Google’ın Sensorvault’unun Yerinizi Yasa Yürütmeyle Paylaşma

Worawee Meepian/Shutterstock

Google’ın Sensorvault’u, polisin bir suçun bulunduğu yere yakın telefonları görmek için sorgulayabileceği bir konum geçmişi veritabanı. Google, böyle bir veritabanına sahip tek şirkettir ve bu yüzden masum insanlar tutuklandı.

Sensorvault Nasıl Çalışır?

New York Times soruşturmasına göre, Sensorvault Konum Geçmişi'ni kullanarak çalışıyor. Bu Android'de bulunur ve iPhone için bazı Google uygulamalarının bir parçasıdır. Varsayılan olarak etkin değildir, ancak açmanız ve yapmanız istendiğinde iyi bir şans olabilir.

Konum geçmişini etkinleştirdiyseniz, Google bilgisayarınızdan GPS'in ve / veya konum bilgilerinizi kullanarak – hareketlerinizin zaman çizelgesini saklar ve çevrimiçi olarak Google hesabınızın bir parçası olarak kullanımınıza sunar. Geri dönüp seyahatlerinizi belirli bir günde görebilirsiniz. Google, arama sonuçlarını ve önerileri size daha iyi uyarlamak için bu bilgileri kullanabilir. Google, bu verileri reklamverenlerle veya diğer şirketlerle paylaşmadığını söylüyor.

Google, verdiğiniz konum geçmişi verilerini “Sensorvault” adlı bir veritabanında toplar ve yasa uygulayıcı bir emriyle sorgulayabilir:

Yıllar boyunca, polis dedektifleri, belirli kullanıcıların hesaplarına bağlı konum verilerini arayan Google garantilerini verdi.

Ancak, genellikle “coğrafi sınır” talepleri olarak adlandırılan yeni varantlar bunun yerine bir suça yakın bir alan belirtiyor. Google, Sensorvault’da doğru zamanda bulunan tüm cihazları arar ve bu bilgileri polise sunar.

Google, önce adsız kimlik numarasına sahip cihazları etiketler ve dedektifler, suçla alakalı olup olmadığını görmek için konumlara ve hareket modellerine bakar. Alanı bir kaç cihaza daralttıklarında Google, adlar ve e-posta adresleri gibi bilgileri açığa çıkarır.

Google, bu veritabanının kolluk amaçlı kullanılmadığını, ancak kolluk kuvvetlerinin kesinlikle ele geçirdiğini söylüyor. Google başka konum verileri toplarken, Google The New York Times’a yalnızca “Konum geçmişi” özelliğinden gelen konum verilerinin Sensorvault’da depolandığını ve diğer konum verilerinin farklı bir veritabanında depolandığını söyledi.

Teoride, bu diğer veritabanına da bir emri çıkarılabilir. Diğer konum veritabanı, Sensorvault veritabanından çok daha az kullanışlı olabilir – ve erişildiği herhangi bir rapor göremedik.

Umurunda mı?

Bu konuyla ilgilenip ilgilenmemeniz kişisel bir karardır. New York Times soruşturması, ilgilenmek isteyebileceğiniz bazı güçlü sebepler sunuyor. Elbette, yasaya uygun bir vatandaşsınız – ancak bir suça yakın olabilirsiniz. Polislerin seni soruşturmasını istiyor musun, çünkü yanlış zamanda yanlış yerdesin?

Ve gerçekçi olarak, konum geçmişi verilerinizi Google’ın Sensorvault’undan çıkarmak için bir değişiklik yapmanız gerekmez. Google Haritalar’ı ve diğer Google hizmetlerini kullanmaya devam edebilirsiniz; Google’ın konum geçmişi hizmetini devre dışı bıraktıktan sonra biraz daha az kişiselleştirilecekler.

Öte yandan, bu konum geçmişi verileri Google hesabınızda bazı kişiselleştirme özellikleri sunar – ve eğer yasaya uygun bir vatandaşsanız, muhtemelen bir soruşturmaya yanlışlıkla göz atmayacaksınız. Bu özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz size kalmış.

Elma veya Hücresel Taşıyıcılar Hakkında Ne?

noolwlee/Shutterstock

Şimdilik, Google'ın konum verilerini ve bu veritabanını sağladığı için bu tür bir dragnet Google'a özgü görünüyor:

The New York Times ile konuşan araştırmacılar, Google dışındaki şirketlere coğrafi sınırlama emri göndermediklerini ve Apple'ın bu aramaları yapma yeteneğine sahip olmadığını söyledi. Google, Sensorvault hakkında ayrıntılı bilgi vermeyecek, ancak yüzlerce telefondan gelen verileri inceleyen şerif'in San Mateo County, Kaliforniya’daki ofisinin istihbarat analizcisi Aaron Edens, çoğu Android cihazının ve gördüğü bazı iPhone’ların bu verilere sahip olduğunu söyledi Google'dan.

Google geri çekilse ve Apple hala katılmayı reddetse bile, hücresel operatörünüzün hücresel kule bağlantı verileri sayesinde hareketleriniz hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmekte fayda var.

Kolluk kuvvetleri muhtemelen Google ile çalışmaktadır, çünkü bu hücresel taşıyıcıların bu verileri izlemek ve kolayca sorgulamak için uygun bir veritabanı yoktur. Birkaç yıl içinde, hücresel taşıyıcılar bu bilgiyi takip edip, yasa uygulayıcılara benzer bir şekilde erişilebilir kılsaydı şaşırmazdık.

Şimdilik, Google’ın konum geçmişinin, belirli bir tarih ve saatte bir yere yakın olduğunuz için bir soruşturmaya katılmanıza neden olabilecek tek hizmet olduğu görünüyor.

Konum Verilerinizi Sensorvault’dan Kaldırma

Kasada yalnızca Google’ın konum geçmişi özelliği ile ilişkili veriler görünür. Yani, konum geçmişini kullanmazsanız, iyisinizdir.

Bir iPhone'da, örneğin Google Haritalar gibi, örneğin Google Haritalar'ı yüklemediyseniz ve konum geçmişi özelliğini etkinleştirmediyseniz, telefonunuz bu konum geçmişi verilerini Google'a göndermez. Tabii ki birçok insan var.

Konum geçmişinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Google'ın web sitesinde Etkinlik Geçmişi sayfasına gidin ve telefonunuzda kullandığınızla aynı Google hesabıyla oturum açın. Hangi cihazlara ait konum bilgisi bulunduğunu Google’a bildirdiğini görmek için “Bu hesaptaki cihazlar” ın yanındaki oku tıklayabilirsiniz.

PC'de değilseniz, Android telefonundan konum geçmişini de devre dışı bırakabilirsiniz. Android'de gömülü Ayarlar> Google> Google Hesabı> Veri ve kişiselleştirme> Etkinlik Kontrolleri> Konum Geçmişi> Ayarları Yönet ekranına gidebilirsiniz.

Konum geçmişini tamamen devre dışı bırakmak için, buradaki “Konum Geçmişi” kaydırıcısını devre dışı bırakın. Bu, konum geçmişi koleksiyonunu tüm cihazlarınızdan “Duraklatır”. Zaten toplanan veriler Google hesabınıza kaydedilmeye devam eder ve istediğiniz zaman koleksiyonunuza devam edebilirsiniz.

Verilerinizi silmek için Zaman Çizelgesi sayfasına gitmeniz gerekir; açmak için Etkinlik Geçmişi sayfasındaki “Etkinliği Yönet” bağlantısını tıklayabilirsiniz. Bu arayüz ayrıca, Google ile paylaştığınız tüm geçmiş konum geçmişi verilerini gösterir ve size bakmanıza izin verir. Google, konum geçmişi özelliğini 2009 yılında tanıttı, bu nedenle burada on yıl değerinde veri olabilir. Google, konum geçmişinizi sonsuza dek korur – siz silene kadar.

Konum geçmişi verilerini silmek için sayfanın sağ alt köşesindeki dişliye tıklayın ve “Tüm Konum Geçmişini Sil” i seçin.

Birden fazla Google hesabınız varsa ve hepsi için konum geçmişini devre dışı bırakmak istiyorsanız bu adımı tekrarlamayı unutmayın.

Bunların hepsi mükemmel bir New York Times parçasına dayanıyor ve sizi daha fazla içerik için okumanızı tavsiye ediyoruz. Sadece teknik bitleri açıklıyoruz, ancak New York Times sizi tüm diğer ayrıntılara götürecek.