Gürültülü Mekanik Klavyenizi Nasıl Susturabilirsiniz?

Mekanik klavye çok yüksek. Anahtarların hissini seviyorsanız, uğraşmanız gereken bir şey. Yoksa öyle mi? Son zamanlarda mekanik klavye mekanizmalarının “susturulması” nda bazı etkileyici gelişmeler olmuştur.

Evinizdeki veya ofisinizdeki diğer kişiler, TV ses sahnesinde Liberace yazdığınızdan sıkılıyorsa, aşağıdaki seçeneklerden bazılarını deneyin.

Yeni “Sessiz” Anahtarlar Teklifi Ölçülebilir Bir İyileştirme

Mekanik klavyeyi yüksek sesle yapan şey, bireysel anahtarların hareketidir. Her tuşun altındaki plastik sürgüler, bir yay üzerinde aşağı doğru iner, bir elektrik devresini kapatır ve bilgisayarınız için ilgili tuş girişini etkinleştirir. Bu, çalıştırma anahtarlarını kapatmak için bir lastik tabakası kullanan, sesi etkili bir şekilde hafifleten ama birçok daktilo ve oyuncu tarafından aranan çok daha az keskin bir hisle sonuçlanan daha sıradan klavye mekanizmalarından oldukça yüksek.

Ancak mekanik klavyelerin yükselişi ile üreticiler gürültü sorununu çözmeyi ayarladılar. Mekanik bir muhafaza içindeki plastik parçaların gürültüsünü azaltmak için farklı malzemeler kullanan yeni bir anahtar tasarımı olan “sessiz” anahtarı girin. “Sessiz”, burada “gerçekten sessiz değil” anlamına gelen tırnak işaretleri içerisindedir; Yeni anahtarlar gürültü yapıyor, ama neredeyse standart mekanik anahtarlar kadar iğrenç değiller. Kiraz, standart MX anahtar anahtarlarından% 30 daha sessiz olduğunu iddia ediyor.

Yıllardır standartlaştırılmış MX mekanik anahtarını yapan Alman üreticisi Cherry, Kırmızı ve Siyah anahtar tasarımlarının Sessiz varyasyonlarını sunuyor. Bunlar, yay genişledikçe sapın döndüğü küçük kauçuk parçalara sahip doğrusal anahtarlar (daha hızlı, “yumru” veya sesli “tıklama” mekanizması olmayan). Bu, siz yazarken anahtardan gelen gürültünün çoğunu kaldırır. Silent Black MX anahtarı, daha ağır bir 60 gramlık anahtar iken, Sessiz Kırmızı MX anahtarı, daha zayıf bir 45-gram aktivasyon noktası sayesinde oyuncular tarafından tercih edilir.

Yukarıdaki video, standart bir Cherry MX Kırmızı anahtarı ve Kırmızı Sessiz sürüm arasındaki farkın sağlam bir örneğini vermektedir.

Kiraz Sessiz anahtarları öncelikle Corsair markalı klavyelerde satılmaktadır, ancak Cherry’in kendisinden birkaç kart ve Varmilo ve Filco gibi bazı butik üreticileri vardır. “Klon” MX tarzı anahtarların tedarikçisi olan Gateron, ayrıca, tek tek veya önceden hazırlanmış bir klavye satın alabileceğiniz Kırmızı, Kahverengi ve Siyah düğmelerinin “sessiz” varyasyonlarına da sahiptir.

The electrostatic capacitive switches on Topre keyboards are much quieter than standard MX-style switches.

Bu arada, benzer elektrostatik kapasitif anahtar mekanizmalarını kullanan Topre markalı klavyeler ve klavyeler diğer mekanik klavye tasarımlarından çok daha sessizdir. Kombine bir yaylı-kubbe mekanizması sayesinde, daha “SESLİ” olmaktan çok “THONK” sesi var. Ama Topre tarzı klavyeler oldukça pahalıdır ve çoğu, onları uyumlu hale getiren çapraz şekilli saplar olmadan gelir. Kiraz MX standart tuşlar.

Zaten Sahip Olduğunuz Klavyeye Dolgu Ekleme

Mevcut klavyenizle katlanmaya katlanamıyorsanız, yaptığınız sesin en azından bir kısmını hafifletmek için bazı nispeten kolay adımlar atabilirsiniz. O-ringler, orijinal olarak sızdırmazlık contaları için tasarlanan küçük silikon halkalar, klavyenin üzerindeki “dize” sesini önlemek için bir anahtarın sapının etrafına yerleştirilebilir. Klavyenin çalışmasının gürültüsünü önemli ölçüde azaltır, ancak anahtarın kendisinin sesiyle yardımcı olmayacaktır (Cherry Vs Blue gibi düğmelerdeki “tıkırtı” anahtarları bir fark görmeyecektir).

O-rings go around the stem of your keycaps to keep them from bottoming out.

Eğer biraz daha az “hacky” gibi bir şey isterseniz, aynı etkiyi elde etmek için özel olarak üretilmiş ticari ürünler vardır. Köpük pedleri doğrudan anahtarlara uygulanabilir veya bunların üzerine GMK Anahtar Klipsleri monte edilebilir. Her ikisi de nispeten ucuz ve tamamen yeni bir tahta almaktan çok daha ucuz. Anahtar Klipsleri ile, doğru tipte olduğundan emin olun: PCB’ye monteli (tuş takımınızın altındaki devre kartını görebilirseniz) veya plakaya monte edilmişse (anahtarlarınız plastik veya metal bir plakanın üzerine yerleştirilmişse) PCB — bu, perakende satışta satılan klavyelerde daha yaygındır). Ayrıca bulmak zor olabilir, bazen sadece grup satın alımlarında kullanılabilirler.

Ancak, bazen boşluk tuşu veya Shift tuşları gibi büyük boyutlu tuşlarda duyabileceğiniz “çıngırak” sesi ne olacak? Bu daha uzun anahtarlar üzerinde bir stabilizatör olarak adlandırılan ekstra bir parçadan geliyor. Anahtarın her iki tarafında, anahtar ile aynı anda küçük bir çelik çubuk üzerine itilen ekstra saplar vardır; Duyduğun “çıngırak”, çubuğun sabitleyicinin plastik yuvasına çarpmasıdır. Bu sesi biraz yağ uygulayarak susturabilirsiniz. Klavye meraklıları silikon yağı tercih etse de, plastik için güvenli olan her şey işe yarayacak. Sadece dengeleyici çubuğun plastiğe çarptığı noktaya bir dab uygulayın.

Kendi Ses Optimize Edilmiş Klavyenizi Oluşturun

Mekanik klavyelerin büyük bir hayranı iseniz ve bir sonraki seviyeye bir şeyler almaya hazırsanız, kendi başınıza inşa edebilirsiniz. Niye ya? Bir çok neden: davayı aldığınızda, PCB ve keycaps, tamamen benzersiz bir tahta yapabilirsiniz. Ama bunun sebebi, kendi ısmarlama mekanik anahtarlarınızı seçmenizdir. Metal klavye plakası olmaksızın geçmek ve bunun yerine PCB’ye takılan anahtarlar için seçim yapmak da yardımcı olabilir.

A collection of mechanical keyboards at an enthusiast meetup.

Bazı butik tedarikçiler, özellikle klavye uzmanı için daha yüksek kaliteli anahtarlar üretir. Altın standart, Zeal PC ve Zealios anahtarlarıdır ve bunlar sessiz çeşitlilikte gelir (genellikle klavye topluluğunun üyeleri tarafından “Zilent” anahtarları olarak adlandırılır). Bu anahtarlar pahalıdır — bir dolar civarında bir parça, yani tamamlanmış bir klavye ucuz bir çanta ve PCB ile bile 160 $ ​​civarında başlayacaktır – ama harikalar. Daha hassas üretim sayesinde Cherry “Silent” anahtarlarından bile biraz daha sessizdirler ve zorlu kullanıcılar için çeşitli gram güçlerinde sunulurlar.

Aliaz olarak bilinen benzer özelleştirilmiş anahtarları önerebilirim. Bunlar Zealios anahtarlarına çok benziyorlar, ama onlar Gateron tarafından üretiliyorlar ve çok daha ucuzlar, yine de farklı gram ağırlıklarda sunulmaktalar. Hem Zealios hem de Aliaz anahtarları standart Kiraz tarzı sapları kullanır ve kullanmak isterseniz LED aydınlatma ile uyumludur.

Yukarıdaki video, bir “Zilent” Zealios anahtarını, aynı anahtarın normal dokunsal versiyonuna karşı gösterir.

Anahtarların fiyatı sizi korkutuyorsa, farklı üreticilerden birkaç tane satın almanızı ve bir anahtar test cihazında denemenizi tavsiye ederim. Üçlü basamaklı bir yatırıma dalmaksızın, kulağınızı tuşlar ile test etmek de dahil olmak üzere, seslerini ve hislerini doğrudan karşılaştırabileceksiniz.

Kendi klavyenizi oluşturmak için lehimleme ve beraberindeki ekipmanla en azından geçen bir alışkanlığa ihtiyacınız olacak ve elbette bileşenleri kendiniz almanız gerekecek. Aynı zamanda oldukça zaman alıcıdır. Yapmakta olduğunuz klavyenin boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak, lehimlenerek ve bir araya getirildiğinde dört ila on saat arasında bir süre alabilirsiniz (daha fazla, eğer yeni başlıyorsanız). Ancak, gadget’larına pratik bir yaklaşım benimsemeyi sevenler için eğlenceli ve ödüllendirici bir deneyim. Ve bileşenlerinizi dikkatlice seçerseniz, etrafınızdaki en sessiz klavyeye sahip olacaksınız.

Görüntü kaynağı: MechanicalKeyboards.com, Kiraz, Uniqey, Zeal PC, Amazon, Massdrop, Shutterstock / pathdoc