Google Pay ile Yapabileceğiniz Her Şey

Google Pay, son birkaç aydır gerçekten büyüdü. Android'e özgü markadan ayrıldı ve sadakat kartları ve biniş kartları için destek eklendi. Peki, Google Pay ile neler yapabilirsiniz?

Google Pay nedir?

Google Pay, Google'ın temassız ödeme sistemidir – Apple Pay veya Samsung Pay gibi.

Ancak, her zaman “Google Pay” olarak adlandırılmadı. Aslında, bu platformda daha yeni yapılan değişikliklerden biri – yıllar önce “Android Pay” olarak adlandırıldı. Ancak, yıllar içinde diğer birkaç ürünle olduğu gibi, Google da çok daha geniş bir pazara girme girişiminde Android'e özgü markadan uzaklaşıyor.

Temassız ödeme yöntemlerinin kabul edildiği her yerde telefonla ödeme yapmak için Google Pay'i kullanabilirsiniz. Banka kartınızı, kredi kartınızı veya PayPal hesabınızı Google Pay'e bağlayın ve hemen hemen her şey için ödeme yapmaktan yalnızca bir adım uzaktasınız.

AirBnB, Fandango ve daha fazlası gibi bazı uygulamalarda Google Pay'i satın almak için de kullanabilirsiniz. Google Pay'ın kabul edildiği çevrimiçi ve kapalı yerlerin tam listesi için resmi Google Pay sitesine gidin.

Google Pay Nasıl Kullanılır?

Artık Google Pay'ın ne olduğunu biliyoruz, ayarlayıp kullanmayla ilgili konuşalım. Başlamak için bir Google hesabının yanı sıra uyumlu bir telefona (NFC ile birlikte Unroot, KitKat ve üstü) ihtiyacınız olacaktır.

Tüm bunlara sahip olduğunuzu varsayarak devam edin ve Google Pay uygulamasını yükleyin. Google Pay, yalnızca Android için kullanılabilir, ancak iOS için Google Pay Gönderim kullanıma sunulmuştur; aşağıda daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Yükledikten sonra uygulamayı açın. Bir şeyler ayarlamak için “Başlayın” düğmesine dokunun. Yapmanız gereken ilk şey, bir ödeme yöntemi eklemek ve PayPal hesabınızın yanı sıra kredi veya banka kartını kullanmaktır. Google Cüzdan hesabınızda ödeme yönteminiz varsa, bunları doğrudan Ödeme'ye aktarabilirsiniz.

Bir ödeme yöntemi eklemek oldukça basittir: sadece kartınızı ve kişisel bilgilerinizi girin. Bir ödeme yöntemi eklemek hızlıdır, ancak bazen bazı bankalar ek aktivasyon gerektirecektir. Bu genellikle bir iki gün alır.

Ancak her şey ayarlandıktan sonra, Google Pay'i kullanmaya hazırsınız.

Ve bunu kullanarak basit. Pay'ın kabul edildiği bir yerde olduğunuzda, telefonunuzun kilidini açın ve terminale dokundurun. Bam — NFC kendi işini yapacak ve eşyalarınız için varsayılan ödeme yöntemiyle ödeme yapacaksınız. Hiçbir şey yok!

Fakat! Google Ödemede, yalnızca bir şeyler için ödeme yapmaktan daha fazlası var. Ayrıca sadakat kartları ve biniş kartları gibi diğer önemli bilgileri saklamak için de kullanabilirsiniz.

Google Pay ile Ne Yapabilirsiniz?

Yalnızca ödeme yapmaktan başka, Google Pay'deki bağlılık kartlarınızın tümünü (veya en az bir kısmını) saklayabilir, böylece gerçek kartlara (veya bu aptal anahtar kartlarına) ayak uydurmanıza gerek kalmaz.

Bir sadakat kartı eklemek için, alttaki “Kartlar” düğmesine dokunun.

Bu sayfa, Google Pay'da sahip olduğunuz tüm ödeme yöntemlerini (ve diğer şeyleri) gösterir.

Bir şey eklemek için sağ alt köşedeki artı işaretine dokunmanız yeterlidir.

Ardından, eklemek istediğiniz kartın türünü seçin. Yeni kredi veya banka kartları, sadakat kartları ve hatta hediye kartları ekleyebilirsiniz. PayPal veya Visa Checkout'u eklemek istiyorsanız “Diğer ödeme yöntemlerini ekle” düğmesine dokunun.

Buradaki örneğimiz için bir sadakat kartı ekleyeceğiz, ancak istediğiniz her şeyi ekleyebiliyorsunuz – farklı şeyler eklemek aynı şekilde işe yarar. Bir bağlılık programı eklediğinizde, yakınlardaki popüler programların bir listesini gösterirsiniz, ancak diğer programları da arayabilirsiniz.

Bir programı seçtikten sonra, sadakat kartınızın barkodunu taramak için telefonunuzun kamerasını kullanacaksınız (çoğu durumda, yine de hesabınızda oturum açmalısınız). Şu andan itibaren, sadakat kartınızı aramak veya telefon numaranızı her seferinde kasiyere anlatmak zorunda kalmamak yerine, Google Pay uygulamasını tetikleyin, kart ekranına hızlıca kaydırın ve kartınızı bulun.

Ancak bu sadece sadakat kartları ile ilgili değil, belirli alanlar için de geçiş geçişleri ekleyebilirsiniz. Şu anda, Hop Fastpass ve Las Vegas Monoray kullanıcıları transit geçişlerini Google Pay'e ekleyebilirler. Bu, onlara daha yakından bakmanın çok daha kolay bir yoludur. Biletinizi satın aldığınızda, Google Pay logosu ile “Telefona kaydet” seçeneğini belirtmeniz yeterlidir.

Son olarak, bir biniş kartı seçeneği var – ancak kullanımda oldukça kısıtlı. Şu anda, biniş kartı Southwest Airlines ile sınırlıdır. Tıpkı transit geçişlerde olduğu gibi, Southwest Havayolları uygulamasından biniş kartınızı Google Pay'e bağlayacaksınız. Pay markalı “Telefona kaydet” düğmesine dokunun ve işte başlıyorsunuz.

Cool, Peki bu Google Pay Send Thing nedir?

Evet, Ödemeyi gönder. Bu hizmet hem iOS hem de Android için kullanılabilir ve diğer Pay kullanıcılarına para göndermenin gerçekten basit bir yolu. Örneğin PayPal veya Venmo üzerinden para göndermek yerine, sadece Pay Gönderini kullanabilirsiniz. Hepsi bukadar.

İLGİLİ: Telefonunuzla Para Göndermenin En İyi Yolları