Güvenlik Kamerasının Gece Görüşünü Pencereden Kullanma

Wi-Fi kameraları gece görüşü için kızılötesi (IR) kullanır. Ancak IR camdan zıplar – kameranızı bir pencerenin arkasında kullanıyorsanız, geceleri yalnızca bulanık bir yansıma görürsünüz. İşte net bir görüntü elde etmenin yolu.

Gece Görüşü ve Pencere Bölmeleri Karışmaz

Josh Hendrickson

Çoğu Wi-Fi kamerada gece görüşü göreceli olarak basit bir fizik numarası kullanır. Bir veya daha fazla IR LED'i, bir projektör olarak hareket ederek mümkün olduğu kadar çok ışık verir. Kızılötesi insan gözüyle görülemediğinden, farkına bile varmazsınız ve kameranız gece video kaydetmek için bu IR ışığını kullanabilir.

Wi-Fi kameranızı bir pencereden dışarı çıkarmayı hiç denediyseniz, muhtemelen gün içinde kusursuz çalıştığını gördünüz. Ancak, geceleri, kameranızın sadece yansımasını ve ışık lekelerini gösteren bulanık bir video karması.

This is a Wyze Cam with NightVision on and exterior lights off.

Bu, bir güvenlik kamerasının bile olduğu noktayı tamamen yitirir. Kameranız dışarıda birini görseydi, neye benzediklerini veya ne yaptıklarını asla bilemezsiniz.

Kameranızın gece görüşünün camdan çalışmasını istiyorsanız, dış aydınlatma sağlamak istersiniz. Geleneksel dış aydınlatma veya IR aydınlatma kullanabilirsiniz. Ayrıca, kameranın dahili IR aydınlatmasını da kapatmanız veya kapatmanız gerekir. Son olarak, kamerayı pencereye mümkün olduğu kadar yakına hareket ettirmeniz veya doğrudan açılı bir açı kullanmak yerine hafifçe açmanız gerekir.

Elbette yapılacak en iyi şey, bir dış mekan kamerası kullanmak. Dış mekan kamerası, camla ilgili sorunları atlayacak ve bu önerilerin çoğundan yararlanmaya devam edecektir. Ancak, herhangi bir nedenle bir dış mekan kamerası kullanamıyorsanız, iç mekan kameranızdan aldığınız videoyu geliştirmek için bu seçenekleri göz önünde bulundurun.

Sundurma ışığını açık bırakmayı düşünün

Daha iyi bir resim elde etmenin ilk hedefi, dahili IR ışıklarını denklemden çıkarmaktır. Geleneksel ışıklar bu hedefe ulaşmak için en basit yoldur. Bir sundurma ışığınız varsa, açık bırakın. Ardından kameranızdaki gece modunu kapatabilirsiniz.

Buradaki seçenekler kameradan kameraya değişir. Wyze Cam gibi bazı kameralar yalnızca her şeyi kapatmanıza izin verir. Gece modu kapalıyken, IR ışıkları açılmaz. Kameraya bağlı olarak videonuz renkli olabilir. Yukarıda gördüğünüz gibi, resim geceleri kapınıza yaklaşan birinin yüzünü görebileceğiniz kadar açık.

Ancak bunun bir dezavantajı var: Bütün gece elektrik kullanıyorsunuz ve komşularınızı rahatsız ediyor olabilirsiniz. Hareketle çalışan ışıklar daha iyi bir çözümdür. Overlight gibi kapınıza veya duvarınıza takması kolay pille çalışan ışıkları bulabilirsiniz. Veya projektörlü güçlü bir çözümü düşünebilirsiniz. Tek başına bir projektör sundurma ışığından daha etkili olabilir. Kombine, kristal netliğinde video için yapabilirler.

IR LED'leri Kapatın veya Kapatın

Yukarıdaki örnekte, kameranın videosu hala renklidir ve bu da daha az ayrıntı sağlar. Daha az gürültü ve daha fazla netlik istiyorsanız, videoyu tek renkli tutmak isteyeceksiniz. Bazı kameralar, monokrom modda kalırken IR ışıklarını kapatmanıza izin verir, ancak Wyze Cam gibi diğerleri hepsi ya da hiçbiridir. Bu durumda, küçük bir elektrik bandı hile yapacak.

Dış mekan aydınlatmanız kapalı IR ışıklarla kullanışlıdır, ancak tek renkli videoda özellikle daha fazla dış mekan lambası kullanıyorsanız, daha iyi bir ayrıntı elde edersiniz. Aşırı ışık kameranızın yansımasını da boğacaktır.

Here, the porch light and the motion detecting floodlight above the garage are both on.

Kameranızı Hafifçe çevirin veya Yaklaştırın

Kameranızın pencereye yansıması, hala karşılaşacağınız bir sorundur. SimplifSafe kamera gibi koyu kameralar parlak beyaz Wyze Cam'dan daha iyidir. Odadaki ışıkları kapatmak yardımcı olacaktır, ancak en büyük gelişme için kameranızı pencereye mümkün olduğunca yaklaştırmanız gerekir.

Yukarıdaki resim, sundurma ışığı açık olmasına rağmen IR ışıklarının hala aktif olduğu en kötü senaryoyu göstermektedir, ancak geçmek için yeterli ayrıntıyı görebilirsiniz. IR ışıklarını kapatmak, resmi daha da iyileştirir.

Fotoğraf makinesini cama itemezseniz, yansımayı dengelemek için açısını açmayı deneyin. Beş derecelik bir açı bile yardımcı olacaktır. Yansımayı doğrudan görüş hattının dışına çıkarmak, görüntüyü yeterince temizleyecektir.

Geleneksel Işıklar Yerine, IR Aydınlatıcı Kullanın

Geleneksel ışıklar her zaman en iyi seçenek değildir. Kameranızın nereye kaydedilmesini istediğinize bağlı olarak, komşularınız geceleri evlerine ışık saçan projektörleri takdir etmeyebilir – veya kendi evinize ışık bile verebilir.

Ve geleneksel projektörler çalışacak olsa da, bir IR aydınlatıcı daha etkili bir çözümdür. Bir projektör gibi düşünün – ancak görünür spektrumdaki ışığı kullanmak yerine, kızılötesi ışığı püskürtür. Yukarıdaki resimde IR aydınlatıcı açılmış. Ancak, cihaza şahsen baktığınızda, tek göreceğiniz soluk mor ışıklar.

The only light in this picture is from the IR Illuminator.

Buradaki fikir, güvenlik kameranızın dahili IR ışıklarını değiştirmektir. Onları kapatın veya örtün (tek renkli modda olmak istediğinizde) ve aydınlatıcıyı evinizin dışına monte edin. Kameranız söz konusu olduğunda, son derece güçlü bir spot ışığı etkin bir şekilde monte ettiniz. İnsan gözüne göre, meraklı bir loş mor ışık kümesi görünebilir. Dikkat çeker, ancak görmezden gelinmesi kolaydır.

Yukarıdaki resimde, IR aydınlatıcı kaldırıma işaret edilmiş ve en parlak noktaya işaret edilmiştir. Üniteyi kalıcı olarak evinize monte etmeden önce, tam yerleştirme ve konumlandırmayı test etmelisiniz.

In this picture, both the IR Illuminator and garage floodlight are on.

IR aydınlatıcılar, geleneksel ışıklarla birlikte çalışabilir ve eğer gideceğiniz yolun en net resmini istiyorsanız. Yukarıdaki fotoğraf yukarıda tartışılan tüm yöntemleri kullanır. Wyze Cam, IR LED'leri kapalıyken camın mümkün olduğunca yakınına oturur. IR aydınlatıcı kaldırımı hedefliyor ve bir şey garajın üstündeki hareket algılayıcı projektörün tetiklenmesine neden oldu.

Kameranızı Piksel Tabanlı Hareket Algılama İçin Kontrol Edin

Gündüz veya gece, Wi-Fi kameraların tümü pencerelerden hareket algılama uyarılarını desteklemez. Wi-Fi kameralar hareketi algılamak için iki yöntemden birine dayanır: Ya yakındaki bir insan gibi ısıdaki değişiklikleri tanımlamak için IR sensörlerini kullanır ya da videodaki piksellerdeki değişiklikleri ölçer.

Kameranız hareket algılaması için IR sensörlerini kullanıyorsa, camın arkasından herhangi bir uyarı almazsınız. Tıpkı gece videonuzda olduğu gibi, IR potansiyel bir insana ulaşmadan önce pencerenizden sıçramaktadır. Kameranız herhangi bir hareket algılayamıyor.

Piksel tabanlı hareket algılamada bu sorun yoktur ve pencerelerde çalışabilir. Kameranızı içeride tutmayı ve dış dünyayı göstermeyi planlıyorsanız, bu hareket algılama yöntemini kullanan bir kamera isteyeceksiniz.

Temel kurallardan biri, pille çalışan çoğu kameranın (Arlo Ultra gibi) IR algılamasını ve çoğu takılan kameranın piksel tabanlı algılamayı kullanmasıdır. Ancak istisnalar var. Örneğin, Simplisafe kamera, IR hareket algılaması kullanan ve pencere güvenliği için iyi bir seçenek olmayan bir takılabilir kameradır.

Senaryo için her seçenek işe yaramayabilir, ancak denerseniz, kameranızın gece boyunca camın arkasında iyi çalışmasını sağlayacak doğru koşulları bulacaksınız.