Google Play Koruması nedir ve Android'i Nasıl Güvende Tutuyor?

Android açık, esnek ve tüm seçim hakkında. Ne yazık ki, bu esneklik daha fazla güvenlik sorunuyla karşı karşıya. İyi haber, Google'ın, Android'i güvende tutmaya yardımcı olan Play Protect adlı bir sisteme sahip olması.

Google Play Protect, Google’ın tüm Android güvenlik felsefesini bir ad altında temsil eder. Play Protect, telefonunuzu önden arkaya güvenli tutmak için tasarlanmış çok parçalı bir sistemdir – bu, kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, parçamı Bul bölümü ve Güvenli Tarama bölümdür. Ancak ayrıntılara girmeden önce, cihazınızın Play Protect durumunu nasıl bulabilirsiniz.

Cihazınızda Bilgiyi Koruyun Nasıl Bulunur?

Play Protect'in cihazınızda ne yaptığını merak ediyorsanız, yapılması oldukça kolaydır. Başlamak için Play Store'u açın.

Play Store menüsünü açın ve ardından “Uygulamalarım ve Oyunlarm” ayarını seçin. Uygulamalarım ve Oyunlarm sayfasındaki en üstteki seçenek Play Protect durum özeti. Daha fazla bilgi edinmek için ona dokunun.

 

Play Protect sayfası son zamanlarda taranan uygulamaları gösterir, sorgulanabilir bir şey bulup bulmadığını size bildirir ve size oyuncakla ilgili birkaç seçenek sunar. Çok havalı.

Şimdi, işte bu sizin ve telefonunuz için gerçekten ne anlama geliyor.

Protect'in Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısını Oynatmak Telefonunuzu Virüssüz Tutuyor

Play Protect'in varolan ana nedeni kötü amaçlı yazılım taramasıdır. Play Store'un içinde ve dışında her gün 50 milyardan fazla uygulamayı taramak ve doğrulamak için makine öğrenimini kullanır.

Temel olarak, Play End'in kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, yasal bir uygulama olduğundan emin olmak için Google Play Store'a giren her uygulamayı kontrol eder. Bir şey yakalanırsa, Play Store'dan reddedilir (veya kaldırılır).

Ancak Play Protect, uygulamaları yüklediğinizde bile cihazınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için bir adım daha ileriye gider. Uygulamaları yalnızca Play Store'da taramakla kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı etkinlikler için telefonunuzdaki tüm uygulamaları da tarar. Şüpheli bir şey bulursa, size bildirilir.

Elbette, herhangi bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı gibi, mükemmel değil. Bazı şeyler çatlaklardan kayabilir, bu yüzden yazılımı yükleme konusunda olabildiğince akıllı olmanız da size bağlıdır.

İLGİLİ: Android'de Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunur?

Korumamın Telefonumu Bul Özelliğini Gizle Kaybedilen veya Çalınan Telefonunuzu Korur

Telefonunuzun nerede olduğunu bilmediğinizde, o ani batan duyguyla kendinizi bulursanız, cihazınızı izlemek için Play Protect'in Telefonumu Bul özelliğini kullanabilirsiniz. Kaybolup çalınmasın, telefonun güncel (veya son bilinen) konumunu takip edebilirsiniz.

Ve eğer telefonunuzu geri almıyor gibi görünüyorsa, cihazınızı uzaktan kilitlemek ve silmek için Find My Phone'u kullanabilirsiniz. Bu şekilde, en azından kişisel bilgilerinizin meraklı gözlerden korunduğundan emin olabilirsiniz.

İLGİLİ: Kayıp veya Çalıntı Android Telefon Nasıl Bulunur

Play Protect, İnternette Güvende Tutuyor

Play Protect ayrıca, web'deki kötü amaçlı yazılımlardan korunmanızı sağlamak için Chrome ile sorunsuz bir şekilde entegre olur. Bir web sitesinde kötü amaçlı kod tespit ederse, uyarılır ve güvenliğe yönlendirilirsiniz.

Bu özellik, bilgisayardaki Chrome tarayıcısını kullanan herkes için de tanıdık olmalıdır, çünkü aynı temel konsepttir. Chrome, şüpheli etkinliklerin herhangi bir göstergesini izler ve sorgulanabilir bir şey olduğunda onu engeller.