Günlüğü ve Etkinlikleri Kontrol Etmek için Konsoldaki MacOS'ta Nasıl Kullanılır?

MacOS'daki Konsol uygulaması, hata ayıklama mesajları ve günlük dosyaları için sistem genelinde bir görüntüleyicidir. Uygulamalardaki hataları izlemek veya sisteminizde olup bitenler hakkında fikir edinmek için kullanabilirsiniz.

Bu uygulamadaki her şey, ortalama bir kullanıcının görüntülemesi için tasarlanmamıştır, çünkü macOS işletim sistemini daha iyi anlayan geliştiriciler için yapılmıştır. Bilgisayarınızın normal kullanımı sırasında uyarılar ve hatalar çok yaygındır, bu nedenle burada birçoğunu görürseniz endişelenmeyin.

Konsolu Okumak

Konsol uygulamasını Spotlight'tan Command + Space tuşlarına basarak ve onu arayarak veya Uygulamalar dizininizdeki Yardımcı Programlar klasöründen başlatabilirsiniz. (Finder'ı açın ve bulmak için “Uygulamalar” ı seçin.)

Göreceğiniz ilk şey konsolun kendisidir. Bu, sisteminizde çalışan işlemler ve hizmetler tarafından gönderilen her mesajı günlüğe kaydeder. Çok hızlı bir şekilde güncellenir, bu yüzden herhangi bir anlam çıkarmak istiyorsanız bir sıralama kullanmanız gerekir.

Araç çubuğunda, “Şimdi” adında ve yeni mesajlar geldiğinde pencereyi otomatik olarak aşağıya çekecek bir düğme var.

Ayrıca, yalnızca yanlarında kırmızı veya sarı bir nokta olmadan her şeyi filtreleyecek ve yalnızca görmek isteyebileceğiniz önemli şeyleri gösterecek olan Hatalar ve Hatalar'ı görüntülemeyi de seçebilirsiniz.

Burada ayrıca, farklı parametrelerle arama yapabilme özelliğine sahip bir arama çubuğu da bulunmaktadır. Sadece bir şey girin, Enter tuşuna basın ve ardından parametreyi "Herhangi Bir" açılır listesinden değiştirin:

Bunu, sadece sorununuzla ilgili mesajları göstermek için konsolu daraltmak için kullanabilirsiniz.

Diğer bir görünüm, konsol iletilerini ilişkili oldukları etkinliğe göre sıralayacak olan “Etkinlikler” paneli:

Bunlar hiyerarşik olarak sıralanır, bu nedenle genişletmek için her birinin yanındaki beyaz “+” düğmesini tıklamanız gerekir.

Günlük Görüntüleyici

Sisteminizin günlükleri daha ayrıntılı, daha kalıcı konsol mesajları gibi çalışır. Bunları kenar çubuğundaki “Raporlar” bölümünde bulabilirsiniz.

Kayıtlar farklı kategorilere ayrılmıştır ve kullanıcı seviyesindeki çoğu uygulamanın kayıtlarını uygulama tarafından bölünmüş “~ / Library / Logs” içinde bulabilirsiniz. Daha düşük seviyeli işlemlerin kendileri “/ Library / Logs” veya “/ var / log” da olabilir. Bunların hepsi de diskte bulunur, böylece dosyayı başka birine göndermeniz gerekiyorsa kopyalamak için bu klasörlere gidebilirsiniz. .

Sistem süreçleri ve kullanıcı uygulamaları için günlükleri birlikte gruplayacak “Sistem Raporları” ve “Kullanıcı Raporları” kategorileri de vardır.