Google Takvim Etkinliklerine Dosya Ekleme

Google Takvim Etkinlikleri, toplantıları düzenlemek için harika bir yoldur, ancak hiçbir slayt gösterisi, e-tablo, resim veya rapor olmadan hiçbir toplantı tamamlanamaz. Neyse ki, Google Drive'ınızdan veya yerel sabit sürücünüzden bir olaya kolayca herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz.

Google Takvim Etkinliklerine Dosya Ekleme

Bir etkinliğe ekler eklemek, materyalleri önceden katılımcılarla paylaşmak için kolay bir yol sağlar. Ayrıca toplantıda bu malzemeleri toplamalarına gerek kalmadan avlanmalarını sağlar.

Web tarayıcınızda Google Takvim’i tetikleyin ve yeni bir etkinlik oluşturmak için kırmızı “+” işaretini tıklayın.

Ardından, bir ek eklemek için etkinlik ayrıntısı sekmesinde bulunan ataç simgesini tıklatın.

İLGİLİ: Birden Fazla Google Takvim’de Nasıl Oynanır?

Google Drive'ınızdan, başkalarının Drive aracılığıyla paylaştığı dosyaları veya yerel sabit sürücünüzden dosya ekleyebilirsiniz. Bu kılavuz için Google Drive seçeneğini kullanacağız, ancak diğerleri aynı şekilde çalışır.

Etkinliğe eklemek istediğiniz dosyayı bulun, tıklayın ve ardından “Seç” i tıklayın.

Etkinliğinizi oluşturmak için “Kaydet” i tıklayın.

Google Drive'ınızdan etkinliğe bir dosya ekledikten sonra, dokümanı zaten erişimi olmayan bir kişiyle paylaşmanız istenir. “Bağlantı Paylaşmayı Aç” öğesinin seçili olduğundan emin olun ve ardından “Davet Et” düğmesini tıklayın.

Davet edilen kişiler ayrıntıları görüntülemek için e-postayı veya etkinliği açtıklarında, bağlantıyı tıklayıp kullanılabilir hale getirdiğiniz dosyayı açabileceklerdir.

İLGİLİ: Google Drive'daki Dosyalar için Paylaşılabilir İndirme Bağlantıları Oluşturma