Google Smart Lock tam olarak nedir?

Google, ürünler için kötü adlar kullandığı bu şeyi yapar. Daha sonra bu ürünleri diğer ürünler için yeniden kullanır, herkesi kafa karıştırır. Android, Chromebook'lar veya şifreler hakkında konuşup sormadığınıza bağlı olarak, teknik olarak üç farklı şey olan Smart Lock için böyle bir durum söz konusudur.

İşte Akıllı Kilit adı altında barındırılan üç farklı şey:

  • Android için Smart Lock: Belirli kriterler karşılandığında cihazınızın kilidini açık tutar.
  • Şifreler için Akıllı Kilit: Şifrelerinizi Chrome ve Android genelinde senkronize eder.
  • Chromebook'lar için Smart Lock: Android cihazınızı Chromebook'unuzun kilidini açmak için kullanır.

Yani, bunlardan ikisi aygıt güvenliği içindir, ancak diğeri şifreler içindir. Gerçekten sadece… pek bir anlam ifade etmiyor. İşte her birine yakın bir bakış.

Android için Akıllı Kilit

Android için Smart Lock, Smart Lock'un “ailesi” ndeki ilk ürün oldu. Bu, aşağıdaki durumlarda, telefonunuzun kilit ekranını atlamanın bir yoludur:

  • Vücut Üzerinde Algılama: Cihazınızı taşırken kilidini açık tutar.
  • Güvenilir Yerler: Cihazınızı, ev ya da iş gibi kullanıcıya özel coğrafi bir alanda kilitli tutar.
  • Güvenilir Cihazlar: Belirli Bluetooth cihazlarına bağlandığında cihazınızın kilidini açık tutar.
  • Güvenilir Yüz: Apple'ın Face ID'si gibi, ama kötü.
  • Ses Eşleşme: sesli tespit edildiğinde cihazınızın kilidini açmak için Google Assistant verir.

Bunların çoğu teoride iyi fikirlerdir ve iyi çalışırlar. Vücudun tespiti sorgulanabilir, çünkü cihazın hangi cisimde olduğunu belirleme yolu yoktur – vücudunuz mu yoksa cihazınız çalınmış mı? Hiç hoş değil.

Güvenilir Yerler, kullanışlı olmak için yüksek konum doğruluğuna bağlı olsa da oldukça kullanışlıdır. Pratikte, biraz janky olabilir, bu yüzden kilometreniz değişebilir.

Tüm Akıllı Kilit özelliklerinden, Güvenilir Cihazlar, özellikle de bir çeşit giyilebilir cihazınız varsa, muhtemelen en iyisidir. Bu şekilde akıllı saatinizi veya fitness izleyicinizi güvenilir bir cihaz olarak tanımlayabilirsiniz ve telefonunuz menzil dahilinde olduğu sürece kilidi açık kalır. Ancak telefonunuzun kaybolması veya çalınması gerekiyorsa, kilit ekranı otomatik olarak devreye girer. Her iki dünyanın en iyisi – ihtiyacınız olduğunda güvendesiniz, ancak telefonunuz yakınınızdayken uygun.

Bu özellikleri Ayarlar> Güvenlik> Akıllı Kilit'te bulabilirsiniz.

Şifreler için Akıllı Kilit

Artık hizmet tabanlı bir dünyada yaşıyoruz ve her hizmetin kendi girişi var. Sonuç olarak, muhtemelen bir yerde saklanan düzinelerce (veya daha fazla) şifreye sahip olabilirsiniz. Belki de LastPass veya 1Password kullanıyorsunuzdur. Belki hepsini hatırlamaya çalışın (iyi şanslar!).

Ancak Chrome'un şifrelerinizi saklamasına izin verirseniz, Şifreler için Smart Lock'un devreye girdiği yer budur: bu, yalnızca ilgili tüm Chrome yüklemelerinizde senkronize edilen bilgilerinizin aynı zamanda Android uygulamalarıyla uyumlu olmasını sağlar.

İLGİLİ: Android Oreo'da Tercih Edilen Otomatik Doldurma Yöneticinizi Nasıl Ayarlayın?

Örneğin, Netflix parolanızı Chrome'da saklarsanız, Smart Lock, telefonunuza yüklediğinizde sizi otomatik olarak uygulamaya geçirir – etkileşim gerekmez. Basit bir şekilde Netflix uygulamasını açın ve Smart Lock kendi işini yapıyor. Süper uygun.

Bu, Android’in Otomatik Doldurma Hizmeti ile de çalışır. Böylece, otomatik girişleri desteklemeyebilecek uygulamalara veya web sitelerine kolayca giriş yapabilirsiniz.

Chromebook'lar için Akıllı Kilit

Chromebook'lar için Smart Lock, tüm Akıllı Kilit özelliklerinin en basitidir, çünkü yalnızca bir şey yapar: Android telefonunuz yakın olduğunda Chromebook'unuzun kilidini açar.

Bu, telefonunuzla hızlı bir Bluetooth bağlantısı kurarak yapar. Bluetooth kullanıyor olduğundan, aynı zamanda güvenilir değil. Gerçekte, Chromebook'unuzun telefonunuzu bulmasını ve kilidini açmasını beklemek, parolanızı yazmak için daha hızlı olmanızı (veya etkinleştirildiyse PIN'in) sonlandırır.

Yani teoride iyi bir fikir ama pratikte çok fazla değil. Bunu kendiniz yapmak isterseniz, bunu Ayarlar> Ekran Kilidi> Chromebook için Smart Lock'da bulabilirsiniz. Bluetooth'un açık olduğundan emin olun, aksi halde ayar görünmez. Ayrıca, özelliği kurmak ve kullanmak için mükemmel bir astar var.

İLGİLİ: Android Telefonunuzla Chromebook'unuzu Otomatik Olarak Kilidini Açmak için Akıllı Kilit Kullanma