Hangi Synology NAS Almalıyım?

Synology, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda NAS modeli sunar, ancak tüm farklılıkların ne olduğundan emin değilseniz seçim biraz baş döndürücü olabilir. İdeal seçiminizi daraltmanıza yardımcı olmak için bilmeniz gereken bazı şeyler.

Synology’nin NAS ürünlerinin büyük bir hayranıyım çünkü temelde kurulum ve kullanımın süper kolay olması, kullanıcıların en acemi bile olsa ağa bağlı depolama dünyasına ayak parmaklarını sokmalarını mümkün kılıyor boğulmuş. Ancak problem, Synology’nin seçim için düzinelerce modele sahip olması ve seçimin en zor olanı olabileceğidir.

Hızlı Bir Dağılım

Synology’nin ürün listesine hızlı bir bakış attığında, farklı dizilere bölünmüş olduğunu fark edeceksiniz: FS & XS Serisi, Artı Serisi, Değer Serisi ve J Serisi. Her bir dizi şunları sunuyor:

  • FS Serisi: Bunlar yalnızca flash depolama kullanır ve en yoğun uygulamalarla en iyi şekilde kullanılan işletmeler ve işletmeler için tasarlanmıştır. Intel Xeon işlemcilerde çalışıyorlar (FS1018 Intel Pentium kullanıyor olsa da).
  • XS Serisi: Bunlar, Intel Xeon CPU’lar tarafından desteklenen işletmelere yönelik sunucu sınıfı modellerdir. “RP” modeli, yedekli bir güç kaynağı ile gelir ve “+” modelinde, yedek güç kaynağı ve yerleşik 10 gigabit Ethernet (GbE) bulunur.
  • Plus Serisi: “+” ile taranan tüm DS modellerinde x86 mimarisinde çalışan Intel Atom CPU’ları bulunur. Bunlar, tüketici düzeyinde en iyi performansı sunar ve hepsinde donanım video kod dönüştürme özelliği bulunur.
  • Değer Serileri: Synology’nin Plus modellerinden biraz daha yavaş olan ARM tabanlı CPU’ları çalıştıran orta düzey bütçe modelleri. Ancak, “oynat” modelleri donanım video kodlamasını destekler.
  • J Serisi: Bunlar Synology’nin ARM tabanlı CPU’larla gelen alt kademe bütçeli NAS modelleri. Onlar grubun daha yavaşlar, bu yüzden ağınız üzerinden erişilebilen ucuz bir depolama çözümüne ihtiyacınız varsa harikalar.

Çoğunlukla, ev kullanımı için bir NAS kutusu arayan sıradan bir insan iseniz, FS ve XS serilerini (ayrıca RS modellerinden herhangi birini) görmezden geleceksiniz ve diğer üç seriden modellere bakacaksınız. yerine.

Ama erkek, tüm bu model numaraları kesinlikle kafa karıştırıcı! Korkmayın, çünkü Synology model numaralarının ne anlama geldiğini gösteren bu kullanışlı dökümü sağlar:

Bu grafik, NAS modellerinin neler sunduğuna dair daha iyi bir fikir vermelidir, ancak sahip olabileceğiniz bazı sorular, yani “maksimum koy sayısı” olayı da vardır.

Grafik gösterdiği gibi, yıldan önce sayı NAS destekler kaç sürücü yuvası gösterir, ancak bu beş bölümlü Synology’nin DX517 genişletme birimi (499 $) kullanarak genişleme özelliğini içerir. Örneğin DS918 +, dokuz bölme ile gelmiyor, bunun yerine dört bölüme sahip ve beş bölmeli genişletme birimi kullanılarak dokuz bölüme kadar genişletilebilir. İki bölüme sahip DS218 + gibi bazı model isimleri görebilirsiniz. Bu, bir genişletme birimini desteklemediği anlamına gelir. Böylece, desteklediği maksimum yuva sayısı sadece ikidir.

İLGİLİ: Synology NAS’ınız Nasıl Kurulur ve Başlarsınız?

Peki hangi Synology NAS almalısınız?

Bir NAS’ı seçmeye geldiğinde, önce kendinize sormanız gereken birkaç soru vardır: Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız var? NAS’ınızı nasıl kullanacaksınız?

Soru Bir: Ne kadar depolama alanı ihtiyacım var?

NAS’ınız ihtiyaçlarınız için yeterli sabit sürücü bölmelerine sahip olmalıdır, ancak bu sayı, kullanmayı planladığınız depolama alanına ve gelecekte ihtiyacınız olacak depolama alanı miktarına bağlıdır.

Synology NAS kutuları, her bölmeye 12 TB’lık bir sürücüyü destekler. Ancak, 12 TB sabit diskler oldukça pahalıdır ve bunun yerine daha yaygın ve daha ucuz olduklarından, 4 TB veya 8 TB sürücüye ulaşacaksınız. RAID kurulumunuzu düşünmek isteyeceksiniz, bu da sürücüler arasında veriyi yansıttığından ya da çizdiğinden toplam kullanılabilir depolama alanını azaltır.

İLGİLİ: Çoklu Diskleri Akıllıca Nasıl Kullanılır: RAID’e Giriş

Örneğin, tüm dosyalarınız için 8 TB depolama alanına ihtiyacınız olduğunu ve her bir dosyanın bir kopyasını ikinci bir sürücüye oluşturmak için RAID 1’i kullanmak istediğinizi varsayın (farklı kurulumları denemek için Synology’nin RAID hesap makinesini kullanabilirsiniz). Bunun için iki adet 8 TB’lık sürücü olacaksınız, bu da en az iki sabit sürücü yuvasına ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Bununla birlikte, gelecekte de genişlemeyi düşünmek zorundasınız. Tabii, daha büyük sürücüler olanlar 8 TB sürücüleri yerini alabilir, ancak çoğu durumda sadece başka 8 TB sürücüde eklemek için daha kolay. İki yerine dört sürücü yuvası olan bir NAS alırsanız, bunu yapmak daha kolaydır.

Bütçeniz buna izin veriyorsa, dört yuvalı bir sürücü, daha düşük bir maliyetle iyi esneklik sunan tatlı noktayı vurur.

Soru İki: NAS’ımı nasıl kullanacağım?

Kendinize sormanız gereken ikinci soru, NAS’ınızı tam olarak neyi kullanacağınızı düşünmeyi içerir. Bu, hangi performans serilerine bakacağınıza karar vermenize yardımcı olur.

İstediğiniz tek şey dosyaları ve yedeklemeleri depolamak için bir yerse, çok fazla performansa ihtiyacınız yok ve daha ucuz birimlerle (Değerin bir şeyinden, hatta J serisinden de iyi) geçebilirsiniz.

Diğer yandan, tüm filmlerinizi, TV şovlarınızı ve diğer video dosyalarınızı akışlandırabileceğiniz bir şey istiyorsanız, Plus serisinden bir şey olan anında video kod geçişini gerçekleştirebilecek bir NAS isteyeceksiniz. en iyisi, ama aynı zamanda Value serisinden “Play” birimlerinden biriyle de kurtulabilirsiniz.

Ayrıca, bir dosya indiricisi veya düşük anahtarlı bir posta sunucusu gibi uygulamaları çalıştırmayı planlıyorsanız bu ek gücü de isteyebilirsiniz.

Soru Üç: Gerçekten, Ne Almalıyım?

Çok fazla bilgi var, biliyoruz. Synology çok fazla birim yapar ve kafa karıştırıcı olarak adlandırılır. Evde Synology oyununa girmek isteyen çoğu insan için önerilerimiz:

  • Medya ve Uygulama Sunucuları: Eğer 4K UHD anında video kod geçişini yöneten ve diğer uygulama türlerini çalıştırmak için yeterli güce sahip dört bölmeli bir NAS istiyorsanız, DS918 + ‘yı (sabit disksiz $ 539) düşünün. İki yuva sürümü için DS218 + (sabit disksiz 298 $) harika.
  • Temel Depolama: NAS’a ihtiyacınız olan her şey dosya ve yedek depolama alanıysa (veya medya sunucunuz için daha düşük seviyeli bir video kod çevrimi ile tamam iseniz), dört bölmeli DS418 (yanlış olmadan 369 $) ile yanlış gidemezsiniz sürücüler). Biraz daha ucuz bir şey istiyorsanız, DS218 (sabit disksiz 249 $) ile gidebilir, ancak sadece iki bölme ile gelecekteki yükseltmeler için biraz esneklikten ödün vereceksiniz.

Ve NAS’ınız disksiz olarak geleceğinden, sabit disklerinizi de unutmayın. Özellikle NAS kullanımı için sabit disk satın alma konusunda kılavuzumuzu mutlaka kontrol edin.