Google ve Amazon Smarthome Hub'ını Öldürüyor, Çok Güzel

Akıllı evin şafağından beri, akıllı hub operasyonun merkezinde beyin olmuştur. Ancak, Google ve Amazon sayesinde, hub'lar daha az gerekli ve yakında geçmişte kaldı.

Hub'lar Smarthome'un Beyniydi

Uzun süre boyunca, tüm akıllı ev cihazlarınızı tek bir yerde tek bir uygulamadan kontrol etmek istiyorsanız, bir akıllı ev merkezi kullanmaya başladı. Smarthome hub'ları Wi-Fi prizlerinden Z-wave akıllı kilitlere kadar her şeyi en iyi şekilde birleştirdi. Her şeyi tek bir yerde kontrol etmek için rutinler, otomasyon ve kullanışlı bir gösterge panosu oluşturdular. Farklı üreticiler tarafından yapılan cihazlar bir göbeğe bağlandığında birlikte çalışabilir. En sevdiğiniz markanın belirli bir cihaz türü yapmaması durumunda, tek bir marka veya şansın dışında kalmadınız.

Smarthome hub'ları ayrıca Z-wave ve Zigbee cihazlarını gerçekten akıllı hale getirdi. Bir olmadan, bir akıllı kilidi uzaktan kontrol edemezsiniz ve kodları yönetmek çok daha zordu. Bir Z-dalgasını veya Zigbee cihazını izleyebilir ve üreticiden özel bir uygulamadan yerel olarak yönetebilirsiniz, ancak kapasiteyi daha da artırmak için bir hub'a ihtiyacınız vardı.

Hub'ların Dezavantajları Var

Ne yazık ki, smarthome hub işi, özellikle istikrarlı olmamıştır. Lowe's, Iris platformunu tamamen terk etti ve muhtemelen kullanmamanız gereken çok sayıda hub var. Smarthome hub işindeki en büyük iki oyuncu, Wink ve SmartThings, başarılı bir başarı elde etmeyen satın alımlardan geçti.

SmartThings şu anda tüm özelliklerine ulaşmak için iki farklı uygulama gerektiriyor ve hangi uygulamanın sık sık karıştığını kullanacağını bilmek, bu da 'hepsini kontrol etmek için tek bir uygulamayı' tamamen yeniliyor.

Wink'in geçmişi daha da fazla dolandırılabilir, Quirky daha önce bu şirketin sahibi oldu ama iflas etti ve Wink'i Flex'e sattı. Flex, sırayla, Wink'i Will.iam tarafından kurulan i.am + 'ya sattı.

Wink, Eylül 2017’den bu yana herhangi bir üçüncü taraf ürün entegrasyonunu açıklamadı ve Wink’in son ürünü olan yeni ürün, Ekim 2017’de geldi Reddit konuları.

Google ve Amazon, Hub'ların Gerekliliğini Reddetti

Neyse ki, Google ve Amazon, hub'lar için yeni bir alternatif kullandı. Google Asistan ve Alexa yalnızca cihazlarınızın ses kontrolünü sağlamaz, aynı zamanda akıllı merkezlerin sunduğu hemen hemen her özelliği de çoğaltır. Google ve Amazon uygulamasında rutinleri ayarlayabilirsiniz; farklı üreticilerin cihazlarını bağlayabilir, gruplamalar, akışlar ve diğer otomatik görevler oluşturabilirsiniz.

Bu ses asistanları, Wi-Fi veya üçüncü taraf uygulama entegrasyonu yoluyla çeşitli cihazlara da bağlanabilir. Bir Echo Show veya Echo Plus'ınız varsa, ZigBee cihazlarına da bağlanabilirsiniz. Temel olarak, Z-Wave ve Zigbee dışında (yukarıda bahsedilmeyen Voice Assistant cihazları için), Google Home veya Amazon Alexa cihazlarınızın akıllı ev cihazlarınızdan herhangi biriyle çalışması çok muhtemeldir.

Tek erişim kontrolü ve otomasyonun aynı avantajlarını alacak ve ses kontrolü bonusunu alacaksınız. Google ve Amazon'un büyüklüğü ve gücü göz önüne alındığında, kapatma korkusu minimumdur. Bu güç CES 2019'da gösterildi. Neredeyse her akıllı ev cihazı bu platformlarla uyumlu olduğunu duyurdu. Ne eksikti? Z-dalgası, ZigBee (Philips Hue dışında), Wink, Smartthings.

Hub'sız bir gelecekte endişelenmenin ana konusu olsa da Wi-Fi ve sunduğu problemler.

Wi-Fi Zor Ama Kolaylaşıyor

Amazon / Eero

Ağınıza bağladığınız her akıllı cihaz Wi-Fi ise, hızlı bir şekilde birkaç sorunla karşılaşırsınız. Wi-Fi, kafeslenmiş bir ZigBee veya Z-Wave cihaz setinin sağlayabileceği saf aralığa sahip değildir. Aynı zamanda pil dostu değildir ve ne kadar çok cihaz bağlarsanız, şebekeye o kadar fazla tıkanıklık olabilir.

Gelecek olan Wi-Fi 6 standardı bu sorunların çoğunu çözmenize yardımcı olur. Wi-Fi 6 pil ömründe daha kolaydır, 2,4 GHz spektrumunda hızı arttırır ve genel tıkanıklık sorunlarını azaltmalıdır.

Ancak bu, gelen ve tüm sorunları tamamen çözmeyen bir standarttır. Google ve Amazon bunu biliyor ve Mesh ağlarına atlayarak geleceğe hazırlandılar. Google’ın zaten kendi başına bir ağ yönlendirici sistemi vardı ve Amazon, Mesh’in dışındaki tüm firmaların Eero’yu alacağını açıkladı.

Mesh yönlendiricileri ile cihazlarınız ihtiyaç duydukları tüm aralığa sahip olacak ve tıkanıklık geçmişte bir sorun olacaktır. Ek olarak, 2,4 GHz ağ ve 5 GHz ağ çalıştırma ve ne zaman kullanılacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Kafes ağları hem sizin için çalışır, hem de sorunsuz çalışırlar; sizin için en uygun olanı seçebilir, bu da yardımcı olabilir; çoğu akıllı cihaz yalnızca 2,4 GHz ağlarda çalışır.

Hub'lar yavaş yavaş acı verici bir ölüme geliyor gibi görünüyor ve Sesli Asistanlar muzaffer olarak yerlerini almaya hazırlanıyorlar. Genel olarak bu iyi bir şey, çünkü Google ve Amazon zor zamanlar boyunca kas atmaya yetecek kadar büyük ve daha fazla evlat edinme ve daha düşük fiyatlara doğru çalışmaya devam edebiliyor. En iyi resimlerinizi gösteren bir ekran ya da tüm kablolar olmadan bir interkom sistemi olsun, benzersiz yeteneklerini ortaya çıkarırken hub'ların tüm en iyi özelliklerini zaten kullandılar.

Smarthomes uygulaması sürekli bir akış halindedir ve hub'ların geleceği, işlerin ne kadar çabuk değiştiğine yalnızca bir örnektir. Ve ne kadar erken evlat edinme acısı, standartlar gerçekten standart olana kadar beklemek yerine, şimdi sadece ümit verici vaatler değil, akıllı bir evlat edinmeyi kabul etmek için istekli olmalısınız.