Haritalar’ın Waze’e göre önemli bir avantajı da var. Waze yalnızca sürüş navigasyonu sunarken, Google Haritalar ayrıca yürürken, bisiklet sürerken veya toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız navigasyon hizmeti de sunar. Bu durumlarda, Google Haritalar çok daha iyi bir seçimdir.

Sadece yol tarifleri için, hem kırsal hem de kentsel bölgelerde yoğun nüfuslu bölgelerde hem Waze hem de Haritalar'ı oldukça yaygın bir şekilde kullandım. Ancak benim için, Waze’in beni Google Haritalar’dan daha sorgulanabilir rotalara götürdüğünü gördüm. Bunu özellikle sıkışık alanlarda doğru buldum.

İşte bir örnek. Dallas'ta, Waze beni oldukça uzaklara götürdü, sadece beni tüm kasabadaki en yoğun devletlerarası bölgeye geri götürmek için (I-35). Ve tam olarak kaçınmaya çalıştığım şey bu. Haritalar ve Waze'i, Dallas'ın şehir merkezinde aynı yere gitmek için birden çok kez kullanma, Haritalar bu (hatta benzer) rotayı bir kerede bile kullanmadı. Yine de Waze bunun üzerinde ısrar etti.

Bunun en dolaysız yoldan mı, yoksa neyin, ne de giderek rahatsız edici olmasından mı emin değilim – bu noktaya giderken Waze'i kullanmayı bırakmak zorunda kaldım. Ve Waze'le bu tür sorunları yaşadığım tek zaman değil.

Şimdi, adil olmak gerekirse, Waze ve Maps çoğu zaman diğer testlerimde çok benzer yollar kullandılar. Ancak, Google Haritalar'a navigasyon kategorisinde avantaj vermeliyim. Bunun nedeni, güvenilir bir şekilde bana daha iyi yollar sağlamasının yanı sıra, bisiklet, yürüyüş ya da otobüse ya da metroya binmek için ek navigasyon seçenekleri sunmasıdır.

Kazanan: Google Haritalar

Şeyler Bulma: Restoranlar, Benzin İstasyonları ve Diğer Her Şey

Gittiğiniz yere gitmek, herhangi bir iyi navigasyon uygulamasının en önemli yönüdür, o zaman çevrenin bilinmesi bu listede kolayca ikinci sıradadır – aslında, ikisi neredeyse el ele gider.

Çevrenizde ne olduğunu bilmek söz konusu olduğunda, hem Waze hem de Haritalar iyi bir iş çıkarır. Yerleri isme göre arayabilir ve neyin peşinde olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca, birini bir yer bulmak için de kullanabilir ve her ikisini de yapabilirler. Ancak, Google Haritalar'ı yer bulmakta biraz daha iyi bulabilirim. Belki de sadece yeri bulması gerçeği, sonra hemen navigasyona başlar. Waze gibi daha fazla girdi sormak yerine.

Google Haritalar’da haritanın çevresinde gezinebilir ve birçok yeri kolayca bulabilirsiniz. Waze, çok daha az yer gösterme eğilimindedir ve bunlar yalnızca belirli türlerde (örneğin benzin istasyonları) ve Waze'de reklam veren işletmeler için daha büyük simgelerdir. Aşağıda, örneğin, Google Haritalar’da (solda) ve Waze’de (sağda) aynı konumdaki iki çekim vardır.

Hem Google Haritalar hem de Waze, yalnızca aradığınız işletmelerin yerini değil, çalışma saatlerini, telefon numaralarını, departmanlarını ve daha fazlasını gösterir. Google Haritalar, Waze'den (özellikle yerel olanlar) daha fazla işletme hakkında bilgi sahibi olma eğilimindedir. Ancak Waze ayrıca, kullanıcıların işletmeleri veya ilgi çekici yerleri için kendi sayfalarını oluşturmasına ve daha sonra bunları paylaşmasına izin veriyor.

Sonunda, bu çok yakın bir başka kategoridir. Kişisel olarak, Google Haritalar'a kenarda duruyorum çünkü harita çevresinde gezinmek ve ilgi çekici yakın yerler bulmak daha kolaydır ve çünkü Waze'in yaptığı konumlar hakkında daha iyi bilgi sahibi olma eğilimindedirler.

Kazanan: Google Haritalar

Bonus Özellikleri: Polis Algılama, Diğer Gezinme Seçenekleri

Sonra diğer tüm şeyler var. Waze'in şöhret iddiası, elbette kitle kaynak kullanımıdır. Gerçekten oldukça havalı ve dürüst olalım, insanların Waze'i ilk etapta Maps üzerinden değerlendirmesinin gerçek sebebi.

Waze kullanıcılarının kullandığı gibi, Waze'e her türlü gerçek zamanlı bilgiyi çok kolay bir şekilde gönderebilirler. Bu, polis hız tuzakları, durgun arabalar, batıklar, yolda enkaz ve diğer her türlü şeyler gibi şeyler içerir. Diğer Waze sürücüleri aynı konumu geçtiklerinde ve engelle ilgili bir bildirim aldıkça, Waze'in hala mevcut olup olmadığını bildirmesi için onu kışkırtabilir veya reddedebilir.

Bu harika bir özellik.

Her uygulamanın çevrimdışı verileri işleme biçimi de ilgi çekicidir. Google Haritalar, çevrimdışı gezinme için belirli bir alanı indirmenize izin verir, böylece veri bağlantısı olmadan navigasyona başlayabilirsiniz. Verilere gerek kalmadan tüm bir rotada bile gezinebilirsiniz. Karşılaştırma yapıldığında, Waze yalnızca navigasyon başlatıldıktan sonra rota verilerini indirir ve sadece çok seyrek olan belirli navigasyon seansları için. Tabii ki, sürüş sırasında veri kaybederseniz, yine de iyi olmalısınız, ancak bu yararlılığın kapsamıdır.

İLGİLİ: Android veya iPhone'da Çevrimdışı Gezinme için Google Haritalar Verilerini Nasıl İndirilir?

Ve sonra, sesle kişiselleştirme gibi gerçekten önemli olmayan eğlenceli şeyler var. Waze bunu sunuyor, Haritalar değil. Oldukça basit, ve bu argümanda gerçekten önemli olması gerektiğine ikna olmadım ama hey, belki senin için önemli.

Burada bir kazanan aramak gerçekten zor. Waze, bir yandan yolunuzda hangi sürüş engellerinin bulunduğunu ve bazı eğlenceli ses seçeneklerini bilmek için kitle kaynaklı bir yetenek sunar. Google Haritalar çevrimdışı haritaları indirmenize izin verir, böylece bağlantınızı kaybetmeniz durumunda daha hazırlıklı olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza daha iyi uyan size kalmış, ama kişisel olarak Waze'in ekstra özellikler konusunda avantajı olduğunu düşünüyorum.

Kazanan: Waze

Peki, hangisi daha iyi?

İsterseniz TL'yi, DR'yi de kullanabilirsiniz, ama burada somun ve civatalar:

  • Tartışabileceğiniz daha iyi rotalar, çevrimdışı gezinme, ilgi çekici yerler ve yürüyüş, bisiklete binme ve toplu taşıma için navigasyon seçeneklerinden yararlanmak istiyorsanız Haritalar'ı kullanın.
  • Gerçek zamanlı kalabalığa dayalı verilere (polis faaliyeti, batıklar ve enkaz gibi) erişmeniz Waze'i kullanmanız sizin için önemlidir.

Gerçekten bu kadar basit. Her iki uygulama da nereye gideceğinizi gösterir ve her ikisinin de harika özellikleri vardır. En iyi navigasyon özelliklerini istediğimde Haritalar'ı kullanarak ve genellikle nereye gideceğimi bildiğimde ve kitle kaynaklı trafik verisini istediğimde Waze'i sık sık iki arasında değiştiriyorum. Her iki dünyanın da en iyisi.