Günün Zamanına Göre Windows 10'un Duvar Kağıdı Nasıl Değiştirilir

Apple'ın macOS 10.14 Mojave, günün saatine göre değişen “Dinamik Masaüstü” duvar kağıtları sunuyor. Windows'da benzer bir ayar elde edebilirsiniz, standart arka plan ayarlarını kullanarak veya Görev Zamanlayıcı'ya bakarak.

Bir Zamanla Değişen Bir Slayt Gösterisini Ayarlayın

Windows 10 ve Windows 7, her ikisi de bir slayt gösterisi oluşturmanıza ve resmi bir süre sonra otomatik olarak değiştirmesine izin verir. Yani, dört arka plan duvar kağıdı görüntüsü sağlarsanız, Windows saatlerini her altı saatte bir çevirebilir, günün saatine bağlı olarak arka planınızı değiştirebilirsiniz.

Bunu, Reddit'e yararlı bir şekilde yüklenen resmi macOS Mojave masaüstü arkaplanlarını kullanarak test ettik. Ancak, beğendiğiniz masaüstü arka plan resimlerini kullanabilirsiniz.

Öncelikle yeni bir klasör oluşturun ve kullanmak istediğiniz masaüstü arka planını yerleştirin. Masaüstü arka planınızın her altı saatte bir değiştirilmesini planlıyorsanız, dört arka plan görüntüsü yerleştirin.

Windows alfanümerik sırayla klasörden geçecek, bu yüzden görüntüleri uygun şekilde adlandırmanız gerekecektir. Doğru sıralama günün o anki saatine göre değişir.

Örneğin, gün batımı arka planınızı uygulamak istediğiniz zamana yaklaşıyorsa, gün batımı arka planınızın dosya adının önüne 1, gece arka planınızın önünde 2, gün doğumunu arka planınızın önüne yerleştirmeniz gerekir. gün batımının arka önünde 4 tane.

Ardından, masaüstünü sağ tıklayıp "Kişiselleştir" i seçerek veya Windows 10'da Ayarlar> Kişiselleştirme> Arka Plan'a giderek masaüstü arka plan yapılandırma ekranını açın.

“Arkaplan” kutusunu tıklayın ve ardından “Slayt gösterisi” seçeneğini seçin. “Slayt gösterileriniz için albümleri seç” altında “Gözat” düğmesini tıklayın ve arkaplan resimlerinizi içeren klasörü seçin. “Her resmi değiştir” in altında, çevrimiçine geçmek istediğiniz dört arka plan resminiz varsa, kutuyu tıklayın ve “6 saat” i seçin. 24 arka plan görüntüsü sağlamak istiyorsanız, “1 saat” seçeneğini de seçebilirsiniz.

Shuffle seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun. Shuffle etkinleştirilirse, rastgele arka plan görüntüleri alırsınız ve günün saatiyle eşleşmezler.

Windows, masaüstü arka planınızı hemen klasördeki ilk alfasayısal görüntüye ayarlayacaktır. Aynı zamanda altı saatten itibaren saymaya başlar.

Başka bir deyişle, 4: 00'de bir gün batımı arka planını görmek isterseniz, saat 10: 00'da bir gece arka planı, sabah saat 4'te bir gün doğumu ve bir saat arka planı saat 10'da, slayt gösterisi arka planını tam olarak bu saatlerden birinde etkinleştirmeniz gerekir. .

Örneğin, gün batımı arka planı klasördeki ilk harfleri alfanümerik olarak alıyorsa, slayt gösterisi arka planını tam olarak saat 16'da etkinleştirmelisiniz.

Windows 7'de, arayüz biraz farklı görünüyor, ama aynı şeyi yapabilirsiniz.

Masaüstünü sağ tıklayın, “Kişiselleştir” seçeneğini seçin ve ardından “Masaüstü Arka Planı” seçeneğini tıklayın. Masaüstü Arka Planı penceresinde, Resim konumunun sağındaki “Gözat” düğmesine tıklayın ve ardından duvar kağıdı görüntülerinizi içeren klasörü seçin. Kullanmak istediğiniz arka plan resimlerini seçin ve ardından “Picture Every (Her İkisini Değiştir)” açılır menüsünde zamanlı slayt gösterisi özelliğini etkinleştirin.

Görev Zamanlayıcısı ile Masaüstü Arka Planlarınızı Değiştirme

Windows da masaüstü arka planınızı otomatik olarak Görev Zamanlayıcısı aracılığıyla bir zamanlamayla değiştirebilir. Bu daha karmaşık bir süreçtir, çünkü Windows masaüstü arka planınızı değiştiren yerleşik bir komut içermemektedir. Masaüstü arka planınıza işaret eden kayıt defteri ayarını değiştirebilirsiniz, ancak yeni duvar kağıdınızı ayarlayıp uygulamanızı güvenilir bir şekilde “yenileyecek” yerleşik bir komut bulamadık.

Bunun yerine, Microsoft'un kendi BgInfo aracının oldukça iyi çalıştığını gördük. BgInfo, sistem bilgisi metnini masaüstü arka planınıza yazmak içindir, ancak komutları kullanarak masaüstü arka planınızı değiştirmenin güvenilir bir yolunu sunar. Uygulamak istediğiniz ayarları içeren birkaç BgInfo yapılandırma dosyası oluşturmanız ve bunları otomatik olarak Görev Zamanlayıcısı'ndan çalıştıran zamanlanmış görevler oluşturmalısınız.

Başlamak için BgInfo'yı Microsoft'tan indirin ve dosyalarını bir klasöre alın. Windows'un bir 64-bit sürümüyse “Bginfo64.exe” programını veya Windows'un 32-bit sürümünde ise Bginfo.exe dosyasını başlatın.

BGInfo'yı ateşledikten sonra, önce ana kutudaki tüm metni seçin ve silin. Burada tek bir boşluk karakteri (veya çoklu boşluk karakterleri) yazın. Bu, BGInfo'nun arka planınıza herhangi bir metin eklemesini ve yalnızca duvar kağıdını değiştirmesini engeller.

İkincisi, “Arkaplan” düğmesine tıklayın.

Arka Plan penceresinde, “Bu Ayarları Kullan” seçeneğini seçin. Arka plan resminizle ne yapmak isterseniz, “Duvar Kağıdı Konumu” nı “Merkez” veya “Uzat” olarak ayarlayın. Ardından, “Duvar Kağıdı Bitmap” kutusunun sağındaki “…” düğmesine tıklayın ve ardından kullanmak istediğiniz arka plan görüntülerinden birine göz atın.

İşiniz bittiğinde “Tamam” a tıklayın.

Ardından Dosya> Farklı Kaydet'i tıklatın ve yapılandırmanızı .bgi dosyası olarak kaydedin.

Örneğin, bu profili oluştururken gün arka plan resim dosyasını seçtik, bu yüzden Day.bgi adını verdik.

Şimdi, bu işlemi, arka plan resimlerinizin her birini temsil eden ayrı bir .bgi profili oluşturmak için kullanacaksınız.

İşiniz bittiğinde, kaydetme klasörünüzün tüm resimleriniz ve her biri için bir .bgi profili olmalıdır.

.Bgi dosyalarınızı oluşturduktan sonra, bunları bir programa otomatik olarak uygulamak için Görev Zamanlayıcısı'nı kullanabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklayın, arama kutusuna “Görev Zamanlayıcı” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

İLGİLİ: Daha sonra Süreçleri Çalıştırmak için Görev Zamanlayıcısı'nı kullanma

Görev Zamanlayıcısı'nda, yeni bir görev oluşturmak için Eylem> Temel Görev Oluştur'a tıklayın.

Göreve bir isim verin ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın. Örneğin, bu görev gün batımı duvar kağıdınızı gün batımına uygularsa, “Gün Batımı Duvar Kağıdı” adını verebilirsiniz.

“Daily” tetikleyiciyi seçin ve ardından “Next” düğmesine tekrar tıklayın.

Duvar kağıdının görünmesini istediğiniz zamanı girin. Örneğin, gün batımı bulunduğunuz yerde saat 9 civarında gerçekleşirse, duvar kağıdını saat 20'de görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman seçin.

Görevin her 1 günde bir tekrarlanmasını sağlayın ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın.

“Bir Program Başlat” eylemini seçin ve sonra tekrar “İleri” ye tıklayın.

“Program / script” metin kutusunun sağındaki “Browse” düğmesine tıklayın ve daha önce kullandığınız Bginfo64.exe veya Bginfo.exe programına göz atın.

“Argüman ekle (isteğe bağlı)” kutusuna, aşağıdaki metni yazarak “C: \ path \ to \ file.bgi” yi daha önce oluşturduğunuz BGI dosyasının yolunu kullanarak değiştirin:

“C:\path\to\file.bgi” /timer 0 /silent

Örneğin, sistemimizde oluşturduğumuz Sunset.bgi dosyası C: \ Users \ chris \ Downloads \ Mojave'de bulunuyorsa, şunu girelim:

“C:\Users\chris\Downloads\Mojave\Sunset.bgi” /timer 0 /silent

Devam etmek için “İleri” ye tıklayınız.

“Son'u tıklattığımda bu görev için Özellikler iletişim kutusunu aç” onay kutusunu seçin ve ardından görevinizi oluşturmak için “Son” seçeneğine tıklayın.

Açılan görev penceresinde, “Eylemler” sekmesine tıklayın ve “Görevi yalnızca bilgisayar AC gücünde ise başlat” seçeneğini kapatın. Bu, pil gücünde bir dizüstü bilgisayar kullanıyor olsanız bile görevin çalışmasına izin verir.

Son olarak, “Ayarlar” sekmesine geçin ve “Programlanmış bir başlangıçtan sonra bu görevi en kısa sürede çalıştırın” seçeneğini etkinleştirin. Bu, görevin çalışmasını sağlar ve bilgisayarınız planlanmış zamanda kapatılmış olsa bile Windows masaüstü arka planınızı değiştirir.

Görevi yapılandırmayı tamamlamak için “Tamam” a tıklayın.

Oluşturduğunuz görevinizi Görev Yöneticisi'nde “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” klasöründe bulabilirsiniz. Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sağ tıklayın ve “Çalıştır” komutunu seçin. Duvar kağıdınızın hemen değişmesi gerekiyor.

Bu işlemi tamamlamak için, aynı tekniği kullanarak, günün farklı bir saatini seçerek ve her birini daha önce oluşturduğunuz uygun .BGI dosyasına işaret ederek daha fazla zamanlanmış görev oluşturun. Örneğin, dört arka plan için dört toplam BGI dosyası oluşturduysanız, arka plan resimlerinizi günün saatinde otomatik olarak değiştirecek üç programlı görev oluşturmanız gerekir.

Mevsimler değiştikçe, Görev Zamanlayıcı'ya geri dönebilir ve masaüstü arka planlarınız değiştiğinde günün saatlerini ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Görev Zamanlayıcı Kitaplığı altında bir görevi bulun ve çift tıklatın. “Tetikleyiciler” sekmesini tıklayın, “Düzenle” yi tıklayın, yeni bir gün seçin ve değişikliklerinizi kaydetmek için iki kez “Tamam” a tıklayın.

Umarım, Microsoft, Windows 10'un gelecekteki bir sürümüne Dinamik Masaüstü tarzı bir özellik ekleyecek ve tüm bu işe yarayan ihtiyaçları ortadan kaldıracaktır.