Güç Tükendiğinde Akıllı Evinize Ne Olur?

Smarthome aygıtları kullanışlıdır, ancak elektrik kesildiğinde ne olur? Elektrikli bir akıllı kilidi açabilir misiniz? Güç geldiğinde tüm akıllı ışıklarınız saat 3'te yanacak mı? Peki ya garaj kapınız?

Elektrik Kesintileri Akıllı Evler İçin Çok Daha Kötü Değil

Elektrik kesintileri olur ve onlar herkesi sinirlendirir. Her ev, iklimlendirme kontrolü, aydınlatma, internet, ev aletleri ve daha birçok modern kolaylık için elektriğe bağlıdır. Elektrik kesintisi, bir akıllı evdeki problemdir, elbette – ama her evde bir problem.

Dürüst olalım: Bir akıllı evdeki gücü kaybetmek, bugünlerde başka herhangi bir evde kaybetmekten farklı değildir. Akıllı cihazların çoğu tıpkı çoğu “aptal” cihaz gibi çalışmayı durduracaktır, ancak akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır – özellikle akıllı kilitler ve bazı akıllı ışıklar için.

Akıllı Kilitler Pille Çalışan ve Bir Yedekleme Olabilir

Güç kaybettiğin için akıllı bir kilidin çalışmayı tamamen bıraktığı anlamına gelmez. Akıllı kilitler, pille çalışır, böylece kilitleme mekanizması evinizin geri kalanı güç kaybına uğradığında bile çalışmaya devam edebilir. Ancak, internete veya bağlı bir hub'a dayanan herhangi bir uzak özellik çalışmayacaktır. Bu ayrıca pil bildirimlerini içerir, bu nedenle elektrik kesintisinin uzun sürmesi bekleniyorsa, pillerinizi önlem olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

Akıllı kilidinizde bir anahtar deliği varsa, pillerin ölmesi bir endişe olmaz. Bu durumda, anahtarınızı aldığınızdan emin olun, ancak akıllı kilidinizde yalnızca bir tuş takımı veya Bluetooth bağlantısı varsa, devam edin ve pilleri değiştirin veya en azından şarjlarını test edin. Bazı akıllı kilitlerde ayrıca 9V'luk bir bataryadan şarj almak için terminaller bulunur; Bu sizin için geçerliyse, bir tane de torpido gözünde arabanızda saklamak faydalı olabilir. Örneğin, hem Schlage Z-Wave bağlantısı hem de Kwikset Kevo'nun anahtar delikleri bulunurken, Yale Assure Lock 9 voltluk bir pil yedekleme seçeneğine sahiptir.

Akıllı Işıklar Sizi Uyandırabilir

Gücünüz kapalıyken, akıllı ışıklarınız diğer tüm ışıklarla aynıdır – kapalı. Siz gücü geri alana kadar hiçbir şey yapmazlar, ki bu sürpriz olmaz. Daha büyük soru, güç tekrar açıldığında olan şey. Birçok akıllı ışık, siz onları açıkça açana kadar kapalı kalacaktır. Ancak Philips Hue ampulleri gibi bazı ışıklar farklı hareket edebilir. Mevcut ayara bağlı olarak, bu ampuller gücünüz geri gelir gelmez yanabilir.

Odalarınız, özellikle yatak odanız Philips Hue ampullerle doluysa, mevcut ayarı kontrol etmek ve ampulü güç kaybından önceki son kullanım durumuna getiren “Güç Kaybı Kurtarma” olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. . Bu, enerji şirketinizin güç problemini çözdüğü zaman ampullerin sizi saat 3'te kör etmesini önleyecektir.

Bu, düşünmek isteyeceğiniz bir ayardır; varsayılan “açılış davranışı” seçeneği, Philips Hue ampullerinizi hızlıca açmak için kullanışlıdır. Tek bir anahtarla kontrol edilen birden fazla ışık fikstürünüz varsa, varsayılan davranış, bağlı tüm akıllı ampulleri hızlı bir şekilde açmak için ışık anahtarını kapatıp tekrar açmanıza izin verir.

İLGİLİ: Philips Ton Ampüller Artık Elektrik Kesintisinden Sonra Otomatik Olarak Açılmıyor

Güç Olmadan Birçok Şey Aynı Davranıyor

Diğer cihazlarınızın çoğu aptal eşdeğerlerinden daha kötü değildir. Akıllı termostatınızın yedek bataryası vardır, ancak programlarınızın hafızasını korumak için kullanılır. Zaten HVAC sisteminize güç olmadan fazla bir şey yapamaz, bu yüzden bunun için bir yedeğiniz yoksa, termostatın ne yapacağı sorusu tartışmalıdır.

Aynısı akıllı bir garaj kapısı açacağı için de geçerlidir; bunların çoğu kapıyı birkaç kez kaldırmak ve indirmek için batarya yedeğine sahiptir. Ancak, hala gücünüz yokken batarya tükenirse, garaj kapısı açacağı çalışmayı durduracaktır (diğer tüm açacaklar gibi). Bununla birlikte, manuel olarak açabilmelisiniz – umarım, burulma yaylarınız iyi durumdadır.

Yay hakkında emin değilseniz, kapalı garaj kapınızın hemen üzerindeki metal şafta bakın. Sonunda metal bir daireye sahip bir ya da iki tane sıkıca sarılmış yay görmelisiniz. Yay birden fazla kısma ayrılırsa kırılır ve değiştirilmesini sağlamalısınız. Başka bir hızlı test, garaj kapısı açıklığının bağlantısını kesmek (genellikle bir çekme teli vardır) ve kapıyı kendiniz kaldırmaya çalışmaktır. Eğer aşırı ağırsa ve kalmayacaksa. burulma yaylarına bakmak için bir tamirci aramalısın.

Herhangi bir akıllı kameranın doğru çalışması mümkün değildir. Yerel kayda izin verebilecek bir pil yedeği varsa, ancak internet olmadan, herhangi bir uzaktan kumanda veya görüntüleme özelliğini kaybedersiniz. Örneğin, Yuva Kameraları sürekli güç ve internet erişimine ihtiyaç duyarken, Sense8 kamera hem yerel kayıt hem de 2 saatlik pil yedeklemesine sahiptir. Bu, sizi gün boyu süren elektrik kesintilerinden kurtarmaz, ancak güç kısa bir süre için açık kalırsa, yardımcı olacaktır.

Ve güç olmadan, ses yardımcılarınız varolmayacak. Gerçek insanlarla konuşmak için yerleşmek, el fenerlerini parçalamak ve hayalet hikayeleri anlatmak zorunda kalacaksınız.

Bu cihazların çoğu, gücü yeniden kazanmanızdan kısa bir süre sonra çalışır ve çalışır, ancak bazılarının iyi önlem almak için yeniden başlatılması gerekebilir. Her bir akıllı cihazı çalışma durumu açısından kontrol edin, özellikle de elektroniğinizi düşüren herhangi bir güç dalgası korkusu varsa. Genel olarak, akıllı evler güç kaybeden diğer evlerden daha kötü değildir. Sadece birkaç farklılığın farkında olun ve onlar için hazırlanın, iyi olmalısınız.