Hangi Akıllı Işık Anahtarı Almalısınız?

Tüm akıllı ışık anahtarları eşit değil. Birçoğu çoğunlukla aynı özelliklere sahip olsa da, akıllı ışık anahtarları hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler vardır, böylece ihtiyaçlarınız için en iyisini seçebilirsiniz.

İLGİLİ: Akıllı Işık Anahtarları vs Akıllı Işık Ampüller: Hangisi Satın Almalısınız?

Sadece bazı akıllı ampullerle (Philips Hue'nun büyük hayranları) görüşebilirsiniz, ancak ev partileriniz için eğlenceli, renk değiştiren ampullere ihtiyacınız yoksa, akıllı ışık anahtarları daha iyi değil) ve akıllı ampuller daha ucuz. Ancak, akıllı ışık anahtarları için alışveriş yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Nötr Tel

Yeni başlayanlar için, göze çarpan en büyük şey, akıllı bir ışık anahtarının nötr bir tel kullanılmasını gerektirip gerektirmediğidir.

Bazı ışık anahtarı bağlantı kutularının içi beyaz nötr bir teldir. Bu, her elektrik armatüründe kullanılır, böylece elektriğin toprağa geri dönüşü vardır. Bir ışık anahtar kutusunda, anahtar genellikle bu kabloyu atlar, ancak yine de erişilebilir durumdadır.

Bazı akıllı ışık anahtarları bu nötr kablodan yararlanır ve işlev görmesi için ona bağlanmalıdır. Bununla birlikte, problem, özellikle eski evlerde, ışık anahtar kutusu içinde erişilebilen nötr bir telin bulunmaması ve akıllı ışık anahtarının seçimini ciddi şekilde sınırlayabilmesidir.

Bağlantı

Akıllı ışık anahtarına bağlı olarak, bunları ağınıza bağlamanın birkaç yolu vardır. En yaygın bağlantı türleri ya düz Wi-Fi üzerinden veya Z-Dalga veya ZigBee kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, bazı akıllı anahtarlar kendi özel kablosuz protokollerini, özellikle de Lutta'yı kendi Caseta cihazlarıyla kullanırlar.

İLGİLİ: Lutron Caseta Dimmer Switch Starter Kitinin Kurulumu ve Kurulumu

Doğrudan Wi-Fi'ye (Belkin WeMo Işık Anahtarı gibi) bağlanan akıllı anahtarlar, herhangi bir hub'la uğraşmak zorunda olmadığınız için en kullanışlı olanlardır. Diğer yandan, bir Z-Dalga veya ZigBee ışık anahtarının bir SmartThings hub'ı veya Wink hub'ı gibi bağlanmak için bir tür hub'a ihtiyaç duyması gerekir, ancak ihtiyaç duymanız halinde Wi-Fi ağınızı yavaşlatmazlar. onlardan bir demet.

Lutron Caseta serisi ışık şalterleri ile, switch'leri bağlamak için RF'nin özel bir sürümünü kullandığından, şirketin kendi özel merkezine ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki, hub ile birlikte gelen bir kit satın alabilirsiniz ve hepsini ayarlamak kolaydır.

Hangisini Satın Almalı?

Konuyla ilgili bir seçeneğiniz olsa da, sonuçta nötr kabloya gelir ve akıllı bir ışık anahtarının ister istemez ister istemez.

Lutron Caseta ışık anahtarları, nötr bir kabloya gerek duymaz, ışık anahtarı kutusunun içinde nötr bir tel yoksa, onları iyi bir seçim haline getirir. Caseta anahtarları her iki şekilde de çok iyidir ve nötr kablo ile uğraşmak zorunda kalmamanız hoş bir kolaylıktır.

Ancak, tarafsız bir telsiziniz varsa, başka seçenekleriniz de vardır.

Hub'larla uğraşmak istemiyorsanız, Wi-Fi ışık anahtarı en iyi seçimdir. Ne yazık ki, orada bir sürü var, ama TP-Link Kasa Akıllı Wi-Fi Işık Anahtarı, ucuz ve iyi bir seçenek ve Kasa uygulaması benim favorilerimden biridir.

Belkin WeMo modeli de oldukça iyi, ama bu kasa anahtarı ve uygulama arayüzü kadar güzel değil birkaç dolar. Ancak, evinizin etrafında WeMo cihazlarınız varsa, WeMo Işık Anahtarı göz önünde bulundurulmaya değer.

İLGİLİ: Belkin WeMo Işık Anahtarının Kurulumu ve Kurulması

Eğer bir merkezle uğraşmak istemiyorsanız (veya zaten varsa), Z-Wave veya ZigBee ile gitmek idealdir. GE, ışık anahtarları dahil olmak üzere büyük bir Z-Wave aydınlatma ürün serisine sahiptir. ZigBee sürümleri sunuyorlar, ancak ZigBee ışık anahtarları yaygın değil. Ayrıca, Z-Wave daha geniş bir aralığa sahiptir ve daha güvenilir çalışır. ZigBee, enerji kullanımını izlemenin avantajına sahiptir, ancak özellikle verimli LED ampuller kullandığınızda, aydınlatma söz konusu olduğunda bu genellikle önemli değildir.

Ayrıca, aynı özelliklerin çoğunu sunan ve hub'ınızın arkadaşlık uygulamasından kontrol edilebilen GoControl, HomeSeer, Leviton ve hatta Honeywell gibi markalardan Z-Wave ışık anahtarlarını da bulabilirsiniz.

İLGİLİ: Tüm Smarthome Hub'ları Zaten Yeter

Seçtiğiniz ne olursa olsun, tek bir bağlantı protokolü ile sopa. Bu yüzden Z-Dalga anahtarları ile başlarsanız, gelecekte sadece Z-Dalga kullanın. Kablosuz iletişim protokollerinin karıştırılması dünyanın sonu değildir, ancak evinizdeki her şey aynı bağlantıyı kullanıyorsa daha iyi bir güvenilirlik elde edersiniz ve evinizi akıllı anahtarlarla donatmaya başladığınızda yönetmeniz daha kolay olacaktır.